Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sredstva za zaštitu rana nakon orezivanja  (Posjeta: 12034 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Sredstva za zaštitu rana nakon orezivanja
« : 05-12-2007, 18:26:30 »
Otvaram novu temu. Kako smo počeli pričati o orezivanju javora zimi ili u proljeće, i o bleedanju rana, recite, što mislite o sredstvima za zaštitu rana? Što se upotrebljava? Što ste probali?
obična voćarska pasta (Arbokol) (Arbosan), s fungicidom ili bez.
japanska pasta koja se ne stvrdnjava nešto kao npr. Kyonal
premazati ranu samo običnim uljem (jestivim)
premazati ranu temeljnom bojom (srebrnom za metal ili bojom za drvo)
ništa...ostaviti ranu otvorenom
ajde, recite

Offline Aleksa

Odg: Sredstva za zaštitu rana nakon orezivanja
« Odgovori #1 : 05-12-2007, 18:55:32 »
Ja nicim ne premazujem rez. Izgleda ruzno a i ne primjecujem da nesto pomaze...   :sarcastic:

Offline Marija

Odg: Sredstva za zaštitu rana nakon orezivanja
« Odgovori #2 : 05-12-2007, 20:24:26 »
Prije smo koristili Kambisan i neko sredstvo koje sam naručila iz Bonsai centra u Heidelbergu .... i totalna katastrofa - nakon 4-5 godina izgleda kao nekakva fleka na deblu, koju je nemoguće zgulit. Po našim kriterijima radi više štete nego koristi.
Tako nešto ne preporučam koristiti.

Sada samo pravilno obradimo rez i pustimo da stablo samo zacjeli, bilo da se radi o rezovima na granama ili bilo kakvim drugim rezovima od uklonjenih grana ili čak rezovima na korijenju.

Evo na slikama primjerka rezova na zelenici od 2 uklonjene grane. S vremenom su se rezovi lijepo uklopili!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Sredstva za zaštitu rana nakon orezivanja
« Odgovori #3 : 05-12-2007, 20:31:10 »
Primjer strave i užasa. Izgled rana nakon par godina.

3. slika - Sredstvo iz Heidelberga koje sam koristila.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Sredstva za zaštitu rana nakon orezivanja
« Odgovori #4 : 05-12-2007, 20:34:37 »
Primjer strave i užasa. Izgled rana nakon par godina.

Ma nijeee... Bas su prirodni...  :mdr:

Kao da je neko ushtinuo drvo... Bljak! :beurk:

Offline DonQuijote

Odg: Sredstva za zaštitu rana nakon orezivanja
« Odgovori #5 : 05-12-2007, 20:38:11 »
Pal je, ako se dobro sjećam, rekao  da su ta sredstva više korisna za duševni mir vlasnika nego za drvo :mdr:
Više ne koristim vočarske voskove jer ostaju predugo na drvetu, eventualno metnem onaj Japanski "plastelin"

Offline Andrija Zokić

Odg: Sredstva za zaštitu rana nakon orezivanja
« Odgovori #6 : 05-12-2007, 20:45:44 »
Ako se stavlja zaštita na ranu nakon orezane grane onda bi toj logici trebalo namazati i svaki jin, shari ... , a to bi izgledalo katastrofalno i ne znam da itko to radi?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: Sredstva za zaštitu rana nakon orezivanja
« Odgovori #7 : 06-12-2007, 08:40:08 »
Pal je, ako se dobro sjećam, rekao  da su ta sredstva više korisna za duševni mir vlasnika nego za drvo :mdr:
Više ne koristim vočarske voskove jer ostaju predugo na drvetu, eventualno metnem onaj Japanski "plastelin"

Je, i ja se sjećam toga. Mislim da je govorio kako on to ne koristi jer od silnog broja drveća nema vremena mazati svaku ranu. Ko zna možda je prije i mazao, a onda, kad mu se zbirka drastično povećala, je skužio da nema razlike!!?? Znate da su ljudi u stanju svašta izmisliti ako to mogu prodati i još te marketinškim trikom uvjeriti da bez toga ne možeš. I stvarno mislim da nakon što rana zaraste puno, puno bilje izgleda ako nije bila premazivana ni sa čim, a posebno ne s nečim ovakvim o čemu Marija govori.

Offline Marija

Odg: Sredstva za zaštitu rana nakon orezivanja
« Odgovori #8 : 06-12-2007, 08:50:42 »
I stvarno mislim da nakon što rana zaraste puno, puno bilje izgleda ako nije bila premazivana ni sa čim, a posebno ne s nečim ovakvim o čemu Marija govori.

Najgluplje je što je taj premaz kupljen u Bonsai centru u Heidelbergu - pa valjda bi oni trebali prodavati nešto što vrijedi??!!  :tup:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Sredstva za zaštitu rana nakon orezivanja
« Odgovori #9 : 06-12-2007, 09:55:09 »
I stvarno mislim da nakon što rana zaraste puno, puno bilje izgleda ako nije bila premazivana ni sa čim, a posebno ne s nečim ovakvim o čemu Marija govori.

Najgluplje je što je taj premaz kupljen u Bonsai centru u Heidelbergu - pa valjda bi oni trebali prodavati nešto što vrijedi??!!  :tup:

Valjda?! To je ključna riječ. Prodavači prodaju i to je sve... malo je onih koji misle jel to vrijedi. Čak i u usko specijaliziranim ducanima. I čak ako kupuješ nešto što debelo platiš. Znaš da nema garancije za kvalitetu.