Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Što znate o pinciranju?  (Posjeta: 28825 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran Cajko

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #15 : 29-05-2008, 13:21:42 »
Čisto me zanima tehnika ...

naime...
1. palcem i kažiprstom desne ruke zahvačate izdanak grane na željenij poziciji, te prstima lijeve ruke prihvačate ostatak grane
2. desnu ruku rotirajte u smjeru kazaljke na satu, te istovremeno odmičite ruke jedne od druge

otkinuti dio ne pokušavajte zakorijenit... neće vam uspjeti...  :mdr:

Offline Marija

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #16 : 29-05-2008, 13:25:23 »
Čisto me zanima tehnika ...

naime...
1. palcem i kažiprstom desne ruke zahvačate izdanak grane na željenij poziciji, te prstima lijeve ruke prihvačate ostatak grane
2. desnu ruku rotirajte u smjeru kazaljke na satu, te istovremeno odmičite ruke jedne od druge

otkinuti dio ne pokušavajte zakorijenit... neće vam uspjeti...  :mdr:

.... ovo je totalno neprecizno .... jel daješ repeticije?  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #17 : 29-05-2008, 13:30:46 »
...te istovremeno odmičite ruke jedne od druge

 :halt:
A prema kam, jel gore dolje ili ljevo desno ili nki drugi smjerovi?
... i kaj da u tom trenutku radim s nogama ili ak me svrbi nos?
 :nails:

Offline Goran Cajko

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #18 : 29-05-2008, 13:41:39 »
Ovo kaj je Gal napisao potpisuje, ali mislim da pinciranje nije samo za gotova drva. Pod pretpostavkom da je drvo živo i zdravo, pinciranje treba obavljati i u ranijim fazama (skoro od početka)kako bi mogli dobiti finu razgranatost. Što će nam zadebljana grana bez gustoće...

Albek je ovo super objasnio, al ga je i zakomliciro  :tup:

prvo makni slabi izboj, pa makni jaki izboj, pa skrati jaki, pa ....  a kad sam kao nabubo na pamet onda pročitam da je kod petoigličastih kontra redosljed..
...ja stučem one najjače do kraja, slabije za dvije trečine i one još slabije na pol, pa nek si misli...

Offline Goran Cajko

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #19 : 29-05-2008, 13:48:23 »
... te istovremeno odmičite ruke jedne od druge
po liniji smjeru rasta izboja  :verycool:

Za instrukcije nemam vremena, al možete doć zaljevat drva (đabe) jedno dvije godine, pa vam možda osput pokažem...  :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #20 : 29-05-2008, 14:19:38 »
Albek je ovo super objasnio, al ga je i zakomliciro  :tup: 

A čuj... to ti je Priroda, vrlo složen organizam, no čovjek je još složeniji organizam, neki bi rekli kompliciran  :whistle:

Offline DonQuijote

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #21 : 29-05-2008, 15:59:54 »


Ajde molim te u crvenom krugu povuci crtu na izboju, gdje si točno štipnuo ove u plavom krugu.
Dva bora su mi potjerala nešto slično ovom u crvenom krugu, no imaju i po tri pupa kao ovo u plavom, a nisam ništa štipao, samo su sve grane orezane povratno prije nekih 40-45 dana. Jel to sve normalno?
Nema potrebe, lakše ću objasniti. Nisam pincirao nego štipao izbojke. Dakle ovako, na vrhu svake grančice se na proljeće pojavio pup. Okrugli je. Nešto prije nego što se počne izduživati i jakorasti, stisnuo sam ga, štipnuo, pincetom. Čuje se jasno- plop, kao da pukne balončić. Taj pup onda stane i miruje više od mjesec dana dok drugi, neuštipnuti pupovi napreduju, i izdužuju se te izgledaju kao oni zaokruženo crvenom bojom.
Nakon mjesec dana, kada se uštipnuti pup oporavi od šoka pokuša tjerati ali kako je oštećen on stvara dva ili tri nova pupa koji sporo napreduju. Na toj grani koju sam štipkao, zamjećujem i povratne pupove bliže deblu.
Štipnuo sam desetak pupova na jednoj grani i baš svi se ponašaju isto, mjesec dana stoje i onda sa tog mjesta krenu dva ili tri nova pupa, u međuvremenu potjera i po koji povratni.
Žao mi je što fotke nisu bolje ali ako želiš možeš doći i pofotkati preciznije pa staviti na forum.
Inaće znam da to nije pinciranje, ali stavio sam post ovdje jer Marija spominje i štipanje pupova, to me i potaknulo da probam štipkati. Rezultati su odlični, barem za sada.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #22 : 30-05-2008, 07:51:30 »


Ajde molim te u crvenom krugu povuci crtu na izboju, gdje si točno štipnuo ove u plavom krugu.
Dva bora su mi potjerala nešto slično ovom u crvenom krugu, no imaju i po tri pupa kao ovo u plavom, a nisam ništa štipao, samo su sve grane orezane povratno prije nekih 40-45 dana. Jel to sve normalno?
Nema potrebe, lakše ću objasniti. Nisam pincirao nego štipao izbojke. Dakle ovako, na vrhu svake grančice se na proljeće pojavio pup. Okrugli je. Nešto prije nego što se počne izduživati i jakorasti, stisnuo sam ga, štipnuo, pincetom. Čuje se jasno- plop, kao da pukne balončić. Taj pup onda stane i miruje više od mjesec dana dok drugi, neuštipnuti pupovi napreduju, i izdužuju se te izgledaju kao oni zaokruženo crvenom bojom.
Nakon mjesec dana, kada se uštipnuti pup oporavi od šoka pokuša tjerati ali kako je oštećen on stvara dva ili tri nova pupa koji sporo napreduju. Na toj grani koju sam štipkao, zamjećujem i povratne pupove bliže deblu.
Štipnuo sam desetak pupova na jednoj grani i baš svi se ponašaju isto, mjesec dana stoje i onda sa tog mjesta krenu dva ili tri nova pupa, u međuvremenu potjera i po koji povratni.
Žao mi je što fotke nisu bolje ali ako želiš možeš doći i pofotkati preciznije pa staviti na forum.
Inaće znam da to nije pinciranje, ali stavio sam post ovdje jer Marija spominje i štipanje pupova, to me i potaknulo da probam štipkati. Rezultati su odlični, barem za sada.

OK
...kužim !
Drago pučanstvo, Donov bor je više godina uzgajan u bonsai kulturi i ovo nije preporuka za tek izvađene borove. Ako netko misli drugačije, sigurno je u pravu  :mdr:

Offline DonQuijote

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #23 : 30-05-2008, 09:33:22 »
Apsolutno. To je tehnika koja  se može primjenjivati na već gotovim drvima ili onima koja su već formirana i želimo im spriječiti daljnji rast.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #24 : 06-04-2009, 08:56:57 »
Nešto iz originalnog i revolucionarnog pristupa Waltera Palla:

I never ever pinch. I thin by and large it is an atiquated method. One is severely weakening the tree by pinching. My method is exactly the contrary. I strengthen the tree. I let the new whoots go out for about four weeks. Then I cut back at the top of the tree to one or two buds. In the middle area I cut back a bit and in the lower region I do nothing. At the end of summer my deciduous tres look funny. The lower parts have long shoots all over. In fall I cut these or in winter. Then the trees look good until May the follwoing yera. I do this over many years. The tree is strengthened and when cuting back it answers with lots and lots of new buds becuase energy is stored plentifully. Anyway, judge the value of my method by loking at my trees and compare them to others.

Another bosnai myth creacked.

http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2009/04/maples-are-nice.html

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #25 : 06-04-2009, 09:07:00 »
translate plis  :idiot:

Offline Libero

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #26 : 06-04-2009, 09:26:45 »
Evo da i ja jednom budem od koristi  :hihihi:

Ja nikada, baš nikada ne pinciram. Smratram da je to jako pogrešna metoda. Takva metoda veoma oslabljuje drvo. Moja je metoda potpuno suprotna. Ja osnažujem drvo. Puštam nove izboje da rastu oko četiri tjedna. Onda ih režem na vrhu drveta do jednog ili dva pupa. U sredini drveta režem samo malo, a u donjem dijelu ne radim ništa. Tim donji dijelovi imaju duge izboje na sve strane. Njih režem u jesen ili zimu. Drveće tada izgleda dobro do svibnja iduće godine. Ovo ponavljam više godina. Drvo je osnaženo i kad se reže povratno odgovara s jako puno novih popova jer je sačuvano puno energije. Uglavnom, prosudite o ovoj metodi tako da pogledate moja stabla i usporedite ih s drugima.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #27 : 06-04-2009, 09:37:07 »
Hvala Libero na prijevodu  :chinaman:

Sebastijan...
Meni to nije ništ novo, prošle godine sam se "potrgal" da vam to pokušam objasniti  :verycool:

Offline Andrija Zokić

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #28 : 06-04-2009, 15:41:19 »
Radio sam dobro bez da sam to znao. :gigle:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #29 : 06-05-2009, 09:46:01 »
Uklanjanje svijeća u svrhu provociranja pupova radi se na jakom i vitalnom drvu (2 ili 3 sezonu nakon vađenja) i to kad svijeće, odnosno iglice, potpuno očvrsnu (obično negdje početkom ljeta). Svijeće se uklanjaju tako da je mjesto reza cca 1-2 mm iza mjesta nicanja (najsigurniji način, a da se ne izgubi grana), ali može biti i niže na grani ako ima prošlogodišnjih iglica (ovo je jedan od razloga zašto se na izvađenom drvu ne čupaju iglice).
...samo ilustracije radi kako je bor reagirao na rez u 8. mjesecu prošle godine.