Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Acer palmatum (japanski javor)  (Posjeta: 82833 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zlatko

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #30 : 20-02-2007, 11:51:02 »
Ako se ne varam, Marinko ti želi reći da će to drvo postati materijal za bonsai za 5 - 6 godina ako ga držiš u sanduku, a eventualno za 10 - 15 godina ( a možda i nikada ), ako ga držiš u posudi.

Svatko za sebe treba odlučiti, želi li eventualno jednom od neke biljke imati i bonsai ili već sada, a vjerojatno i zauvjek, samo biljku posađenu u keramičku posudu. :ange:
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline istefano

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #31 : 20-02-2007, 13:22:13 »
ali imam problem , kaj ja zivim u stanu i sanduci razno razni moju bi dragu samo jos vise raspizdili u tako skucenom prostoru ...
vec je neki dan popizdila kad je vidla balkon kaj sam od njega napravio :mdr: , a sad jos da metnem tu nekakav sanduk mislim da se nebi imao gdje okrenuti ...

Offline Zlatko

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #32 : 20-02-2007, 14:08:25 »
To je svakako problem.

Možda su rješenje biljke koje mogu prezimiti u stanu, jer moji su Acer palmatumi već poćeli listati unatoč tome što su samo u zmovniku, koji je napravljen za zimske temperature od -12 ili -15 C, ali im je uz vanske temperature od +10 ili čak 15 C sigurno pretoplo.

Zbog toga svi oni slijedeće zime idu u obični plastenik, pa kako im bude.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline marinko beg

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #33 : 20-02-2007, 15:43:24 »
To je svakako problem.

Možda su rješenje biljke koje mogu prezimiti u stanu, jer moji su Acer palmatumi već poćeli listati unatoč tome što su samo u zmovniku, koji je napravljen za zimske temperature od -12 ili -15 C, ali im je uz vanske temperature od +10 ili čak 15 C sigurno pretoplo.

Zbog toga svi oni slijedeće zime idu u obični plastenik, pa kako im bude.
Jeste,acer palmatum sigurno nije sobno drvo,na balkonu nebi trebalo imat problema,samo sto obavezno treba svaka dva dana okrenut drvo za 180 stupnjeva.To ja cak radim u mom vrtu,inace bi na jednoj strani(onoj prema svjetlu)drvo super raslo,a na drugoj skoro nista,cak bi neke grane ugibale.

M

Offline marinko beg

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #34 : 20-02-2007, 15:46:11 »
ali imam problem , kaj ja zivim u stanu i sanduci razno razni moju bi dragu samo jos vise raspizdili u tako skucenom prostoru ...
vec je neki dan popizdila kad je vidla balkon kaj sam od njega napravio :mdr: , a sad jos da metnem tu nekakav sanduk mislim da se nebi imao gdje okrenuti ...
Ako ti je zena gazda u kuci,sta se tice tvog hobija je..t ces jeza u ledja! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :lol:

M

Offline istefano

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #35 : 20-02-2007, 15:57:09 »
Ako ti je zena gazda u kuci,sta se tice tvog hobija je..t ces jeza u ledja! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :lol:

M
:rofl: , ma nije da pizdi tu i tam zna popizdit kad ja ne pospremim nered koji ostavim , mislim na zemlju, grancice itd. alat popspremam tu nema zajebancije... ,ali kak ti velis ovo je tek pocetak kaj ce biti kad preselim cijelu sumu na balkon   :grrrrrr: pa onda  :whip: ili  :slap:
al nis zato bum ja nju tuzil  :rules: radi zlostavljanja

Offline istefano

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #36 : 20-02-2007, 18:59:30 »
To je svakako problem.

Možda su rješenje biljke koje mogu prezimiti u stanu, jer moji su Acer palmatumi već poćeli listati unatoč tome što su samo u zmovniku, koji je napravljen za zimske temperature od -12 ili -15 C, ali im je uz vanske temperature od +10 ili čak 15 C sigurno pretoplo.

Zbog toga svi oni slijedeće zime idu u obični plastenik, pa kako im bude.
a kakav je to zimovnik

Offline Zlatko

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #37 : 21-02-2007, 07:10:54 »
Zimovnik mi je zatvoreni jugozapadni ugao uz kuću koji je već po projektu natkriven betonskim brisolejama ( sjenilima ). Na početku sam te brisoleje zastaklio kako prostor ne bi kisnuo, a onda sam prije dvije godile drvenom konstrukcijom zatvorio sav prostor i na dvije strane i strop postavio dvoslojnu prizmatičnu plastiku debljine 10 mm. Prostor je visok oko 3,5 metra, a do visine od 2 metra se stijene posve skidaju tako da bih biljkama omogućio postepeni prelaz sa zimskog na proljetni i ljetni režim, a da ih istovremeno ne moram nekoliko dana seliti van i unutra zbog prilagodbe. Dakako, od proljeća do jeseni bočne su stjene posve skinute i u tom prostoru na "oporavku" držim sobno cvijeće i unutarnje bonsae.

Problem je u tome što sam to zamislio kao hladni zimovnik u kojem temperatura nikada neće pasti ispod 0o C, ali velike ostakljene površine i visoke vanjske temperature pretvorile su taj zimovnik u zimski vrt. Obzirom da se klima mijenja, onda ću to ugradnjom podnog grijanja doista pretvoriti u zimski vrt, a za kontinentalno ću bilje izgraditi novi površine oko 40 m2.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline hknezovi

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #38 : 21-02-2007, 13:11:56 »
Zimovnik mi je zatvoreni jugozapadni ugao uz kuću koji je već po projektu natkriven betonskim brisolejama ( sjenilima ). Na početku sam te brisoleje zastaklio kako prostor ne bi kisnuo, a onda sam prije dvije godile drvenom konstrukcijom zatvorio sav prostor i na dvije strane i strop postavio dvoslojnu prizmatičnu plastiku debljine 10 mm. Prostor je visok oko 3,5 metra, a do visine od 2 metra se stijene posve skidaju tako da bih biljkama omogućio postepeni prelaz sa zimskog na proljetni i ljetni režim, a da ih istovremeno ne moram nekoliko dana seliti van i unutra zbog prilagodbe. Dakako, od proljeća do jeseni bočne su stjene posve skinute i u tom prostoru na "oporavku" držim sobno cvijeće i unutarnje bonsae.

Problem je u tome što sam to zamislio kao hladni zimovnik u kojem temperatura nikada neće pasti ispod 0o C, ali velike ostakljene površine i visoke vanjske temperature pretvorile su taj zimovnik u zimski vrt. Obzirom da se klima mijenja, onda ću to ugradnjom podnog grijanja doista pretvoriti u zimski vrt, a za kontinentalno ću bilje izgraditi novi površine oko 40 m2.

Moram priznati da si si dao truda. Većina mojih komada uživa vani, jer kao što si i sam rekaoova zima je blaga te ih nisam ni prenosio u zimovalište. Drago mi je da se toliko brineš oko svojih ljubimaca.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Zlatko

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #39 : 21-02-2007, 14:44:36 »
Sve moje biljke crnogorice su također vani. Istina, u natkrivenom prostoru kako ih kiša ne bi suviše zalijevala.

Ostale biljke u privremenim posudama sam također ostavio vani. Jasno, u jesen nisam znao kakva će biti zima pa sam ih sve položio na pješčanu podlogu i zasuo pjeskom do ruba posude ( pa i iznad toga ako je posuda manja ). Očekivao sam da bi na taj način izdržale i temperature od -10o C. Sada se to pokazuje nepotrebnim, ali nije se moglo znati unaprijed. Zbog toga mislim da je plastenik pravo rješenje.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline gal

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #40 : 21-02-2007, 15:10:42 »
Sve moje biljke crnogorice su također vani. Istina, u natkrivenom prostoru kako ih kiša ne bi suviše zalijevala.

 Zbog toga mislim da je plastenik pravo rješenje.

Imam plastenik za povrće u vrtu, pa kad zima stisne temperatura se izjednaći sa vanjskom već za dva dana, a ćim pogrije sunce zna se dignuti i iznad +20.! Dakle zamisli tjedan dana -10 pa se razvedri, pa digne temperaturu na +20, a ti si negdje na poslu....  :diablo: Naravno ovo ne stoji ako imaš dvostruku foliju sa zračnim jastukom, grijanje i automatski sistem ventilacije...a to košta!

Offline istefano

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #41 : 22-02-2007, 21:00:28 »
Ponovni redizajn javora :jap:
Jeli ovo sad u redu ili je ono prije ipak bilo bolje i koje bi ste sad grane rezali , a koje usmjeravali u vrh

Offline DonQuijote

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #42 : 22-02-2007, 21:23:51 »

Baš me zanima kako će to dalje napredovati, imam dvije mladice običnog šumskog javora otprilike takvog izgleda pa pomno pratim napredak i savjete za ovaj tvoj. ...i kradem :mdr:

Offline istefano

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #43 : 04-03-2007, 18:45:08 »
nabavio sam drveni sanduk od smreke na vas nagovor 400x300x200 mislim da je to sasvim OK za stabljiku od 20 cm visine
e sad koja zemlja , treset , sljunjak , ilovaca , humusna , koja je njabolja i ako moram mijesat u kojim postocima...

Offline Kre

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #44 : 04-03-2007, 19:06:32 »
Treset:humus:šoder grubi = 20:40:40  :mdr: