Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Što znate o pinciranju?  (Posjeta: 28824 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #30 : 21-05-2009, 12:44:48 »
Zanimljivo....

FITOPROMET
Regalis spada u grupu regulatora rasta i koristi se za skraćivanje dužine mladica kod sorata jabuka intenzivnog rasta. Idealan je u integralnoj zaštiti jabuka.
Aktivna tvar: prohexadiol-kalcijeva sol 10%
Formulacija: dispergirajuće mikrogranule WG
Primjena: Regalis se primjenjuje kada mladice jabuka razviju 5 listova i duge su 5-10 cm.
Doze primjene: 2,5 kg/ha kod 1 aplikacije ili 1.25 kg/ha kod 2 aplikacije u intervalu 3-4 tjedna, uz utrošak vode 500-1000 l/ha.
Karenca: 55 dana
Prednosti: smanjena potreba za rezidbom, mogućnost oblikovanja krošnje usmjerenim prskanjem, reduciran volumen redova i bolja penetracija škropiva rezultira kvalitetniju aplikaciju i djelovanje sredstava za zaštitu, indirektni utjecaj na povećanje prinosa i kvalitetu plodova.
Cilj - optimalan odnos između vegetativnog rasta i uroda


....ŠKARE DULJE OSTAJU OŠTRE I NOVE  :idiot:

Offline Marija

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #31 : 21-05-2009, 12:57:06 »
Zanimljivo....

FITOPROMET
Regalis spada u grupu regulatora rasta i koristi se za skraćivanje dužine mladica kod sorata jabuka intenzivnog rasta. Idealan je u integralnoj zaštiti jabuka.
Aktivna tvar: prohexadiol-kalcijeva sol 10%
Formulacija: dispergirajuće mikrogranule WG
Primjena: Regalis se primjenjuje kada mladice jabuka razviju 5 listova i duge su 5-10 cm.
Doze primjene: 2,5 kg/ha kod 1 aplikacije ili 1.25 kg/ha kod 2 aplikacije u intervalu 3-4 tjedna, uz utrošak vode 500-1000 l/ha.
Karenca: 55 dana
Prednosti: smanjena potreba za rezidbom, mogućnost oblikovanja krošnje usmjerenim prskanjem, reduciran volumen redova i bolja penetracija škropiva rezultira kvalitetniju aplikaciju i djelovanje sredstava za zaštitu, indirektni utjecaj na povećanje prinosa i kvalitetu plodova.
Cilj - optimalan odnos između vegetativnog rasta i uroda


....ŠKARE DULJE OSTAJU OŠTRE I NOVE  :idiot:


da, da moš' mislit  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #32 : 21-05-2009, 13:06:17 »
da, da moš' mislit  :gigle:

...da da, za sada mogu samo misliti i zamišljam si bjelograbove koji svoju visokoizbojnu moć troše na vrlokratke internodije i razvijaju snažnije grane bliže deblu, umjesto 1-1,5 m dugih dosadnih mladolikih šiba..... no možda ta zamišljanja postanu i stvarnost... treba probati.... svojevremeno je avion bio nezamisliv.... i tak to  :turpija:

Offline Marija

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #33 : 21-05-2009, 13:10:03 »
bjelograb ionako ima kratke internodije i tolko se gusto račva da ga treba razrjeđivati .... nisam ti baš uvjrena za ta "rješenja iz bočica" .... drži stabla na suncu a ne u hladu i eto kraćih internodija  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #34 : 21-05-2009, 13:14:20 »
drži stabla na suncu a ne u hladu i eto kraćih internodija  ;)

jel si to baš meni htjela napisati ili mom dragom i najdražem prijatelju Sebastijanu?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #35 : 21-05-2009, 13:15:55 »
bjelograb ionako ima kratke internodije i tolko se gusto račva da ga treba razrjeđivati .... nisam ti baš uvjrena za ta "rješenja iz bočica" ....


 :na:
namjerno sam baš bjelograb napisao  :jupije:

Nije da vjerujem, ali sklon sam probati  :verycool:


Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #36 : 16-10-2009, 11:58:58 »
When to prune and pinch pines
(izvor - http://www.shohin-europe.com/ http://www.shohin-europe.com/ARTICLES-MATSU-whento.html)

 When to prune and pinch 4 kinds of pines
Text and grafics by Morten Albek


Offline V.igor

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #37 : 04-03-2010, 01:02:00 »
Pincirao zbog loma grane.
Dakle pincirao sam sve vrhove a ostavio samo dva nebitna na grani koju sam "odlomio" tj skoro potpuno polomio. To je ova najljevija. Tako će mi se ta grana puno brže oporavit i zarast. Na pinc. grančicama lišće će ostati manje a već primjećujem dosta pupova koji se bude i debljaju. Imat ću nadam se bolji izbor za glavne grane. Ove godine ga ni ne gledam, dok zatopli ukopačem ga nek se deblja. A sljedeće mi ne pada na pamet pincirat ak opet ne potrgam nešt.  :tup:

Offline V.igor

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #38 : 08-03-2010, 22:49:30 »
Malo varamo majku prirodu al nema veze kad sam je unil pa prolistala nek se sunča pod neonkom. Glupa zima. Nakon par dana od pinciranja. Grančica je duga 3 cm. Pupići idu masovno.

Offline V.igor

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #39 : 08-03-2010, 23:03:31 »
Na ovoj grančici je potjerao samo jedan pup, nakon pinciranja:

Offline V.igor

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #40 : 09-03-2010, 17:07:38 »
I da, znam što je mr. Sandev reko kaj je Pall reko zakaj on ne pincira. Pall đubri nek drva rastu i debljaju se. Ali ja ne želim imati pogotovo na listopadnom drveću ćoškove (kuteve) na glavnim granama kao što su vidljivi iz Pall-ovog posta. Pa makar mi trebalo još 10 godina da to postignem. Pogledajte link od mr. Sandev, desnu donju granu od Palla... Ja bi htjeo blažji prijelaz na tom mjestu. :( A ne ovak. Vrijeme je relativno.

Offline V.igor

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #41 : 09-03-2010, 17:27:06 »
Eto ovo na slikici mi je, NO WAY, AJM FOOL. Nja.

Offline Marija

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #42 : 09-03-2010, 18:14:26 »
Nitko od nas ovdje ne radi pinciranje - zakidanje rasta, upravo suprotno manijakalno zalijevamo i gnojimo te formu i stiliziranje radimo orezivanjem izbojaka!
Nema alternativne metode.


Dvogodišnju sadnicu koju ti pokazuješ baš treba pustiti da raste i deblja se, dobije ramifikaciju i počme ličiti na nešto blizu bonsaiju.
Pinciranje sigurno nije tehnika koju bi trebao primjenjivati!

Na nečemu što ima ovakvu ramifikaciju možda, ali ne na tome što ti imaš.
http://www.sidiao.com/images/2007/p16.jpg
Što znate o pinciranju?

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline V.igor

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #43 : 09-03-2010, 18:21:53 »
Imate pref Teta, ja nebi to trebal sad radit. Ali. Samo čekam da mi dva tri pupa krenu tam di oču i onda nek idu. U pravu ste. :)))) Baš mi je kul to drvo, zniklo pod bratičevom lozom i nisam mogao gledat da ga usmrti. :) Saću ga ja mučit.  :halt:

Offline V.igor

Odg: Što znate o pinciranju?
« Odgovori #44 : 09-03-2010, 18:23:50 »
Da al baš sad ja očem dobit višak izbojaka pa onda nek sljedečeg ljeta svi rastu.
Više grančica, više se debelim jeltak?