Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Što znate o pinciranju?  (Posjeta: 29001 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Što znate o pinciranju?
« : 06-01-2008, 21:11:38 »
Zanimame ma da podjelimo iskustva vezana za pinciranje - štipanje novih izbojaka, ne samo na četinarima nego i na drugim vrstama.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #1 : 08-01-2008, 10:42:37 »
Zanimame ma da podjelimo iskustva vezana za pinciranje - štipanje novih izbojaka, ne samo na četinarima nego i na drugim vrstama.

… ako si mislila isključivo na pinciranje ono se po meni izvodi kad je drvo formirano, dakle tehnika održavanja krošnje, a to je (barem u mojoj situaciji) još vrlo daleko. Pincirati je vrlo lako – štipaš izboje na određenu dužinu i usput unazaduješ uloženi trud na drvu koje nije formirano.. shvatio sam to tek nedavno!  :question:  Pinciranjem sprječavaš (bitno usporavaš debljanje grana), oduzimaš energiju i dodatno izlažeš drvo stresu, pa obično izostanu povratni pupovi, a ako drvo nije dovoljno adaptirano na život u posudi, lako ga i ubiješ time. Negdje sam pročitao da se ne smije izvoditi svake godine. Među četinarima je velika razlika u pinciranju, a između četinara i listopadnih još i veća. Mislim da je kod listopadnih vrsta važnije najprije odebljati grane, a kod četinara isprovocirati povratne pupove…

Offline Marija

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #2 : 08-01-2008, 10:48:43 »
Čisto me zanima tehnika ... pretpostavljala sam dfa služi na listopadnima i na nekim zimzelenima na održavanje formirane krošnje.

Zanimljivo mi je i ciklus pinciranja borova otkako smo ih počeli vaditi ... iako ćemo radit na njima tek za 2 godine. U HBF Biblioteci ima ilustracija ciklusa pinciranja, jesi vidio? Zanimaju me tvoja iskustva... kao i iskustva drugih  :smile:

Evo linka na Morten Albekove članke o toj tematici:
http://www.shohin-europe.com/ARTICLES-MATSU-index.html

i na Hans Van Meerov članak
http://www.knowledgeofbonsai.org/species_specific/pinecare.php
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #3 : 24-01-2008, 20:40:35 »
Mene zanima pinčiranje javora jer su oni specifični. Nisam uspio da ukapiram kako im prave onako gute krošnje.  :umm:

Offline Marija

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #4 : 24-01-2008, 20:43:51 »
Mene zanima pinčiranje javora jer su oni specifični. Nisam uspio da ukapiram kako im prave onako gute krošnje.  :umm:

imam negdje članak o tome ...... trebam potražit  :question:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #5 : 28-05-2008, 14:49:22 »
Mene je zainteresiralo ovo "štipanje" izbojaka pa sam napravio malo pokus. Pincetom sam štipnuo neke izbojke neposredno prije nego što su se počeli izduživati u svijeće. Svaki od njih je puknuo kao mali balončić.
Rezultat je fenomenalan za gotova drva. Neštipnuti izbojci su se pretvorili u svijeće, produžili i pustili prve iglice tek nakon centimetar, dva, golog rasta.
Štipnuti izbojci su prvo dugo stajali nepromjenjeni a sada su potjerali po dva ili tri nova izbojka iz kojih izlaze sasvim kratke iglice za razliku od dugih koje rastu iz neštipnutih pupova.
Rijeć je o pinus thunbergii.
Staviti ću fotke večeras.

Offline alan

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #6 : 28-05-2008, 15:18:13 »
Citat:
Štipnuti izbojci su prvo dugo stajali nepromjenjeni a sada su potjerali po dva ili tri nova izbojka
Ja sam isto pincirao i poslije desetak dana kreću nove grančice.
Citat:
Mene zanima pinčiranje javora jer su oni specifični. Nisam uspio da ukapiram kako im prave onako gute krošnje. 
Mislim da je to jedan od načina zgušnjavanja krošnje.Ako ne potjera tamo gdje želimo višak odrežemo i nastavimo postupak slijedeće godine.Ako nisam u pravu uputite me u znanje.Ipak sam na početku. :question:

Offline Marija

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #7 : 28-05-2008, 15:18:34 »
Staviti ću fotke večeras.

