Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Orezivanje u prirodi prije vađenja, da ili ne?  (Posjeta: 33450 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Odg: Orezivanje u prirodi prije vađenja, da ili ne?
« Odgovori #45 : 04-09-2015, 17:51:27 »
Još nabolje da pripremiš drvo u prirodi, a onda te netko preduhitri, iskopa i odnese... :mdr:
Bilo je slučajeva, kolko sam čuo :)

Sent from my Galaxy S4 via Tapatalk


Offline rerom

Odg: Orezivanje u prirodi prije vađenja, da ili ne?
« Odgovori #46 : 05-09-2015, 08:18:31 »
Gal je u tom vremenu ( 2007) pisao u temi carpinus betulus da je pripremao jedan primjerak u prirodi, kojeg je izvadio u jesen 07e...jel taj preživio?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Orezivanje u prirodi prije vađenja, da ili ne?
« Odgovori #47 : 05-09-2015, 10:47:47 »
Moja iskustva su sljedeća :Ono što sam orezivao i pripremao u starim šumama,gdje ima manje svjetla nije uspjelo.Potjeralo je nešto prve godine,ako su bili pupovi,a onda se je cijelo drvo osušilo.Primjetio sam da su i takva drva bila bolje napadnuta pepelnicom.Drva koja sam orezivao na čistinama i zapuštenim livadama su uspijela,i neka sam nakon godinu,dvije,tri i izvadio.Ali su se također neke grančice osušile i drvo dobilo malo pepelnice.Više ne prakticiram to,ono što mislim i što je dobra roba izvadim.Ovo možda što radi Alex je donekle dobro.Imaš drva kod sebe u dvorištu i lakše ih kontroliraš,zalijevaš i prihranjuješ-naravno do pronalaska adekvatne posude-ne do vječnosti.Ima još jedna stvar,ako porezana drvca ne obilaziš,rastu brže obično vršne grane,a one po stablu koje si ostavio i trebaju ti osuše se.Moj je zaključak,neka je kod kuće i po kontrolom.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline grabar

Odg: Orezivanje u prirodi prije vađenja, da ili ne?
« Odgovori #48 : 05-09-2015, 11:38:46 »
Ja sam prije isto orezivao krošnju pa bi druge godine vadio,kod orientalisa ne isplati se jer većinom tanje grane odumiri bar meni  ili se osuši grana do pola

Offline gal

Odg: Orezivanje u prirodi prije vađenja, da ili ne?
« Odgovori #49 : 06-09-2015, 17:04:38 »
2007 mi je bila 2 godina bavljenja bonsaima i to sve govori. Dotični grab je bio mlado drvo i poživio je, no odbacio je skoro sve stare grane i postao je potpuno neupotrebljiv....

Offline alexhor

Odg: Orezivanje u prirodi prije vađenja, da ili ne?
« Odgovori #50 : 06-09-2015, 17:10:40 »
Dotočni grab, koliko sam shvatio je (1) pripreman u prirodi da bi bio (2) izvađen u jesen. Jesu li mu grane propale zbog prvog ili zbog drugog ili zbog obojeg.

Offline gal

Odg: Orezivanje u prirodi prije vađenja, da ili ne?
« Odgovori #51 : 06-09-2015, 17:31:30 »
A ko će ga znat. Kod betulusa je najbolje donijeti kući panj i sve osim debla i nebarija uzgojit od nule,  posebno pazit da grane dovoljno odebljaju prije rezanja apikalnog vrha....

Offline Marija

Odg: Orezivanje u prirodi prije vađenja, da ili ne?
« Odgovori #52 : 14-09-2015, 11:17:47 »
Kod listopadnih stabala i većine zimzelenih vrsta logika je sljedeća - ako stablo vadiš donekle oštetiš korijen, pa je normalno značajno smanjiti masu krošnje, jer oštećeni korijen ne može uzdržavati cjelokupnu krošnju.
Zato smatram oblikovanje stabla u prirodi totalnim promašajem, jer se krošnja nakon vađenja ne može dovoljno reducirati ....

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai