Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Fukien tea opada lisce  (Posjeta: 29403 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zubic_vila

Fukien tea opada lisce
« : 06-01-2008, 17:49:07 »
Otkrila sam ovaj forum sasvim slucajno, i tako mi je drago. Super ste!
Svoj bonsai sam dobila za Novu i bio je divan kao sto se vidi na slici, ali evo vec je 6.01 i poceo je da gubi listice i cvjetice kojima je malo nedostajalo da procvjetaju. Bio je u na sanku u kuhinji a sad sam ga premjestila u dnevnu sobu zbog vise svjetla i ne zalivam ga, problem je sto je centralno dosta jako tako da je zrak suh, ne znam da li ga smijem orosavati ili da pored njega stavim posudu sa vodom.  :nails: Pretpostavljam da su one male bodlje koje ima po listicima za skupljanje kapljica pa je mozda dobro da ga orosavam? Uglavnom nista mu nisam uradila s vodom valjda ce listici ostati.
U cvjecari su ga prodali sa naznakom da je on najlaksi za odrzavanje?
Koja laz...  :grrrrrr:

Hvala puno na odgovorima
Cistokrvni pocetnik

Offline Marija

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #1 : 08-01-2008, 11:52:27 »
O carmoni je već bilo govora u nekim temama na forumu.
Evo linkova:

http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=890.0
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=793.0
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline zubic_vila

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #2 : 14-01-2008, 16:49:02 »
Ako nekom treba mozda ideja za slican problem...

Svi su mu listovi otpali, ali nakon tretmana za "staklenikom" naraslo ih je cak 11 novih :mdr:
Stavila sam tri plasticne boce vode u trokut oko njega i izbusila ih rupicama da malo i te vode isparava i sve to pokrila tankom providnom folijom. Sve je dosta udaljeno od njega i ne dira ni stablo ni listice.
 
A sad pitanjce    :question:
Ako neko sad ima savjet sta da radim ubuduce?  Da moja silna sreca ga ne ubije na kraju, sta mi savjetujete vi sa vise iskustva, da ga odvikavam staklenika za nekih par sedmica ili da ga pustim tako preko zime?
Cistokrvni pocetnik

Offline zubic_vila

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #3 : 17-01-2008, 14:00:25 »
 :wall: bilo bi super kad bi mi nek odgovorio od vas koji ste se vec susretali sa izazovom zvanim Carmona  :wall:, dakle uspjela sam ga ozivjeti i sad su gotovo svi listovi se obnovili a neki su narasli i do par cm.  :whoot:

Koje prehranjivace da uzmem, i kad da pocnem s tim?
 
Hvala za one koji imaju zivaca da odgovore pocetnici  :worthy:
Cistokrvni pocetnik

Offline DonQuijote

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #4 : 17-01-2008, 14:07:06 »
Nemam cormonu ni previše iskustva sa "sobnim" bonsaiima, ali jedno znam. Prihranjivanje uvijek može pričekati jer je sto puta više drvaca ubijeno prihranjivanjem od onih koji su se osušili zbog neprihranjivanja.
Svakako pričekaj proljeće prije prihranjivanja ili barem još malo da se do kraja oporavi.
Kada već budeš prihranjivala, razrijedi gnojivo sa dvostruko više vode nego što piše u uputsvima i zalijevaj dvostruko rijeđe jer je drvo već u bonsai posudi.
Pripazi i na omjer NPK o čemu je već bilo mnogo riječi na ovom forume.
Vidim da si zagrizla za bonsai, želim ti puno sreće i uspjeha.

