Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta  (Posjeta: 111845 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline helleborus

Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #90 : 14-04-2008, 11:15:17 »
Evo kako se žlice koriste:
http://sidiao.myweb.hinet.net/tool_e_A.htm

Aaaa, super. Hvala. Sad mi je jasno. To je 'obrnuto' od kuka. Pitam se ima li to čovjek crvene rukavice na prstima od krvi ili???

Offline DonQuijote

Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #91 : 14-04-2008, 11:19:24 »
…malo sam radio sa ovim "našim" dlijetima koja su jako jeftina i oštra… ali ostalo mi ne štima. Uzeo sam za primjer ovu verziju br2. da velim di je greška koju možda novi kovač ispravi, a neće sigurno poskupiti izradu. Kao što se na usporednoj slici vidi sva originalna dlijeta imaju istu zakrivljenost, a oštrica je iste širine do drške. Da ne ulazim u sve detalje - glavna odlika originala je u vrlo malom radijusu zakrivljenja dlijeta pa se lakše "ulazi" na mjesto rada (primjerice teško je raditi u ispod "pazuha" grane ako imate veliku kuku),   širina oštrice dlijeta je ista do drške (ako imate duboku pukotinu malo dlijeto "zacvika" - to je vidim ispravljeno kod ove druge verzije) , i najvažnije vrh oštrice bi trebao biti u položaju kada bi se dlijeto stavilo na sat (u centar zakrivljenja) i kad bi drška bila na 6 sati vrh oštrice bi trebao biti na 1 ili možda na pola dva sata…

Slažem se. Dlijeta iz Kaštela  su vrlo dobra, čvrsta  i oštra i ne zatupljuju se lako. Dovoljno su robusna da se po njima može i čekićem kuckati. Ali imaju tu manu koju nisam odmah primjetio. Ako se koriste onako kao na Andrijinom linku, ta mana ne dolazi do izražaja ali ako se pokuša rezbariti dulju liniju onda se vidi da je zakrivljenost malko prevelika te se drvo ili teško zahvati ili isklizne. Bilo bi dakle dobro da zakrivljenost bude maksimalno do pola dva.
Time se ne umanjuje mogučnost čupkanja kao na linku ali se dodaje mogučnost preciznog rezbarenja.
Ja ću to na svojima riješiti jednostavnim zagrijavanjem brenerom i ispravljivanjem, ali bolje bi bilo da u originalu budu maaalko manje zakrivljena.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #92 : 14-04-2008, 11:29:28 »
Vidim da se situacija zakomplicirala i da ovo ne ode predaleko. Reći ću kovaču o izmjenama o kojima pričate. Ja sam jučer isprobao preko 30 dljeta i odabrao ovaj set koji mi se činio najdjelotvornijim. Može se još razvinuti (promijeniti kut) no onda se gubi snaga!!! Sva ova dljeta su isprobavana na ravnoj dasci koju sam dubio bez bojazni za zglobove prstiju. Čine mi se vrlo u redu. Vidjet ću se danas sa Sebom pa ćemo usporediti Kaštelanska i Bistranska dljeta. Volio bi da svi donesemo jedno ispravno riješenje, da ne bi bilo raznih želja s kutevima i čudesima. Probao sam na drvima i vjerujte, to se zavlači u sve kuteve i čini čuda. Pokušajte se izjasniti ovaj tjedan i da donesemo konačnu odluku, ako neko može nek približno napravi tehnički nacrt. Sve je izvedivo ako znamo kaj hočemo!

Offline gal

Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #93 : 14-04-2008, 12:07:51 »
Vidim da se situacija zakomplicirala i da ovo ne ode predaleko. Reći ću kovaču o izmjenama o kojima pričate. Ja sam jučer isprobao preko 30 dljeta i odabrao ovaj set koji mi se činio najdjelotvornijim. Može se još razvinuti (promijeniti kut) no onda se gubi snaga!!! Sva ova dljeta su isprobavana na ravnoj dasci koju sam dubio bez bojazni za zglobove prstiju. Čine mi se vrlo u redu. Vidjet ću se danas sa Sebom pa ćemo usporediti Kaštelanska i Bistranska dljeta. Volio bi da svi donesemo jedno ispravno riješenje, da ne bi bilo raznih želja s kutevima i čudesima. Probao sam na drvima i vjerujte, to se zavlači u sve kuteve i čini čuda. Pokušajte se izjasniti ovaj tjedan i da donesemo konačnu odluku, ako neko može nek približno napravi tehnički nacrt. Sve je izvedivo ako znamo kaj hočemo!

... htio sam samo dati sugestiju, ja nisam naručitelj pa vam stoga ne želim komplicirati stvari...  :umm:

Offline Marija

Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #94 : 14-04-2008, 12:12:06 »
... htio sam samo dati sugestiju, ja nisam naručitelj pa vam stoka ne želim komplicirati stvari...  :umm:

a stoka je li .... tko je stoka?  :grrrrrr: :threatening: :lol:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #95 : 14-04-2008, 12:16:02 »
... htio sam samo dati sugestiju, ja nisam naručitelj pa vam stoka ne želim komplicirati stvari...  :umm:

a stoka je li .... tko je stoka?  :grrrrrr: :threatening: :lol:

...o čemu ti to?!  :whistle:

Offline Andrija Zokić

Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #96 : 14-04-2008, 12:16:52 »
... htio sam samo dati sugestiju, ja nisam naručitelj pa vam stoka ne želim komplicirati stvari...  :umm:

Mislim da je dobro da što više ljudi kaže svoje mišljenje da se napravi što bolji alat. Kada gledam ovu sliku http://hbf.my-bonsai.com/index.php?action=dlattach;topic=855.0;attach=9636;image , prva 3 dlijeta (pogotovo 2 i 3) mi se čine odlična dok ova zadnja 2 malo presvinuta. Mislim da je čak bolje da su malo premalo savinuta nego previše. Mario kaže da se tako gubi snaga ali mi se čini da je malo nezgodnije za raditi. To govorim po ovome što sam do sada radio sa ovim svojima. Morat ću i ja svoje malo ispraviti.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #97 : 14-04-2008, 12:20:59 »
Vidim da se situacija zakomplicirala i da ovo ne ode predaleko. Reći ću kovaču o izmjenama o kojima pričate. Ja sam jučer isprobao preko 30 dljeta i odabrao ovaj set koji mi se činio najdjelotvornijim. Može se još razvinuti (promijeniti kut) no onda se gubi snaga!!! Sva ova dljeta su isprobavana na ravnoj dasci koju sam dubio bez bojazni za zglobove prstiju. Čine mi se vrlo u redu. Vidjet ću se danas sa Sebom pa ćemo usporediti Kaštelanska i Bistranska dljeta. Volio bi da svi donesemo jedno ispravno riješenje, da ne bi bilo raznih želja s kutevima i čudesima. Probao sam na drvima i vjerujte, to se zavlači u sve kuteve i čini čuda. Pokušajte se izjasniti ovaj tjedan i da donesemo konačnu odluku, ako neko može nek približno napravi tehnički nacrt. Sve je izvedivo ako znamo kaj hočemo!

... htio sam samo dati sugestiju, ja nisam naručitelj pa vam stoka ne želim komplicirati stvari...  :umm:

Zahvalan sam na sugestiji i po meni je ona opravdana. Oprosti/te ak sam djelovao negativno, al samo bi htio da ne zakompliciramo, već da svi velimo kaj hočemo i to definiramo. Kovač će napraviti što se traži od njega, no u jedan alat ne možemo uvrstiti više njih. Ako mu ovaj tjedan damo točan nacrt kaj hočemo, to ćemo i dobiti. Svi ovi alati su kopirani sa fotke i bilo bi stvarno dobro da recimo Andrija ili neko ko zna, napravi nacrt sa dimenzijama i točnim stupnjem zakrivljenja. Evo nožići su definirani i takvi će biti!
Hvala Gal  :great:

Offline Andrija Zokić

Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #98 : 14-04-2008, 12:23:15 »
bilo bi stvarno dobro da recimo Andrija ili neko ko zna, napravi nacrt sa dimenzijama i točnim stupnjem zakrivljenja.

Potrudit ću se danas to nacrtati.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #99 : 14-04-2008, 12:26:42 »
(pogotovo 2 i 3) mi se čine odlična

Onda je to to, sad mi se čini da je upravo s tima bilo najlakše grebati dasku. Budem se danas probao nači sa Sebom pa čemo vidjeti u praksi na nekim drvima kaj je dobro a gdi šteka!
Sve je još otvoreno i kovač čeka konačnu odluku za koju imamo vremena do petka, u petak popodne mu nosim definirane želje i onda je to to !

Offline helleborus

Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #100 : 14-04-2008, 12:59:18 »
(pogotovo 2 i 3) mi se čine odlična

 Budem se danas probao nači sa Sebom pa čemo vidjeti u praksi na nekim drvima kaj je dobro a gdi šteka!

A Dudom?! Šmrc!!  :umm:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #101 : 14-04-2008, 13:10:22 »
(pogotovo 2 i 3) mi se čine odlična

 Budem se danas probao nači sa Sebom pa čemo vidjeti u praksi na nekim drvima kaj je dobro a gdi šteka!

A Dudom?! Šmrc!!  :umm:

Joj Mario, baš sam neotesan, oprosti draga!!!
Probt ću danas doči do Tebe i Sebe  :love:

Offline gal

Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #102 : 14-04-2008, 13:20:34 »
... htio sam samo dati sugestiju, ja nisam naručitelj pa vam stoka ne želim komplicirati stvari...  :umm:

Mislim da je dobro da što više ljudi kaže svoje mišljenje da se napravi što bolji alat. Kada gledam ovu sliku http://hbf.my-bonsai.com/index.php?action=dlattach;topic=855.0;attach=9636;image , prva 3 dlijeta (pogotovo 2 i 3) mi se čine odlična dok ova zadnja 2 malo presvinuta. Mislim da je čak bolje da su malo premalo savinuta nego previše. Mario kaže da se tako gubi snaga ali mi se čini da je malo nezgodnije za raditi. To govorim po ovome što sam do sada radio sa ovim svojima. Morat ću i ja svoje malo ispraviti.

...ak se smijem još malo mješati... na toj slici dlijeto br2. je po meni idealano! Recimo obrađuješ istrunulu rupu ili odubljenje u stablu sa br1. češ teže i puno pliće zagrebati nego sa br2. S jedne strane ti je oštrica pod kutem takvim da ti drška lupa u nekom trenutku po deblu, a sa druge strane ti smeta ovaj nepotrebni luk sa stražnje strane (rijetki su trenuci kad on zasmeta, ali zasmeta) i zašto ga onda raditi kad je nepotreban... (premda br1. na oko ljepše izgleda)

Offline helleborus

Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #103 : 14-04-2008, 13:25:08 »
(pogotovo 2 i 3) mi se čine odlična

 Budem se danas probao nači sa Sebom pa čemo vidjeti u praksi na nekim drvima kaj je dobro a gdi šteka!

A Dudom?! Šmrc!!  :umm:

Joj Mario, baš sam neotesan, oprosti draga!!!
Probt ću danas doči do Tebe i Sebe  :love:

Ajd dobro, izvuko si se  :hihihi:

Offline Marija

Odg: Kopija "SiDiao" - malih dlijeta
« Odgovori #104 : 14-04-2008, 14:43:09 »
Ima još nešto .... mislim da će lijepi problem biti transport alata, posebno čajkomlata, za nas koji nismo u/oko metropole.... pa kada se naručuje trebalo bi voditi računa o tome .... da ne tlačimo dodatno Maria oko toga ... možda da nam razašalje HP expressom, DSL-om  i sl. na naš trošak, treba vidjeti ima li opcija da oni dođu kod njega po to a ne da on to tegli do njih....  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai