Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Acer palmatum (japanski javor)  (Posjeta: 82971 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #120 : 27-04-2007, 14:03:35 »
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #121 : 08-05-2007, 08:55:38 »
Ja sam čuo i prije i poslije. Od jednih sam čuo prije a od drugih poslije...pa ja za svaku sigurnost i prije i poslije :mdr:

Umrijet ću od smijeha kak ste slatki!  :histerical:

Pa daj nemoj bit tak tajanstvena. Objasni. Ak će to neko znat sigurno, onda si ti.
Dakle Duda recite nam, imaju li javori bakterije, koje mogu zaraziti drugo drveće, ili sam postala paranoična?

Dosad je bilo samo hvalisanja kak je sve bilo super... mislim ...bilo je....sad se opet vraćamo na izmjenjivanje misli o netom naučenom. Evo, Pinus i ja, ne bile lijene, upitale gospodina Palla u vezi ove teme. I evo odgovora. (Inače, bilo bi super da svako napiše ono kaj ga je pitao onak sa strane da dopunimo cijelu priču).
Istina je da su Aceri prilično osjetljiva vrsta, ali ne svi. Tu se posebno ističe Acer palmatum i to one sorte koje imaju crveno lišće. Takav crvenolisni javor jako je osjetljiv na jednu vrstu gljivica. Ako vam se crvenolisni javor npr.Deshojo zarazi tom gljivicom, kroz nekoliko godina on će biti mrtav. To se isto dogodilo i Pallovom koji kaže da će sad polako umirati i da će biti 'gotov' za 10-tak godina. Što napraviti?
Prvo: ukoliko u svom vrtu imate samo jedan javor nema nikakvih problema. Ne morate se bojati  s kakvim alatom i koliko čistim radite jer gljivicu nemate od kuda prenijeti na njega. Prenosi se samo s jednog javora na drugi. Znači ne možete ju prenijeti na neku drugu vrstu ili s neke druge vrste na javor.
Drugo: zelenolisni javori nisu osjetljivi na tu gljivicu, pa ako imate samo one zelenog lišća ne trebate brinuti.
Treće: samo sorte vrste A.palmatum imaju tih problema tako da ne brinete za neke druge vrste roda Acer.
Četvrto: nema potrebe nakon svake grančice koju odrežete prati alat u alkoholu jer ako je drvo zaraženo onda je ionako cijelo gotovo, nema mu spasa makar odrezali grane koje vam se čine lošije jer je gljivica već po cijeloj biljci. Znači da alat perete samo kad idete raditi na drugi javor nakon rada na prvom.
Kad bi se moglo nešto učiniti da se drvo spasi od te gljivice (nema pojma koja je to  :dunno: ) sigurna sam da bi Pall to znao i spasio svoje drvo, ali čini se da nema ništa za sada poznato.
Evo, Aceraši, mirno spavajte.  :sleep:

Offline veljko

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #122 : 08-05-2007, 09:54:09 »
Ja sam, što god da mi je pallo (dva "L" nisu slučajnost :mdr:) na pamet pitao prvoga dana pred svima, da svi čuju (a siguran sam da su odgovori na moja pitanja svima pomogli da nešto novo nauče), čak sam očito u tome pretjerao, jer sam sa strane primjetio poglede i komentare tipa " o ne, evo ga opet" :histerical:, a drugi dan, dok sam radio na svom mališanu, jednostavno nisam imao vremena o bilo čemu drugomu razmišljati, nego o svom radu. Ukratko, nema tajni. :ange:

Offline Goran Cajko

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #123 : 17-04-2008, 16:53:58 »
Evo javor s kritike. Presađen i prolistao!!! Kak vam se čini? Možda bi malo trebao biti niže u posudi i s nižom posudom, al to je trenutno bilo nemoguće. Zbog neadekvatnog substrata korijen se nije razvio baš vrhunski, pa jače kračenje korijena nije bilo moguće. Bude...

Offline stipa0123456789

  • Član
  • ***
  • Postova: 172
  • Lokacija: Sapci kod Sl. broda
  • Total likes: 0
  • Lud ko siba
Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #124 : 17-04-2008, 17:09:04 »
Meni je dobar. :yes: :yes:
Kad bi ljudi na svijetu govorili samo pametno
nastala bi tišina.

Offline nix

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #125 : 17-04-2008, 19:38:33 »
je li ona najdonja grana ožicana? Ako nije ja bi ju ožicao i namjestio da bude paralelna s tlom
inače, super je  :yipi:

Offline Aleksa

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #126 : 17-04-2008, 19:45:07 »
Evo javor s kritike. Presađen i prolistao!!! Kak vam se čini? Možda bi malo trebao biti niže u posudi i s nižom posudom, al to je trenutno bilo nemoguće. Zbog neadekvatnog substrata korijen se nije razvio baš vrhunski, pa jače kračenje korijena nije bilo moguće. Bude...

Simpaticno drvo zaista...  :great:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #127 : 17-04-2008, 21:06:27 »
Evo javor s kritike. Presađen i prolistao!!! Kak vam se čini? Možda bi malo trebao biti niže u posudi i s nižom posudom, al to je trenutno bilo nemoguće. Zbog neadekvatnog substrata korijen se nije razvio baš vrhunski, pa jače kračenje korijena nije bilo moguće. Bude...
Meni krasan. Napravi mu margotu iznad onog račvišta korijena.

Offline helleborus

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #128 : 18-04-2008, 08:08:53 »
E, pravi ljepotan za iznad jezerca!!!  8)

Offline Goran Cajko

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #129 : 18-04-2008, 09:02:40 »
i meni se sviđa !!! :mdr:
Margota je i bila sugestija na kritici, al pustit ću ga jedno dvije godine ovak da ojača korijen. Onda ću mu ugradit urezat koru i stavit dodatnu posudu nad ovom.

Offline Goran

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #130 : 05-05-2008, 15:11:19 »
Niš se ne brini . Presadi ga u čisti treset i pusti ga da tjera. U njemu najbolje napreduje . Pri presađivanju mu prve godine korjen nemoj previše dirat jer ćeš ga time dosta usporit. A što se tiče rezanja grana moraš odabrati stil otprilike . Inače Gal ti je dobro predložio. Evo ti jedan od primjera 4 godine star. Kupio sam ga kad je bio u čašici od jogurta i visine desetak cm.

http://i292.photobucket.com/albums/mm14/goranbonsai/DSC00061-1-2.jpg
Acer palmatum (japanski javor)

Pozdrav Goran!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #131 : 05-05-2008, 15:22:14 »
Niš se ne brini . Presadi ga u čisti treset i pusti ga da tjera. U njemu najbolje napreduje . Pri presađivanju mu prve godine korjen nemoj previše dirat jer ćeš ga time dosta usporit. A što se tiče rezanja grana moraš odabrati stil otprilike . Inače Gal ti je dobro predložio. Evo ti jedan od primjera 4 godine star. Kupio sam ga kad je bio u čašici od jogurta i visine desetak cm.

http://i292.photobucket.com/albums/mm14/goranbonsai/DSC00061-1-2.jpg
Acer palmatum (japanski javor)

Pozdrav Goran!


Ako si ovo odgovorio Istefanu, uzalud ti savjeti, on ga je već davno ubio  :whistle: