Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Fukien tea opada lisce  (Posjeta: 28459 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sloba_NS

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #30 : 23-03-2008, 20:44:06 »
Moj Fukea tea se skroz osusio jos polovinom februara i sve do sada se nista nije dogodilo iako je bio u "plasteniku"...!?  :dunno: Ne znam vredi li sta ciniti s njim sada ili ga jednostavno baciti i samo sacuvati saksijicu...?  :question:

Offline djohum

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #31 : 07-01-2010, 01:40:23 »
Ljudi jedan pozdrav i evo vam još jednog početnika... Pročitao sam sve moguće na forumu, recimo da mi je sve jasno osim potapanja... Šta je taj proces potapanja... Molim vas mi nemojte reći da potopite u vodu DRVCE ILI ZEMLJU... Onako ko ribicu u akvarij... To mi nije jasno jel o biljkama znam malo al sigurno znam da sam ko klinac dobio batina jel sam mami natopio slonovu nogu da je curilo van i naravno uvenilo je a moje se dupe crvenilo... :tuca: I to sam zapamtio ali od biljnog svijeta mi je Bonsai fora, i sad et imao sam veliku želju za uzgojem Bonsaia pa mi je teta za rođendan sada kupila Carmonu... Stavit ču vam sličice na net da me savjetujete jel imam problem oko svjetla i vlage... Naravno... Centralno...

Pročitao sam negdje da se može recimo neka "tacna" (seljački XD) sa šljunkom stavit i da ima stalno vode... Naravno nadolijevat da isparava...

No eto za moje prvo početničko pitanje bude to proces potapanja neka mi netko pojasni...

Hvala vam puno unaprijed...

Offline djohum

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #32 : 07-01-2010, 02:04:23 »
Ma evo vam sličice odmah :D

Evo prvo drvce kako izgleda, pa kaki mi je položaj prozora i radijatora... Temperatura u sovi je stalno oko 20 oC ali zna doći do 30 oC i sad što mislite jel dobar, znam da je kupljen u baumaxu 150 kn... I dobio sam uz njega onaj neki prospektić mali na kojem piše : Bonsai - Carmona...

Sad ljudi pomagajte, ne želim da drvce ubijem...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #33 : 07-01-2010, 15:38:55 »
Na prvi pogled pozicija izgleda dobro,ali to su u biti pustinjski uvjeti.Sa jedne strane dize se u vis topli zrak radijatora a sa druge strane od prozora dolazi hladan zrak ili przi sunce.Kroz zimu je najbolje da Carmona ima jedan period mirovanja na temperaturi oko 15 stupnjeva.Lisce otpada to je neizbjezno.Narasti ce po ljetu novi i ljepsi ali je treba drzati vani u polusjeni.Potapa se samo posudica sa zemljom i to se obicno cini ljeti kad se zemlja potpuno isusi ili kad zaboravimo dva tri dana zalijati.Za 150 kuna nemozes ocekivati nista bolje.Moja je kostala 100 eura pa je isto III klasa.Za trenirati je dobra ali se rade uzdaj u nase vrste-vidi po forumu. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline djohum

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #34 : 07-01-2010, 16:55:55 »
Pa to mjesto jeste polusjena jel imam terasu ispred prozora i ono 2.5m natkrivena, na JI sam strani ali svijetlo je direktno samo ujutro i to na 2 ili 3 sata ali preko ljeta, preko zime ništa... A jeli dobro da stavim posudu iznad posude sa šljunkom i vodom pročitao sam negdje da im to odgovara, ja sam za početak zadovoljan eo imam 19 godina i nemam baš toliko novaca za odvojit za bonsai ali krenit ču, sad sam na fakultetu polako, molim vas me savjetujte što da drvcetu priuštim za početak... od potreba... i ovoga jel da ponoći spustim roletnu jel ipak se znaju orosit prozori, ali znam dugo spavat, i to jako dugo... tako da iako je hladno orose se malo prozori ali uvjeti u mojoj sobi su stalno 20 - 30 oC tako da temperatura neide nikada ispod 20 oC jel moj otac ima digitalni termostat koji drži konstantnu temperaturu u cijeloj kući. A mora i bit jel ostatak kuće je popunjen majčinim sobnim biljem.

Tako da bih vas molio da me savjetujete i oprostite mi što sam početnik, ali imam veliku želju bavit se time :D

S poštovanjem i hvala unaprijed.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #35 : 08-01-2010, 14:19:36 »
Mozes ispod posude staviti plasticnu tacnu ipunjenu sa granulama i zalijati sa vodom da malo poboljsas vlaznost.Koristi kisnicu za zaljevanje i malo rosi krosnju.Sa zaljevanjem nemoj pretjerivati.Drzati vlazno a ne mokro.Kad na proljece nocne temperature budu iznad 10 stupnjeva mozes je staviti na terasu.Citaj sto vise i pregledavaj sve na forumu.Uci od nas sa vise iskustva i od pravih majstora. :dipl:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #36 : 08-01-2010, 14:31:15 »
Niti jedna biljka ne može opstati tako blizu radijatora!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline djohum

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #37 : 08-01-2010, 18:18:36 »
Da ju podignem nekako od radijatora? Stavim na neki stalak ili nešto... i ispod toga granule sa vodom?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #38 : 08-01-2010, 20:56:25 »
Da ju podignem nekako od radijatora? Stavim na neki stalak ili nešto... i ispod toga granule sa vodom?

.... makni je što dalje od radijatora i da ima svijetla. Ono kaj tebi paše oku, ne mora i biljci. Ja bi najradije sva moja drva držao u dnevnom boravku i kupaoni i spavaćoj sobi i stepenicama... no sad moraju biti pod snijegom, kao baš ovog trenutka....drvo voliš i radiš u njegovu korist, a ne obrnuto  :chinaman:

Offline Vjeran

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #39 : 16-01-2010, 17:24:17 »
Fukien čaj ili tiga Carmona macrophylla, je vrsta kineske živice. Biljka odlična za trening, a orezivati se može kroz bilo koje doba godine. Biljka je vrlo osjetljiva, izuzetno brzo reagira na svaki šok odbacujući lišće. Ako se mu zimi osigura dobra temperatura a to je više od 15 stupnjeva, a temperatura od 20 do 30 stupnjeva bez greške potiće rast novih listova i bijelih cvjetića. Carmona se NIKAKO ne drži blizu televizora ili kako sam vidio na slikama ispred monitora, te NIKAKO blizu radijatora. Treba pronaći nekakav zgodan međuprostor u sobi. Ja svoju Carmonu imam na stoliću u dnevnoj sobi, cca 2 metra od prozora i 3 metra od tv-a. Lišće prskam lagano 2 puta dnevno i pazim da zemlju održavam vlažnom a ne mokrom.
Svoju Carmonu držao sam u hodniku. Kad je došlo hladno vrijeme počelo je lagano opadati lišće. Ispincirao sam sve izbojke, te drvce stavio na odgovarajuće, toplije mjesto. Za par dana počeli su se otvarati pupovi, a sad je u prekrasnom cvatu.
Još jedna napomena. Kod dolaska toplijih dana Carmonu treba postepeno iznositi van da se navikne na temperaturu i spriječi opadanje lišća (šok). Prvih dana po pola sata sunčeka, pa sat, sat i pol, dok noćne temperature nebudu manje od 15. (kasno proljeće/ljeto).
Sve o Carmoni i drugim vrstama, o detaljnom održavanju pročitati se može u literaturi Collina Lewisa.

P.S. još jedna napomena. Čitajući prve postove, o carmoni III klase ili ž klase iz svih "boljih" centara stoje. To je fakat roba zadnja rupa na svirali. Biljke u malim posudicama, s korijenovom balom " do Mađarske", neodržavane i na granici...Preporučujem Carmonu presaditi u običnu veću posudu, lagano pročešljati korijenje te pedantno presaditi, te svaki 2 tjedan lagano gnojiti u fazi rasta. Carmona će se osloboditi i rasti.  :chinaman:

Ako sam se ponavljao, nemojte zamijeriti... :)
Navek zgine onaj ki živi pošteno

Offline djohum

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #40 : 20-01-2010, 22:32:48 »
Pozdrav ponovo ljudi moji :D... Eo naravno da mi je drvce bacilo skoro svo lišće (ostao jedan ili dva listića) i naravno dobio je premještaj... I to u dnevnu sobu pored, udaljen je sada 2 metra od prozora... i to ogromnih, dobio je normalnu "kišnicu" ili odstajalu vodu, i lagano ga jednom do dva puta prskam s istom vodom i vratili se pupoljci listića :D ... No čitao sam malo o modeliranju krošnje i nisam imao žice pri ruci, pa sam se snašao sa 3 velike spajalice koje sam izravnao i ostavio kukice pa počeo oblikovati... :D Evo lupit ču vam sličice ovih dana kad budem napuni bateriju na digitalcu XD ...

Hvala svima na savjetima I ljudi moji ovo je najbolji domaći forum o Bonsaiima! Stvarno sve pohvale svima iskusnima!

Offline Vjeran

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #41 : 21-01-2010, 02:33:49 »
Djohum, pazi spiku...Pogledao sam sliku tvoje Carmone i mogu reci samo jedno. Bez zamjere, ružniju Carmonu nisam vidio...Zašto? Po slici sudeći, (a nije mnogo od zbilje) rađena je po nekom neformalno uspravnom obliku gdje je početak odnosno deblo na početku tanje od debla na vrhu. To je Velika Nepravilnost u nazovimo to hiperprodukciji bonsai drveta kao takvih. Savjet: Ja bih ju ukoso prepilio popola (odnosno na početku njezinog zadebljanja) te probao početkom proljeća izguliti par centimetara kore, te ju nabiti u dobro pripremljenu zemlju. Cca 2 sata držati oguljenu u vodi, i zatim nabiti u zemlju. Staviti u veću posudu (ne bonsai) nego običan mini teglin, te dobro ju zalijati (testirati drenažu) i nakon tog zalijevanja, tjedan dana do 10 dana ju opće ne zalijevati. Njoj će otpasti lišće što neće značiti da je biljka mrtva. Tim načinom ne zalijevanja, Carmona će u potrazi za vodom pustiti u toplijim danima sitno korijenje (znači postupak moraš napraviti krajem 2.-og početkom 3.-eg mjeseca) što će rezultirati novom Carmona Macrophylla sadnicom koju si sam podigao. Mnogi bonsaisti to ne rade, a zgodan je eksperiment. USPOREDBA: Kad naše bake sade mrkvu...Kako dobiti krasnu mrkvu? Učestalim zalijevanjem mrkva je kratka i sjeb.na... :smile: :happy2:A kad se zalijeva jednom dnevno (ne previše) pa 2 do tri dana ne zalijeva, logično, mrkva traži vodu duboku u zemlji te dobiva na kvaliteti (zadebljanju, i veličini)...To probaj napraviti s Carmonom, bez puno žaljenja makar si vezan za svoje stablo...Garantirano, ako nastaviš ovaj najbolji hobi na svijetu, shvatit ćeš brzo da kupljeni bonsai nije bonsai, nego čisto sranje...(bez zamjere). Uspjeh u poizanju tvoje vlastite Carmone ti jamčim...Nakon tih 10 dana ju lagano zalijevaj 2 put dnevno...
DOKAZ: U cca krajem 8. mjeseca 2009. sam ugledao jednu "zeljastu sadnicu" koja je rasla iz dugogodišnjeg Acera Burgerianuma (Hamburgera  :hihihi: :hihihi: :great:), cca 50 godina starog (moj lega Radovan zna) kod Macanovog doma u Čakovcu. Sadnica je bila 10 cm visoka, s dvije paralelno male rastuće grančice. U nadi podizanja vlastite sadnice grančicu sam prerezao u koso prema dolje, nabio u teglin kod prijatelja, te ju dobro zalijao. Kasnije zalijevao svaki drugi tjedan do dolaska jeseni, kasnije rijeđe. Dok sam nakon cca, 3 mjeseca od procesa došao do frenda, bez puno nade, da vidim kako napreduje moja sadnica, ostao sam zaprepašten...Lgano sam ju probao izvaditi iz teglina (što nije išlo jer je biljčica pustila korijenje) a primijetio sam da se da na moje zaprepaštenje povratna pupa spremna za proljeće  :smile:!
Probaj isto s Carmonom, i uspjeh ti je i više nego zagarantiran...
Pozz iz Čakovca...
Vjeran


"A mi smo bolje svirali neg što smo bili plaćeni, al dobro sad..."
Navek zgine onaj ki živi pošteno

Offline Vjeran

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #42 : 21-01-2010, 02:40:47 »
A ovo s gumbušnicama...Nije dobro, jerbo...Ak gledaš hiperproduktivna stabla koja nam dolaze iz prijestolnice Bonsai stabalca, Kine, više Japan, možeš vidjeti ružna zadebljanja u kori...Crna i prljava...S vremenom (odnosno potencijalnim rastom Carmone) ako ju dubro njeguješ i gnojiš, uočit ćeš isto. Zato preporučujemo vezanje špagom, ili ožičavanje laganijom žicom- onom iz koje smo kad smo bili djeca radili pračke ili ti ga "špriherice"...

Tolko od mene...

"Ko nije drvo razumio prvo pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio" :)

Navek zgine onaj ki živi pošteno

Offline djohum

Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #43 : 21-01-2010, 02:46:45 »
@ Vjeran... (first)

Čuj ja ču tokom ovih par dana stavit slike sa digitalcem slikana... pa ono... bit če možda večeg formata... i sad čitam i ne kontam gdje bi ju ti odsjekao... tako da bi to na slici moro označit... I detaljnije mi objasnio sve to što trebam radit... Neka slikica bi bila poželjna jel sam ja levatina sa 2 lijeve ruke... Smontan sam ko sajla...

@ Vjeran (second)

A deeee....  :cry: taman sam se sjetio ovoga sa spajalicama da ne uzimam od oca zahrđalu paljenu žicu...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Fukien tea opada lisce
« Odgovori #44 : 21-01-2010, 17:10:55 »
Ako je bakrena i paljena zica nema nikakve veze.Uzmes samo krpu i malo je obrises.Ako je koriste po cjelom svijetu mozes i ti. :takoTreba:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!