Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Zaštita od nametnika  (Posjeta: 33956 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Libero

Zaštita od nametnika
« : 15-02-2007, 11:02:16 »
Svake godine imam problema sa špricanjem mojih ljubimaca. Imam nekoliko breza, borova i javor. Čitam tamo na newsima - uzgoj biljaka da se povela rasprava o crvenom/bijelom/plavom ulju kao sredstvu za sprečavanje razvoja nametnika, a koje se primjenjuje negdje sad.

Kakva su iskustva za bonsai (zanima me prije svega za vrste koje imam)?

I još nešto... Imam fikus retusu i svaku zimu mu se razmnože štitaste uši. Kako je preko zime unutra, u sobi i vegetacija se dosta uspori, pa se svake zime bojim da će krepnuti.

Čime da to špricam?

Fala za odgovore!

Offline DonQuijote

Odg: Zaštita od nametnika
« Odgovori #1 : 15-02-2007, 11:34:43 »
Mislim da bi se tu mogla primjeniti vinogradarska iskustva. Uz naravno nužni oprez.
Vinogradari se crvenog pauka riješavaju zimskim prskanjem insekticidom Fastac koji proizvodi Chromos-a ili nekim sličnim insekticidom.
Veliki problem može biti i pepelnica koja vrlo često napada kako lozu tako i listopadna drvca. Preparati na bazi bakra su agresivni te čak i na lozi i izazivaju šok i kratki zastoj u rastu, pa pretpostavljam da bi na bonsai djelovali još pogubnije. Ipak ima načina.
Ako je prošle godine loza bila jako pogođena pepelnicom onda se preporučuju dva tzv. plava pranja tijekom zime. Za to se koristiili ili " Bordoška juha" tj mješavina vapna i modre galice ili recimo Cosan, kao gotovi proizvod. Sa time  se drvce  obilno pošprica, pazeći naravno da se ne zalije i zemlja ispod bonsaia jer bi to moglo biti pogubno za plitko korijenje.
Mislim da bi za našu problematiku ipak bolji bio Cosan jer je Bordoška juha plava pa bi i drveće bilo ružno obojeno,što kod loze ne smeta.
Detaljno pročitati uputstva i sredstva razrijediti barem dvostruko većom količinom vode nego što se to preporučuje za vinovu lozu.
Postoje i prirodni  insekticidi ali o njima ne znam baš puno. Navodno se preslica nasjecka na sitno i pusti u vodi nekoliko dana pa se time biljke prskaju protiv crvenog pauka, ali kako rekoh o tome premalo znam.

Offline Marija

Odg: Zaštita od nametnika
« Odgovori #2 : 15-02-2007, 11:56:34 »
Postoje i prirodni  insekticidi ali o njima ne znam baš puno. Navodno se preslica nasjecka na sitno i pusti u vodi nekoliko dana pa se time biljke prskaju protiv crvenog pauka, ali kako rekoh o tome premalo znam.
To sam i ja čula ... i navodno to prskanje još treba uskladiti sa fazama mjeseca ... isto tako prema mjesečevom kalendaru postoje dani za rezidbu, vađenje iz pridore i dr.
To me baš zanima ... i voljela bih doći do točnijih podataka...  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Zaštita od nametnika
« Odgovori #3 : 15-02-2007, 12:25:46 »
Za Tvoje podneblje bi možda zanimljivije bilo ovo
http://www.gospodarski-list.hr/clanak.aspx?cID=288&refID=15092005

Offline DonQuijote

Odg: Zaštita od nametnika
« Odgovori #4 : 15-02-2007, 12:40:03 »
Evo, našao sam recepte i primjenu. Ne mogu copy- paste nego pogledajte stanu 24 i 25
Jako zanimljivo

http://www.organicbih.net/download/brosure%20publikacije/Organska_proizvodnja1_Biljna_i_stocarska.pdf

Offline Marija

Odg: Zaštita od nametnika
« Odgovori #5 : 15-02-2007, 12:44:16 »
Fenomenano .... hvala  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Zaštita od nametnika
« Odgovori #6 : 15-02-2007, 14:58:54 »
Postoje i prirodni  insekticidi ali o njima ne znam baš puno. Navodno se preslica nasjecka na sitno i pusti u vodi nekoliko dana pa se time biljke prskaju protiv crvenog pauka, ali kako rekoh o tome premalo znam.
To sam i ja čula ... i navodno to prskanje još treba uskladiti sa fazama mjeseca ... isto tako prema mjesečevom kalendaru postoje dani za rezidbu, vađenje iz pridore i dr.
To me baš zanima ... i voljela bih doći do točnijih podataka...  :smile:

A ja sam cuo da valja tada cijeli dan jesti samo dvopek...  :rofl:

Offline scorpion01

Odg: Zaštita od nametnika
« Odgovori #7 : 02-05-2007, 12:24:31 »
Došla mi je knjiga danas i mogu reći da sam stvarno zadovoljan. Ali opet nema nekakvih detalja koje bi mene zanimali. Tako ja listam knjigu i vidim da mi je hrast napala pepelnica. Piše da se tretira sa Folicurom i Systhanom. Da li se može još nešto koristiti?

Offline DonQuijote

Odg: Zaštita od nametnika
« Odgovori #8 : 02-05-2007, 13:03:24 »
Može obična modra galica, tj, bordoška juha, ali to je bolja preventiva nego lijek.
Svaki vinogradar će ti znati reći koja su nova sredstva protiv pepelnice, ili pitaj u biljnoj apoteci. To je najčešća bolset vinove loze pa i sredstava ima na desetke.

Offline gal

Odg: Zaštita od nametnika
« Odgovori #9 : 02-05-2007, 13:26:13 »
Da li se može još nešto koristiti?

Tu na forumu je neko objavio pripravak od poljske preslice...potraži...po mojem nemože štetit, ja bi prvo s tim, ali zasad su mi hrasti zdravi premda ih tuširama svaki dan i po lišću...

Offline scorpion01

Odg: Zaštita od nametnika
« Odgovori #10 : 02-05-2007, 14:16:41 »
Ma dobro, pošto ja svaki dan pregledavam svoju djecu ovo je možda staro 2 dana najviše. Znači može se koristiti bilo koje sredstvo koje se koristi za vinovu lozu?

Offline scorpion01

Odg: Zaštita od nametnika
« Odgovori #11 : 02-05-2007, 23:01:12 »
Ma je... pepelnicu, mislim da mi je uz to hrast napao crveni pauk. Čuo sam da se to teško liječi i da se može na ostale biljke proširiti? Gulp  :wall:

Offline marinko beg

Odg: Zaštita od nametnika
« Odgovori #12 : 02-05-2007, 23:08:14 »
Ma je... pepelnicu, mislim da mi je uz to hrast napao crveni pauk. Čuo sam da se to teško liječi i da se može na ostale biljke proširiti? Gulp  :wall:
A da probas Masai 25 WG..

M

Offline hknezovi

Odg: Zaštita od nametnika
« Odgovori #13 : 03-05-2007, 09:13:05 »
Ako imaš crvenog pauka na drvetu to je znak da ga nisi dovoljno zalijevao. Crveni pauk voli topla i suha mjesta.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline gal

Odg: Zaštita od nametnika
« Odgovori #14 : 03-05-2007, 09:50:53 »
Ako imaš crvenog pauka na drvetu to je znak da ga nisi dovoljno zalijevao. Crveni pauk voli topla i suha mjesta.

Razlog napada crvenog pauka je općenito visoka temperatura zraka koja se ne može smanjiti zalijevanjem, a i sam si napisao da hrasteve nije poželjno prskati po listovima jer vlaga može inicirati gljivična oboljenja kao pepelnica i sl.. (pogotovo za toplog vremena)
Dakle crveni pauk nije crvene boje već se prilagođava boji lista, a indicija napada su žučkaste ili srebrnaste pjege na listovima…a tretira se kod nas akaracidima kao Apollo 50 EC, Talastar 10 EC… i sl.  Najbolje odnesi list u malo bolju poljoapoteku pa buš dobil već kaj treba.