ajde super, baš me zanima kako to izgleda .... snimi i pincirane i nepincirane svijeće  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline alan

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #8 : 28-05-2008, 17:14:41 »
Citat:
Štipnuti izbojci su prvo dugo stajali nepromjenjeni a sada su potjerali po dva ili tri nova izbojka
Ja sam isto pincirao i poslije desetak dana kreću nove grančice.
Citat:
Mene zanima pinčiranje javora jer su oni specifični. Nisam uspio da ukapiram kako im prave onako gute krošnje. 
Mislim da je to jedan od načina zgušnjavanja krošnje.Ako ne potjera tamo gdje želimo višak odrežemo i nastavimo postupak slijedeće godine.Ako nisam u pravu uputite me u znanje.Ipak sam na početku. :question:
Znanje temeljim na osnovama voćarstva.Ako odrežemo terminalnu granu rastu lateralne(kod plantažnih oblika uzgoja)

Offline DonQuijote

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #9 : 28-05-2008, 19:03:29 »
Evo, crveno su neuštipnuti pupovi koji su sada dugi i više od dva centimetra, a plavo su uštipnuti pupovi koji su tek potjerali, kratki su i sa mjesta jednog pupa izlaze tri nova. Ne znam koliko se dobro vidi

Offline tomislav

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #10 : 28-05-2008, 19:26:58 »
ovo štipanje sam i ja radio na svome boru pa imam iste rezultate.....

može li slika one stege u pozadini? dal je to izrada od doma ili je kupljena........... hvala!

Offline DonQuijote

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #11 : 28-05-2008, 21:57:05 »
Doma izrađena, više o tome imaš ovdje http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=919.0
A na drvetu izgleda ovako

Offline tomislav

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #12 : 28-05-2008, 23:56:10 »
ok....... hvala sada ču i ja nešto takvo si zmudrovati........

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #13 : 29-05-2008, 08:03:08 »
Evo, crveno su neuštipnuti pupovi koji su sada dugi i više od dva centimetra, a plavo su uštipnuti pupovi koji su tek potjerali, kratki su i sa mjesta jednog pupa izlaze tri nova. Ne znam koliko se dobro vidi

Ajde molim te u crvenom krugu povuci crtu na izboju, gdje si točno štipnuo ove u plavom krugu.
Dva bora su mi potjerala nešto slično ovom u crvenom krugu, no imaju i po tri pupa kao ovo u plavom, a nisam ništa štipao, samo su sve grane orezane povratno prije nekih 40-45 dana. Jel to sve normalno?

Offline gal

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #14 : 29-05-2008, 08:55:02 »
Evo, crveno su neuštipnuti pupovi koji su sada dugi i više od dva centimetra, a plavo su uštipnuti pupovi koji su tek potjerali, kratki su i sa mjesta jednog pupa izlaze tri nova. Ne znam koliko se dobro vidi

...meni se ćini da si ti tu Done prenisko uštipnuo, pa to nije unda pinciranje nego uklanjanje svijeća u svrhu provociranja povratnih pupova. Pinciranje je uklanjanje 1/3 - 2/3 dužine svijeća u trenutku formiranja iglica na svjećama. Na mjestu pinciranja nastaju pupovi za slijedeću sezonu identični onima kao da i nije svijeća zakidana i ne otvaraju se. Uklanjanje svijeća u svrhu provociranja pupova radi se na jakom i vitalnom drvu (2 ili 3 sezonu nakon vađenja) i to kad svijeće, odnosno iglice, potpuno očvrsnu (obično negdje početkom ljeta). Svijeće se uklanjaju tako da je mjesto reza cca 1-2 mm iza mjesta nicanja (najsigurniji način, a da se ne izgubi grana), ali može biti i niže na grani ako ima prošlogodišnjih iglica (ovo je jedan od razloga zašto se na izvađenom drvu ne čupaju iglice). Inaće borovi odbacuju (kako koji) tro- i više godišnje iglice krajem ljeta, pa ako je rez u području iglisa koje će odbaciti - gubite granu. Do kraja ljeta na tom dijelu niču novi pupovi kao i duž grane prema unatrag (uz malo sreće). I ti pupovi ostaju zatvoreni, ali i mogu do jeseni potjerati par zakržljalih iglica unutar kojih se opet formira pup za slijedeću sezonu. Tebi se desilo ovo posljednje jer ti je drvo vitalno.