Offline istefano

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #5 : 17-01-2008, 14:08:52 »
za staklenik nemam pojma ali mislim da nemas problema ga maknuti odmah ako su krenuli izboji znaci da je spasen

a kaj se tice prihranjivanja , nemoj nemoj nemoj , ja sam ih uspio ubiti barem 5 s tim prihranjivanjem
a najbolje je krenuti s tim u proljece i upola od preporucene doze i opet mozes koristiti i preporuceneu dozu ,ali jako je bitno koju mjesavinu zemlje koristis , cisti humus ili je pomisan s sljunkom ili s nekim drugim slicnim materijalom ili dali je cista akadama itd itd


Offline istefano

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #6 : 17-01-2008, 14:09:25 »
Nemam cormonu ni previše iskustva sa "sobnim" bonsaiima, ali jedno znam. Prihranjivanje uvijek može pričekati jer je sto puta više drvaca ubijeno prihranjivanjem od onih koji su se osušili zbog neprihranjivanja.
Svakako pričekaj proljeće prije prihranjivanja ili barem još malo da se do kraja oporavi.
Kada već budeš prihranjivala, razrijedi gnojivo sa dvostruko više vode nego što piše u uputsvima i zalijevaj dvostruko rijeđe jer je drvo već u bonsai posudi.
Pripazi i na omjer NPK o čemu je već bilo mnogo riječi na ovom forume.
Vidim da si zagrizla za bonsai, želim ti puno sreće i uspjeha.

:mdr: :mdr: :mdr:

Offline DonQuijote

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #7 : 17-01-2008, 14:20:38 »


:mdr: :mdr: :mdr:
[/quote]
Ko je prepisivao? :mdr: :mdr:

Offline zubic_vila

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #8 : 17-01-2008, 20:08:28 »
Super hvala vam puno na odgovoru !
 :whoot:

Drago mi je da sam ga uspjela spasiti, borim se od Nove da ne umre. Snimala sam ga macro objektivom svako malo da vidim ima li nesto novo na vidiku.  :wow:

Malo me brine zemlja u kojoj je, ali eto nista ne diram do aprila po savjetu. Kao da sam primjetila komadice lako rastopljive gline kad sam ga potopila u vodu na 5 min.

Hvala  :chinaman:
p.s. postavljam uskoro sliku da se pohvalim  :mdr:
Cistokrvni pocetnik

Offline zubic_vila

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #9 : 18-01-2008, 23:43:09 »
Evo i slike mog uskoro oporavljenog bonsai-a, uzasno sam ponosna i zahvalna na savjetima,

6 dana nakon kupovine svi listovi su mu opali izgledao je apsolutno zalosno a sad je na putu oporavka  :yipi:


 :yupi:

  :yipi:

 :yupi:
Cistokrvni pocetnik

Offline gale

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #10 : 26-01-2008, 16:40:38 »
Sada je OK, očigledno mu sada prija, ali mislim da ima višak grana, slikaja ga u visini stabla ispred neutralne jednobojne pozadine ne bili bolje videli raspored grana. Fotka do 200 KB. To je moje mišljenje.

Offline zubic_vila

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #11 : 27-01-2008, 21:01:23 »
Malo me je strah da ga ranije pocnem sjeckati jer mi je bilo tako jako tuzno kad je ostao bez listica. Sutra cu postaviti novu sliku pa da cujem savjete, ali prije toga da pitam kako da ga sto bolje pripremim na premjestaj u dnevnu sobu?

Vidjela sam sta mu prija, sad ga redovno orosavam i svakih 7 dana ga potopim na 5 min.

Hvala lijepo na odgovoru pocetnici
 :chinaman:
Cistokrvni pocetnik

Offline zubic_vila

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #12 : 29-01-2008, 22:38:51 »
Evo i slike  :ludilo:
Cistokrvni pocetnik

Offline DonQuijote

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #13 : 30-01-2008, 15:34:44 »
Nemoj sjeckati prije proljeća. Za sjeckanje uvijek ima vremena.

Offline hknezovi

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #14 : 30-01-2008, 16:04:45 »
 :great: To si upravu. Nakon sjeckanja potrebno ga je dohranjivati i potrebno mu je više svijetla kako bi pravilno rastao.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub