Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai iz Japana  (Posjeta: 31052 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #15 : 26-02-2010, 20:25:07 »
Vjerojatno najjači bonsai majstor iz Japana, Kunio Kobayashi.
4 times winner of Prime Minister Award at Sakufuten.
3 times winner of Kojuten Satsuki Professional award.
Worked on 12 Kokufuten prize winners.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #16 : 26-02-2010, 20:26:07 »
...
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #17 : 26-02-2010, 20:27:42 »
Svaka vrsta je oblikovana na drugačiji način. Listače nikada kao četinjače.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #18 : 13-03-2010, 22:00:18 »
...evo još malo KK

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #19 : 13-09-2010, 20:26:45 »
Kunio Kobayashi je za mene jedan od najvećih bonsai umjetnika na svijetu. U potpunosti sam fasciniran njime već duže vrijeme kako proučavam njegov rad.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #20 : 21-09-2010, 18:09:50 »
U zadnjem broju Bonsai Focusa zanimljive je stvari kazao Japanski majstor Shinji Suzuki.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #21 : 24-11-2010, 16:20:38 »
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #22 : 25-11-2010, 21:07:44 »
To je moj san.Borovi skoro da i nemaju sharia i jinova a izgledaju prekrasno.Ali treba biti svjestan da uz dobre ruke ipak godine čine svoje.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #23 : 26-11-2010, 21:55:50 »
To je moj san.Borovi skoro da i nemaju sharia i jinova a izgledaju prekrasno.

U Europi je isticanje jina i sharia popularno ponajviše zbog velikog utjecaja Kimure i u tome prednjači Italija. Kobayashi nije ni približno utjecajan na Zapadu kao Kimura koji je u Japanu pomalo čak i kontroverzan majstor. Kobayashijev stil je puno prirodniji, elegantniji i manje je nametljiv od Kimurinog kojem je često najbitnija moć, snaga, isticanje.
Kobayashi je umjetnik koji svakom stablu prilazi individualno i svako oblikuje na drugačiji način tražeći njegovu "bit" dok puno bonsaista "štanca" krošnje na stablima. Vidljiva je samo tehnika.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #24 : 29-11-2010, 14:50:19 »
To je nešto najbolje što sam do sada vidio na internetu.To je i moj pravac u oblikovanju drvca.Sljedim put koji mi pokazuje drvce,pa makar  ono i tehnički ne ispadne vrhunsko ili ispadne neka mala mješavina stilova.Takvo je drvce na kraju jedno i jedinstveno,pogotovo ako se radi još i na dobrom materijalu.Ja preferiram bjelogoricu,a na njoj savršenstvo dolazi do izražaja kada je drvce bez lišća. :great:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #25 : 29-05-2011, 20:43:09 »
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #26 : 09-09-2011, 10:48:08 »
Duh i filozofija bonsaija
Saburo Kato


Sve vas ovdje zainteresirane za bonsai je „odabrao bonsai“. Mi smo ujedinjeni u bratstvo bonsaija. Čudesno je okupiti se zajedno. U Japanu bonsai posjeduje drevnu povijest donesenu iz prirode. Bonsai je prosvjetljujuć i donosi mir. To je dobro znano i cijenjeno. Dužnost je svih nas da ljubav prema bonsaiju održimo živom kao „baklju mira“.

Ljudi koje vole bonsai cijene ljepotu prirode i sade stabla u male posude. Čineći to, uče od prirode i uče filozofiju života. Čak i osoba koja ne razumije bonsai može cijeniti i biti dirnuta ovom ljepotom. Snaga bonsaija je u sposobnosti portretiranja krajnje ljepote prirode. Ovo je cilj za sve one koje uzgajaju bonsai. Postoje tri važne stvari za razmatranje:

1. Korijenje
Kada gledate staro stablo, korijenje čini temelj i daje snagu. To je impresivno i inspirirajuće. Snažno korijenje velikog stabla čuva druga mala stabla od bujica i oluja. Ova snažno ukorijenjena stabla daju osjećaj stabilnosti i sigurnosti. U pitanju bonsaija, ovo također treba biti vjerno.

2. Deblo i njegov oblik
U slučaju usamljenog stabla, posebno je važno kako deblo izranja iz korijenja i uzlazno sužavanje koje se razvija. Nakon mnogo godina nastaju karakteristike starosti i pojavljuje se kora i vi možete osjetiti dobiveni karakter i osobnost svakog stabla.

3. Grane
One gledaju prema nebu i uravnotežuju i moraju imati sunčevu svijetlost kako bi cvjetale. Zato što grane i lišće rastu snažno, prekrasni cvjetovi mogu cvjetati. Čak i kada je rast snažan i cvjetovi cvjetaju, ne smiješ biti posve spokojan i moraš biti ustrajan za svoju biljku. Ova briga je važna.

Svi ovdje smo okupljeni zajedno sa udaljenih područja. U svakoj od vaših zemalja imate planine, rijeke, šume i gore. To su prekrasne scene koje vas inspiriraju. Birajte najljepše primjere za vaš bonsai. Ne kopirajte bilo što. Radije, neka vaš bonsai izgleda kao najbolji dio prirode.

Dok uzgajamo bonsai jako je važno naučiti jake i slabe točke svake biljke. Podizanje bonsaija je kao i podizanje djece. Budi učitelj i vodič ali sa strpljenjem i ljubavlju. Postupaj sa svojim bonsaima kao što postupaš i sa svojom obitelji. Siguran sam da će svatko od vas moći stvoriti i uzgojiti prekrasan bonsai.

Bonsai je nešto živo u korijenju i čak u lišću. Svaki dan koji provedeš sa bonsaijem, makar ti biljka ne može govoriti, osjećati ćeš kao da ti nešto pokušava izreći. Jednog ćeš dana znati da li te biljka pita da ju zaliješ ili prihraniš. Kada dođeš do toga stadija, imat ćeš razvijenu intimnu povezanost. Bonsai odgovara na tvoju ljubav i postaje poput iskrenog prijatelja bez ljudskih obmana ili nevjere.

Bonsai je vjeran ako ga redovito zalijevaš i prihranjuješ s ljubavlju i brigom. Život je značajniji kada njegujemo ove male biljke. Učimo bit i dostojanstvo života! Čak je život bonsaija duži nego naš. Zato bonsai mora biti prenesen na iduću generaciju kako bi se sačuvao taj život u posudi. To je važno.

Bonsai je Božji dar čovjeku. Ovaj oblik prirode je najbliži čovjeku i portretira životnu dramu. Bonsai je priroda bez svoga kraja. Zato oni koji uzgajaju bonsai imaju odgovornost da budu marljivi i zadatak da nastave sa prenošenjem. U zaključku, nadam se da umjetnost bonsaija nikad neće izumrijeti i da ćemo očuvati ovu baklju mira gorućom diljem svijeta. Nadam se da će nas bliže i dublje prijateljstvo vezati  zajedno.

The above essay was translated from a presentation by Saburo Kato of Japan presented at the International Bonsai Congress at the Sheraton-Waikiki Hotel in Honolulu, Hawaii on July 6, 1980
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #27 : 04-10-2011, 20:41:10 »
evo nešto zanimljivo:

FUDO is the name given to a juniper bonsai recovered as Tahei in 1910 by Suzuki, an "apparently" yamadoris famous collector of the century in Japan, in fact 1929 is the date on which makes its first appearance in an exhibition bonsai. It was felt when it was recovered that had between 600 and 1000 years and was wired for the first time by another famous master: Kinsaku Saida. Never in those 19 years had shown because its owner was a Japanese oil tycoon was really worried about the possibility that an exposure could bring harm to the tree.

For this reason the owner outfitted a special area in your home to this tree and was never heard of it, to the extent that they saw at the show who won, we named it "Phantom Simpaku" (Junipero ghost.
In 1946, after having survived the war, the tree was purchased by Yoshimatsu Hattori FUDO who christened it, which is the name of a guardian of Buddha that protects you from demons with a flame and was the resemblance of this tree to a calls which led him to baptize as well. Yoshimatsu died in 1960, and all his bonsai collection was sold, but Fudo, who was saved by his son. Since your child was not a bonsai expert, after a few years finally sold it to Kyuzo Murata, one of the fathers of modern bonsai in Japan.

And so the tree that many people had only seen in pictures came to be exposed and seen by all.

In 1969 George S. Avery, director of the Brooklyn Botanic Garden was the tree on a visit to Japan and in his own words: "A few days after the visit I decided that trees had to be at the Brooklyn Botanical Garden."
And through a Japanese friend made an offer to Murata by the tree. Although in principle Muirata rejected the idea of selling after a year of exchanging letters finally agreed to sell. In the letter he wrote to accept the purchase said: Personally, I want to keep this tree in my private collection in my lifetime, but while we're in this business, be prepared to sell only if the conditions necessary vital to the tree. Recently, air pollution in Japan is becoming unbearable for humans and especially for trees in the garden. The pollution is caused mainly by automobiles. I'm not against progress, but the trees do not. They can only suffer and die in silence at some point. I have been told that the Brooklyn Botanic Garden is large enough that no problems of contamination within the premises and there is no place in the United States as the Brooklyn Botanic Garden, where all necessary facilities are available for adequate care . Above all, it is very important for Americans, most of which are still relatively alien to our works of art of bonsai will have the opportunity to appreciate the tree. his memoirs wrote: "These were some of my many reasons , and finally everybody understood. I told my friends that I would not sell it for a million dollars, if the Brooklyn Botanic Garden was a commercial nursery, but staff knew the BBG would love and care to my tree, not only professionally, but of heart.
Finally the tree was collected in the United States by the director of BBG and representatives of the U.S. agriculture department, and after passing quarantine, botanic garden was taken in October 1971, less than a year after his arrival the Brooklyn Botanic Garden announced that he had died without even FUDO siquera have acclimated to their new location. Day 7 of this month there was a "memorial" by the tree in the BBC.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #28 : 05-10-2011, 07:25:20 »
Umro je od tuge

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Bonsai iz Japana
« Odgovori #29 : 05-10-2011, 14:43:57 »
Jest. Činio se prilično mrtav.