Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Berberis Thunbergii - Žutika  (Posjeta: 51230 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #75 : 07-03-2008, 13:31:43 »
Senilnost je super bolest :yupi: Niš te ne boli a svaki dan saznaš nešto novo :whistle:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #76 : 07-03-2008, 13:36:30 »
Senilnost je super bolest :yupi: Niš te ne boli a svaki dan saznaš nešto novo :whistle:

Tak i djeluješ  :lauhhing:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #77 : 07-03-2008, 13:38:07 »
Žutika je fino potjerala na svim granama,

I moje. Jel su ti cvale?
Izgleda da su to antropuree ili tak nekak, imaju ljučibasto lišće.

Offline DonQuijote

Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #78 : 07-03-2008, 14:36:04 »
Nisu cvale. Tek se otvaraju mali listići, veliki su svega dva-tri milimetra. Pupovi cvijetova su tek u naznaci..
Listići niću svugdje, a najviše gdje ne bi trebali, pri dnu debla. To skidam. Kaj su tvoje cvijetale?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #79 : 10-03-2008, 08:09:16 »
Nisu cvale. Tek se otvaraju mali listići, veliki su svega dva-tri milimetra. Pupovi cvijetova su tek u naznaci..
Listići niću svugdje, a najviše gdje ne bi trebali, pri dnu debla. To skidam. Kaj su tvoje cvijetale?

Da, prvo su cvjetale pa listale. Mislim da to ima veze sa starošću grana koje sam ostavio, a na kojima su bili cvjetni pupovi.

Offline DonQuijote

Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #80 : 10-03-2008, 09:22:43 »
Nevjerovatno. Ista drva iz istog izvora, izvađena u isto vrijeme, tako se različito ponašaju. Nije mi jasno, ja sam ostavio neke grančice nedirnute a ponegdje sam sve rezao na nulu. Cvijeta nigdje, tek sada se naziru budući cvjetovi. A gdje si ih držao? Da im slučajno nije bilo pretoplo pa su zato ranije protjerale? Fakat mi nije jasno.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #81 : 10-03-2008, 09:42:42 »
Prvo su bile izložene tjednima smrzavanja ove zime. Pokrivene snijegom i kao kamen smrznutog tla. Nakon 4tj. torture zimom, preselio sam ih u negrijani podrum bez svjetla na nekih 8 stupnjeva C. Nakon 2-3 tj počele su bacati i otvarati cvjetne pupove. To se sad konstantno dešava po drvetu na raznim mjestima. Na ocvalim dijelovima ostaju plodovi koji će se (vjerujem) razvijati s vremenom.

Offline DonQuijote

Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #82 : 10-03-2008, 10:44:07 »
I plodove već imaš? :wall: :wall: Jebote ko da živimo na različitim kontinentima :loco: Moje su bile vani do nekih minus tri a onda u svijetloj garaži na cca 5 stupnjeva. Uopće ne kužim u čemu je štos. Valjda ipak u obrezivanju jer si ti ostavio više prošlogodišnjih grana. Budemo vidjeli kako će se to dalje razvijati pa ćemo znati za iduću godinu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #83 : 10-03-2008, 10:56:05 »
Imam ono što se pojavi kad se cvijetovi zametnu, a sad treba čekati da se razvije u plod. I ja mislim da je stvar u orezivanju, a ne toliko u staništu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #84 : 17-06-2008, 08:18:52 »
Evo što vjetar napravi od drveta  :tup:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #85 : 13-08-2008, 08:14:38 »
Žutike su podosta svojeglava drva ili bolje rečeno grmovi. Prošle zime, nakon nabavke grmova, odmah sam ih orezao u neki zamišljeni stil, na proljeće su krenule burno i obilno, nedugo nakon toga odlučio sam ukloniti sve suvišne grane i prikratiti one preduge. U početku nisam primijetio, no kasnije je bilo očito da sam time usporio njihov rast. Sve novo što su tjerale, tjerale su iz panja ili debla, tek na jednom od tri drveta, potjeralo je nekoliko vršnih pupova i razvilo sekundarne grane. Žicanje i piganje je mukotrpan posao, jer i mlade grane rado pucaju, a žicu je teško namotati zbog vjenčića listova oko grane. Nakon uklanjanja žice, neke su grane zadržale željeni položaj no neke su se vratile tamo gdje su i bile. Očito sam u nečem pogriješio što se tiče orezivanja u prvoj godini. Drva su zdrava i u dobroj formi, pa me raduje što ću na godinu imati priliku za popravni ispit.
Neki dan sam u knjigama pronašao da se žutike, nakon uzimanja iz Prirode, orežu na željenu visinu i oblik i da ih se prve godine pusti da rastu po želji. Nakon što im otpadne lišće ili pred sezonu rasta, treba ih orezati tako da se uklone sve neželjene grane, a one željene se skrate na jedan ili najviše dva pupa i sve se opet ostavi cijelu sezonu da divlja i onda opet sve iznova sve dok grane spigane same od sebe ne dobiju karakterističnu raspucanu koru, tad se one ponašaju kao deblo i tjeraju na sve strane, pa tako možemo oblikovati gušću i željenu krošnju, koju možemo trimati kako nas je volja.
Kad stignem, pofotkat ću žutike i staviti fotke prije i poslije da se vidi ovaj minimalni pomak u razvoju, gdje si mislim da sam ja jedini krivac.
Don ima drva iz istog izvora, pa bi bilo dobro da napiše svoja iskustva, možda su sasvim različita od mojih.

Offline DonQuijote

Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #86 : 13-08-2008, 08:47:31 »
Iskustva su slična kao i zaključak da nemamo dovoljno iskustva  :mdr:
Ja sam svoje formirao, prilično sam zadovoljan formom, izgledaju mi jako dobro i smatram ih vrlo perspektivnim. Napravio sam istu pogrešku i orezao ih da eventualno ojačam unutarnje pupove i potjeram koji sekundarni izboj.
Kako sam ih orezao tako i sada stoje. Nadurile su se. Vrlo su zdrave ali se dure i ne rastu više. Možda bi i inaće prestale rasti sredinom ljeta, ne znam.
Ali osnova krošnje je gotova, imam sve potrebne grane i sada samo trebam čekati da ojačaju.
Iduće godine ću gornje orezivati a donje pustiti da divljaju i zadebljavaju se pa se za dvije ili tri godine nadam sekundarnim granama.
Inače, oduševljava me to drvo, što duže ih imam, to mi se više dopadaju. Večeras ću staviti slike

Offline DonQuijote

Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #87 : 15-03-2009, 15:27:41 »
. Večeras ću staviti slike

I eto, nije prošlo niti pola godine a slike su već ovdje, kvalitetne kao i uvijek :rofl:

Offline DonQuijote

Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #88 : 06-06-2009, 22:40:22 »
Mali redizajn, šišanje i pimplavo žicanje.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Berberis Thunbergii - Žutika
« Odgovori #89 : 08-06-2009, 07:57:11 »
Mali redizajn, šišanje i pimplavo žicanje.

Napokon  :takoTreba:
Sviđa mi se  :great: