Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Tajming žicanja  (Posjeta: 5831 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Tajming žicanja
« : 05-12-2007, 18:28:25 »
Kako sam s frendom jučer raspravljao o tome kada se smije a kada ne smije žicati biljke, otvaram temu o tajmingu žicanja biljaka. Naime, tip se zgrozio na neke moje zimske projekte   . Ali, ja već godinama gotovo uvijek žicam isključivo zimi, i to gotovo sve biljke. Tada imam više vremena, dobro se vidi struktura krošnje, nema drugoga posla pa eto...tako nekako se pogodilo.   Dakle, da ne bi bilo zabune, knjige kažu ovako...grubo pravilo...crnogorica (Pinusi, Piceae, Juniperusi) vrijeme žicanja kasna jesen-zima. Bjelogorica ...otprilike veljača. E to s bjelogoricom ja vječno radim po svom. Kad god mi dopadne šaka. Ma zapravo na sve stavljam žicu kad god mi dopadne šaka ali nekako najviše sada. Zimi. Jedino što nastojim nakon opsežnog žicanja donekle zaštititi biljku od jako niskih temperatura. Kao i posebno visokih ljeti. I nemam dojam da je nešto do sada poginulo kao posljedica žicanja. Sve mrtve biljke imale su puno bolji razlog za svoj odlazak. Što kaže društvo zvjezdoznanaca?

Offline Aleksa

Odg: Tajming žicanja
« Odgovori #1 : 05-12-2007, 18:53:19 »
Ni ja nikad nisam cuo da je ozicavanje naudilo drvetu.  :wow:

A sto se tice tajminga, to sve zavisi od vrste do vrste. Maslina i zelenika npr na jesen dobijaju koru i grane su im toliko cvrste da se ne mogu savijati... Poljski javor je strasno nesavitljivo drvo i stare grane je nemoguce saviti.

Offline Andrija Zokić

Odg: Tajming žicanja
« Odgovori #2 : 05-12-2007, 20:53:23 »
Masline i zelenike toliko brzo rastu i grane im jako brzo postanu nesavitljeve da ih mi stalno moramo "hvatati" da ne bude prekasno. Znači ožicavamo i ljeti i zimi, a ono što nam se definitivno ne smije dogoditi je da počme sezona rasta a da sva stabla nisu maksimalno oblikovana, jer kada na proljeće billjke buknu čekao bi nas totalni kaos. :tomato:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: Tajming žicanja
« Odgovori #3 : 06-12-2007, 09:50:11 »
Malo sam kopala po Walterovoj stranici da vidim kaj on radi u ovo doba. zanimljivo je da je s onim frajerom Randy Knight-om još u listopadu vadio pinuse i juniperuse. Bez obzira na kojoj visini bili vidi se na slikama da su u kratkim rukavima i da baš i nije neki hladni dio godine. Doduše sezona je na kraju. Taj čovjek Knight je neka američka faca koji ima ogroman rasadnik u kojem prodaje početni ili malo obrađeni 'materijal' za buduće bonsaije. A tek kak mu vrt izgleda. Po onome što piše na njegovoj stranici ima posebne dozvole za vađenje jamadorija koje onda može prodavati i ne može samo tako vaditi drveće ako nije učinio sve da to drvo i preživi. prema tome ne bih rekla da bi se tek tako uputio u vađenje. Dobro to za crnogoricu da se može s njoj raditi već na jesen smo znali, ali nisam znala da se može tako rano dok je još prilično lijepo vrijeme. Poslije toga Walter ide na Bavarijske dane bonsaija. tamo uredno svi slažu svoje drveće. Orezuju, žicaju, formiraju.... Doduše također, koliko vidim, radi se o crnogorici- pinusima i buxusu. Čini se da nema za takvu radotu nikakvih prepreka. Pa evo, nema potrebe čekati kraj zime. Bar za neka stabalca.
A sa strane fiziologije... sezona mirovanja je tu. Je li problem ukoliko to radili sada pa je drvo do početka sezone rasta izloženo mogućem truljenju? Ne znam mogu li se tragovi truljenja pojaviti u roku od tih nekoliko mjeseci, ako je biljka normalno zdrava i prolista u proljeće. Mislim da ne. Mislim da to čak i nije neki rizik. Vjerojatno je, kao što kaže Sebastijan, više potreba - jer se u vrijeme zime ima više vremena, a njega plus toga 'ubija' hibernacija. Vjerujem i većinu nas.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tajming žicanja
« Odgovori #4 : 06-12-2007, 10:09:55 »
Svi budete došli na moje da nije bitno kad se drvo vadi, bitno je osigurati mu uvjete za život i izabrati zdravo drvo. Za žicanje naravno treba birati dio godine kad su grane najpodatnije, ili kod borova kad se malo isuši zemlja. Prekjučer sam žicao bougenvileu, a uskoro ću i čempres i juniperus po drugi i četvrti put. Jel pogodno ne znam, al došla mi inspiracija i učinio sam to. Uglavnom sve radim kad poželim.

Offline helleborus

Odg: Tajming žicanja
« Odgovori #5 : 06-12-2007, 10:46:53 »
Svi budete došli na moje da nije bitno kad se drvo vadi, bitno je osigurati mu uvjete za život i izabrati zdravo drvo. Za žicanje naravno treba birati dio godine kad su grane najpodatnije, ili kod borova kad se malo isuši zemlja. Prekjučer sam žicao bougenvileu, a uskoro ću i čempres i juniperus po drugi i četvrti put. Jel pogodno ne znam, al došla mi inspiracija i učinio sam to. Uglavnom sve radim kad poželim.

Ne mogu se baš složiti da nije bitno kad se drvo vadi, ali sigurno je da tu postoji puno veća fleksibilnost nego što se često ističe.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tajming žicanja
« Odgovori #6 : 06-12-2007, 10:50:29 »
Svi budete došli na moje da nije bitno kad se drvo vadi, bitno je osigurati mu uvjete za život i izabrati zdravo drvo. Za žicanje naravno treba birati dio godine kad su grane najpodatnije, ili kod borova kad se malo isuši zemlja. Prekjučer sam žicao bougenvileu, a uskoro ću i čempres i juniperus po drugi i četvrti put. Jel pogodno ne znam, al došla mi inspiracija i učinio sam to. Uglavnom sve radim kad poželim.

Ne mogu se baš složiti da nije bitno kad se drvo vadi, ali sigurno je da tu postoji puno veća fleksibilnost nego što se često ističe.

Da, bolje si to sročila od mene  :chinaman:

Offline Marija

Odg: Tajming žicanja
« Odgovori #7 : 06-12-2007, 11:16:51 »
Svi budete došli na moje da nije bitno kad se drvo vadi,

 :lauhhing:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tajming žicanja
« Odgovori #8 : 06-12-2007, 11:53:11 »
Svi budete došli na moje da nije bitno kad se drvo vadi,

 :lauhhing:

Pokušaj objasniti kaj je tu smiješno?
Klima se mijenja i sva Priroda se prilagođava promjenama. Priroda je prilagodljiva, a pravila o zahvatima na drvima padaju u vodu, svakim novim iskustvom, kako nekog bonsai zanesenjaka tako i bonsai znalaca. Ponovo spominjem brijest izvađen po največim vručinama (+42 ) ovog ljeta. Preživio je i trenutno je pun zdravih pupova. Sve je ovisilo o njegvoj kondiciji i mojoj pripremi uvjeta z anjegov postanak. Puno stvari i radnji oko drva se komplicira i mistificira, a sve je u biti jednostavno. Iskreno i ja ga znam zakomplicirati, no kad tad shvatim pa mi se to ne desi i drugi put.

Offline Andrija Zokić

Odg: Tajming žicanja
« Odgovori #9 : 06-12-2007, 13:03:29 »
U Dalmaciji je najbolji tajming žicanja ljeti, jer tada ima mnogo turista dubokog džepa ... dok je Zagreb velik grad prepun ljudi možeš žicati valjda uvijek!? :blink:
andbonsai.com ~ andbonsai studio