Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Zaštita stabalaca od zime  (Posjeta: 18423 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Zaštita stabalaca od zime
« : 22-10-2007, 11:56:34 »
Na koliko negativnih celzijevaca sklanjate bonsaie u zatvoreno? Moja drvca su uglavnom u večim, trenažnim posudama pa pretpostavljam da ne moram brinuti da će se smrznuti do - 2, -3 C
Kada temperatura nekoliko dana zaredom padne na ispod -3 skloniti ću ih. Problem je samo što ih mogu skloniti samo na mjesto gdje temperatura ne pada ispod 10.C što mi se čini pretoplo za autohtone vrste.
Kakva su iskustva?

Offline Marija

Zaštita stabalaca od zime
« Odgovori #1 : 22-10-2007, 12:28:24 »
Na koliko negativnih celzijevaca sklanjate bonsaie u zatvoreno? Moja drvca su uglavnom u večim, trenažnim posudama pa pretpostavljam da ne moram brinuti da će se smrznuti do - 2, -3 C
Kada temperatura nekoliko dana zaredom padne na ispod -3 skloniti ću ih. Problem je samo što ih mogu skloniti samo na mjesto gdje temperatura ne pada ispod 10.C što mi se čini pretoplo za autohtone vrste.
Kakva su iskustva?

Mi u Dalmaciji nema takve probleme. Rijetko je temperatura ispod nule. Ovdje je strašan problem bura, pa stabla trebaju zaklon.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Zaštita stabalaca od zime
« Odgovori #2 : 22-10-2007, 12:37:00 »
Zbog isušivanja tla ili hladnog vjetra koje eventualno škodi drvetu. Pitam zbog toga što su moja drva non stop na vjetru, baš na mjestu gdje i zimi i ljeti puše

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Zaštita stabalaca od zime
« Odgovori #3 : 22-10-2007, 12:42:38 »
Moje azale i bugy i mala maslina su od prošlog tj. u podrumu na cca +5. Iskustva ću imati tek na proljeće  :mdr:
Grab, brijest, čempres, bor i juniperus su ostali vani, zaštičeni od vjetra.

Offline Andrija Zokić

Odg: Zaštita stabalaca od zime
« Odgovori #4 : 22-10-2007, 12:49:29 »
Zbog isušivanja tla ili hladnog vjetra koje eventualno škodi drvetu. Pitam zbog toga što su moja drva non stop na vjetru, baš na mjestu gdje i zimi i ljeti puše

Mislim da vjetar ne škodi drvu osim što isuši zemlju pa treba paziti pogotovo ako su u plićim posudama. Nama je jedan jasen uvenuo iz tog razloga.
A bura zna i donijeti neku glupost sa sobom :smile:, baš sam maloprije maknuo dugu stabljiku bambusa koja se zaplela među manjim drvima i klimala ih.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gale

Odg: Zaštita stabalaca od zime
« Odgovori #5 : 22-10-2007, 13:40:23 »
Mislim da vetar isušuje i zemlju i stabla. Pročitao sam da on borovima više škodi nego niska temperatura. Kriptomeriju na primer treba zaštititi od vetra. Ja lično zaštićujem zakopavanjem drveća sa ili bez posude u zemlju sa 60-70 posto peska, ili veće posude stavljam na zemlju na mesto zaštićeno od vetra.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Zaštita stabalaca od zime
« Odgovori #6 : 22-10-2007, 13:45:15 »
Mislim da vetar isušuje i zemlju i stabla. Pročitao sam da on borovima više škodi nego niska temperatura

Da, crnogorica gubi puno vlage kroz iglice. Mislim da je Seba o tome pisao.

Offline DonQuijote

Odg: Zaštita stabalaca od zime
« Odgovori #7 : 22-10-2007, 14:32:39 »
Misliš da je mistanje po zimi potrebno i korisno?

Offline Marija

Odg: Zaštita stabalaca od zime
« Odgovori #8 : 22-10-2007, 14:38:43 »
Ja lično zaštićujem zakopavanjem drveća sa ili bez posude u zemlju sa 60-70 posto peska, ili veće posude stavljam na zemlju na mesto zaštićeno od vetra.
Učinkovita metoda  :smile:


Inače, postoje razni vjetrovi i postoji B U R A  :666:
Tko je nije doživio ne zna kakva je.  :bongggg:

To je jako hladan vjetar koji puše na udare. Brrrr.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Zaštita stabalaca od zime
« Odgovori #9 : 22-10-2007, 14:40:38 »
Misliš da je mistanje po zimi potrebno i korisno?

Ako bude suha zima, mislim da treba mistati, pogotovo ak je na nekom vjetrovitom mjestu.
U jednom časopisu, znaš od kojih, piše i poslikano je, da bi juniperusi trebali biti u nekom zaklonu, kao u sanduku kroz cijelu sezonu nakon iskapanja.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Zaštita stabalaca od zime
« Odgovori #10 : 22-10-2007, 14:43:48 »
Tko je nije doživio ne zna kakva je.  :bongggg:

Bio sam u mornarici još ono nekad, pa znam kak pucaju uši i nos, a i ruke ak nekaj radiš po buri.

Offline gal

Odg: Zaštita stabalaca od zime
« Odgovori #11 : 22-10-2007, 14:59:53 »
Na koliko negativnih celzijevaca sklanjate bonsaie u zatvoreno? Moja drvca su uglavnom u večim, trenažnim posudama pa pretpostavljam da ne moram brinuti da će se smrznuti do - 2, -3 C
Kada temperatura nekoliko dana zaredom padne na ispod -3 skloniti ću ih. Problem je samo što ih mogu skloniti samo na mjesto gdje temperatura ne pada ispod 10.C što mi se čini pretoplo za autohtone vrste.
Kakva su iskustva?

- ja do -15 C niš ne sklanjam, ispod toga (ak potraje duže od par dana) listopadno sklonim u podrum i odmah vadim kad val hladnoće prođe, listopadno jedino još smjestim u zavjetrinu jer mogu stradati tanje grančice od hladnog vjetra, a crnogoricu uopće ne sklanjam, ona kao da uživa u hladnoći (zato ju i obožavam). 

Offline istefano

Odg: Zaštita stabalaca od zime
« Odgovori #12 : 22-10-2007, 15:27:01 »
odlicna tema don ...
ovako ja na balkonu spustim rolete na pola dok temp. ne padnu ispod nule nakon toga ih spustam jako nisko na svega 10cm otvora i sad me zanima hoce li to stetiti juniperusu i limunu ili bi oni trebali biti na svjetlom mjestu

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Zaštita stabalaca od zime
« Odgovori #13 : 24-10-2007, 15:35:50 »
...sad me zanima hoce li to stetiti juniperusu i limunu ili bi oni trebali biti na svjetlom mjestu

Pretpostavljam da trebaju biti na svijetlu jer su vazdazelene vrste, no ima tu i iskusnijih za odgovor  :yes:

Offline Goran Cajko

Odg: Zaštita stabalaca od zime
« Odgovori #14 : 26-10-2007, 10:23:41 »
Ja uzmem par željeznih šipki od nekakvih 6mm.
Popikam ih u zemlju u luku i prebacim najlon preko toga.