Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Savijanje grana.  (Posjeta: 23097 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Savijanje grana.
« : 09-02-2007, 23:19:24 »
Nekoliko pitanja za iskusne.
Kada je najbolje vrijeme za savijanje grana i za ožičavanje bjelogorice?
Ako je potrebno jako savinuti granu, nakon koliko se skida filc ili Nitto traka kojom sam omotao granu da ne pukne?

Koliko vremena treba grani da zadrži željeni oblik, tj nakon koliko se žice ili španung skidaju?
 ...znam da treba paziti da žica ne uraste ali da li to znači da neke grane treba više puta ožičavati dok ne zadrže oblik?

Hvala unaprijed :smile:

Offline veljko

Odg: Savijanje grana.
« Odgovori #1 : 10-02-2007, 00:24:48 »
Grane ožičavam na ponekim vrstama več i sad. Za večinu vrsta je to u vrijeme ranog proljeća, prije nego što sokovi počnu u velikim količinama kolati granama, jer kad se to dogodi, postoji velika mogučnost da se prilikom omotavanja žice kora sa grane jednostavno skine.
Poneka drva je više puta premotavati, to ovisi o vrsti same biljke ( bonsaia )

Offline DonQuijote

Odg: Savijanje grana.
« Odgovori #2 : 10-02-2007, 09:56:46 »
A kada jako savijaš granu kada skidaš filc? Odmah po savijanju ili ga ostaviš neko vrijeme?

Bonsai ZG

  • Gost
Odg: Savijanje grana.
« Odgovori #3 : 10-02-2007, 10:35:24 »
Don Kihotu, možeš li poslikati te grane koje si omotao ili koje nisi omotao žicom a imaš namjeru. Možda bi ti mogli konkretnije odgovoriti. Naravno slike pokaži.

Offline veljko

Odg: Savijanje grana.
« Odgovori #4 : 10-02-2007, 10:53:43 »
Grane gotovo nikad ne štitim, jer ih nikad ne savijam previše, pa mi to nije ni potrebno.
Zlatno pravilo u uzgoju bonsaia je da drvo mora biti čim prirodnije, grane se "dosavijaju" u njihovom prirodnom smjeru, a nikako kontra, što znači, da ako nekagrana prirodno ima npr. lijevi luk, a mi ju pokušamo saviti u desni, ista će izgledati neprirodno, a postoji i velika mogučnost da pukne, ako u savijanju pretjeramo.
Za veća savijanja koristim specijalna kliješta ( bonsai clamp ).

Offline DonQuijote

Odg: Savijanje grana.
« Odgovori #5 : 10-02-2007, 17:30:56 »
Don Kihotu, možeš li poslikati te grane koje si omotao ili koje nisi omotao žicom a imaš namjeru. Možda bi ti mogli konkretnije odgovoriti. Naravno slike pokaži.

 Ova označena me baš mučila i svakako sam je htio postaviti vodoravno jer raste ravno u zrak što mi ne odgovara. Kratka je a debela, pa sam se bojao da ću je polomiti. Filc sam omotao oko debla i grane vrlo čvrsto, zatim ga namočio i savio granu kako bi trebala biti, te je vezao za deblo. Sad me zanima kad mogu skinuti zavoj. Večeras ću metnuti fotke kako to sada izgleda.

Offline DonQuijote

Odg: Savijanje grana.
« Odgovori #6 : 10-02-2007, 17:33:34 »
Btw to sam jučer ulovio :yes: gore baš nije najbolji profil drveta nego najpogodniji da se pokaže problem. 

Offline Aleksa

Odg: Savijanje grana.
« Odgovori #7 : 10-02-2007, 17:46:41 »
Meni se kao pocetniku cini da se ona bas tako uklapa... Ne mora bas sve da bude strogo po pravilima....

Offline Marija

Odg: Savijanje grana.
« Odgovori #8 : 10-02-2007, 18:38:19 »
Osim omotavanja grana žicom ja često koristim zatezanje grana .... evo par slika.

Zgodno je jer u početku se grana manje pritegne, a kasnije se može dodatno zatezati ... :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Savijanje grana.
« Odgovori #9 : 10-02-2007, 20:21:14 »
Tako sam i napravio, ali grana je bila prekratka i predebela i bilo me je frka savijati je bez zaštite filca.
Ovako izgleda, sada.
Btw opet bukva :lol: Moja supruga ima svoju teorije vezanu uz to da nalazim same bukve, povezuje to ...no ...ne bi se podrobnije upuštao u to :mdr:

Offline DonQuijote

Odg: Savijanje grana.
« Odgovori #10 : 10-02-2007, 21:49:06 »
Meni se kao pocetniku cini da se ona bas tako uklapa... Ne mora bas sve da bude strogo po pravilima....
Ti nisi veči početnik od mene, ali ovo je trebalo napraviti. Kad sagledaš drvo sa svih strana vidi se više nego na jednodimenzionalnoj fotki.
Bile su dvije opcije, ili izravnati ili pretvoriti u novi vrh a to mi je ipak bilo žao.

Bonsai ZG

  • Gost
Odg: Savijanje grana.
« Odgovori #11 : 11-02-2007, 01:09:12 »
Ova označena me baš mučila i svakako sam je htio postaviti vodoravno jer raste ravno u zrak što mi ne odgovara. Kratka je a debela, pa sam se bojao da ću je polomiti. Filc sam omotao oko debla i grane vrlo čvrsto, zatim ga namočio i savio granu kako bi trebala biti, te je vezao za deblo. Sad me zanima kad mogu skinuti zavoj. Večeras ću metnuti fotke kako to sada izgleda.

Nadam se da nisam okasnio.
Ako imaš situaciju kad smatraš kako grana strši direkt u vis, a previše je debela za savijanje, ondak kompletno stablo pomakneš u jednu od strana kako bi dobio željenu poziciju grane. Povidiš sliku i što misliš?

Offline DonQuijote

Odg: Savijanje grana.
« Odgovori #12 : 11-02-2007, 09:56:14 »
Da imaš specifičan smisao za humor :mdr:

Offline istefano

Odg: Savijanje grana.
« Odgovori #13 : 11-02-2007, 15:19:39 »
Da imaš specifičan smisao za humor :mdr:
pa meni se uopce ova ideja ne cini lose , odrezes ovu najdonju granu i dobijes poravnat vrh i grane idu svaka u svoju stranu

Bonsai ZG

  • Gost
Odg: Savijanje grana.
« Odgovori #14 : 11-02-2007, 17:18:29 »
Da imaš specifičan smisao za humor :mdr:


Zašto misliš da želim biti humoran?
Ovdje se lijepo vidi kako se mijenja pozicija drveta prema posudi
http://internetbonsaiclub.org/index.php?option=com_smf&Itemid=133&topic=21070.0