Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ostrya carpinifolia - crni grab  (Posjeta: 50507 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Ostrya carpinifolia - crni grab
« : 21-01-2008, 10:18:18 »
Sirov i tek malo ošišan.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ostrya carpinifolia - crni grab
« Odgovori #1 : 21-01-2008, 10:19:08 »
Još dvije ostrye...

Offline Andrija Zokić

Odg: Ostrya carpinifolia - crni grab
« Odgovori #2 : 21-01-2008, 10:27:17 »
Jel to prvi izvađeni crni grab na forumu? :smile:  Ova prva je fino razgranata, i u dobroj posudi bi u budućnost mogla biti lijep bonsai. :yes:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ostrya carpinifolia - crni grab
« Odgovori #3 : 21-01-2008, 10:50:34 »
Jel to prvi izvađeni crni grab na forumu? :smile:  Ova prva je fino razgranata, i u dobroj posudi bi u budućnost mogla biti lijep bonsai. :yes:

Ako se ti pitaš, onda je vjerojatno prvi  :mdr:
Da, razgranat je onak kak ga je Priroda razgranala, po meni super. Tek sam mu uklonio nekoliko suvišnih grana, a možda bi sad kad vidim i ove donje koje su tanje. Malo sam mu šišnuo krošnju, a možda bi još. No nek sad raste. Ova druga dva imaju fenomenalnoludomrak nebarie sa radialnim korjenjem i na obadva se vide tri glavna korijena. Kad se zemlja malo posuši i kad očetkam nebarie, budete vidli. Krošnje su im zbrkane, no žicanje će riješiti te oblike čas posla. O svemu tome kad drva prolistaju i malo se oporave. Možda na jesen, a možda i prije.

Offline Andrija Zokić

Odg: Ostrya carpinifolia - crni grab
« Odgovori #4 : 21-01-2008, 10:57:32 »
Tek sam mu uklonio nekoliko suvišnih grana, a možda bi sad kad vidim i ove donje koje su tanje.

Ja ne bih. Pošto su tanje njih jednostavno ostavi kraće. Na taj način ćeš dobiti ne trokutastu već kuglastu krošnju, koja bi mogla fino pristajati ovom drvu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: Ostrya carpinifolia - crni grab
« Odgovori #5 : 21-01-2008, 12:25:18 »

... ja ga ne bih više rezao, fino je razgranat no pretanak je za visinu. Pustio bih ga da divlja do jeseni i onda orezao. Grabovi brzo debljaju ako se ne šišaju. Donje grane ne bih ni na jesen orezivao (ostaviš šibe makar su i metar duge) jer tako će brže dorasti gornje deblje. Zahvaljujući Pallu lani sam na svojim prvim grabovima ostavio tanje grane da nesmetano rastu cijele sezone, a one debele sam stalno "pincirao" i ove tanje su neke čak i prestigle deblje. Grabovi su čitavo ljeto bili ružni ko noč ali se isplatilo... Prije sam svaki izboj čim je potjerao šišao na dva do tri lista, a to je izgleda iscrpljivalo drvo...


Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ostrya carpinifolia - crni grab
« Odgovori #6 : 21-01-2008, 13:37:49 »
... ja ga ne bih više rezao, fino je razgranat no pretanak je za visinu. Pustio bih ga da divlja do jeseni i onda orezao. Grabovi brzo debljaju ako se ne šišaju. Donje grane ne bih ni na jesen orezivao (ostaviš šibe makar su i metar duge) jer tako će brže dorasti gornje deblje. Zahvaljujući Pallu lani sam na svojim prvim grabovima ostavio tanje grane da nesmetano rastu cijele sezone, a one debele sam stalno "pincirao" i ove tanje su neke čak i prestigle deblje. Grabovi su čitavo ljeto bili ružni ko noč ali se isplatilo... Prije sam svaki izboj čim je potjerao šišao na dva do tri lista, a to je izgleda iscrpljivalo drvo...

Vjerojatno govoriš o običnim grabovima. Za ove crne, Veljko govori sasvim drugačije. Sve grane koje je puštao da rastu bez kontrole, postale su deblje od primarnih. Na ovim mojim grabovima je gomila pupova iz sekundarnih grana, kad potjeraju, bit će to treći ili četvrti niz grana, ružno će izgledati ako budu deblje od osnovnih ili drugih sekundarnih. Vjerujem da je brštenje dovelo do ovakvih oblika i obilnog grananja, pa ostajem u uvjerenju da grane treba rezati na 2 lista kad počne tjerati. Nisam imao namjeru debljati drvo jer mi se dopada ovakvo. Da sam htio deblje, mogao sam ga izvaditi takvog. Što i budem jednom već.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ostrya carpinifolia - crni grab
« Odgovori #7 : 21-01-2008, 15:11:13 »
... ja ga ne bih više rezao, fino je razgranat no pretanak je za visinu. Pustio bih ga da divlja do jeseni i onda orezao. Grabovi brzo debljaju ako se ne šišaju. Donje grane ne bih ni na jesen orezivao (ostaviš šibe makar su i metar duge) jer tako će brže dorasti gornje deblje. Zahvaljujući Pallu lani sam na svojim prvim grabovima ostavio tanje grane da nesmetano rastu cijele sezone, a one debele sam stalno "pincirao" i ove tanje su neke čak i prestigle deblje. Grabovi su čitavo ljeto bili ružni ko noč ali se isplatilo... Prije sam svaki izboj čim je potjerao šišao na dva do tri lista, a to je izgleda iscrpljivalo drvo...

Sada kad ponovo čitam kaj pišeš...
Ti isto veliš da su tanje prestigle debele, pa mi onda to ima smisla ako se ostavi gola primarna grana a onu koja iz nje potjera pustiš da raste ko šiba i deblja se do željene debljine. U ovom mom slučaju to bi se odnosilo na ove donje tanje grane dok bi ove gornje deblje trebao češće kratiti.

Offline Marija

Odg: Ostrya carpinifolia - crni grab
« Odgovori #8 : 21-01-2008, 15:28:52 »

... ja ga ne bih više rezao, fino je razgranat no pretanak je za visinu. Pustio bih ga da divlja do jeseni i onda orezao. Grabovi brzo debljaju ako se ne šišaju. Donje grane ne bih ni na jesen orezivao (ostaviš šibe makar su i metar duge) jer tako će brže dorasti gornje deblje. Zahvaljujući Pallu lani sam na svojim prvim grabovima ostavio tanje grane da nesmetano rastu cijele sezone, a one debele sam stalno "pincirao" i ove tanje su neke čak i prestigle deblje. Grabovi su čitavo ljeto bili ružni ko noč ali se isplatilo... Prije sam svaki izboj čim je potjerao šišao na dva do tri lista, a to je izgleda iscrpljivalo drvo...



Odlična metoda.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ostrya carpinifolia - crni grab
« Odgovori #9 : 21-01-2008, 15:57:52 »
Odlična metoda.

Ako imaš samo primarne grane s pupovima, DA.

Offline gal

Odg: Ostrya carpinifolia - crni grab
« Odgovori #10 : 22-01-2008, 07:38:47 »
... evo primjera mog malog graba: najdonja grana je ujedno i najtanja, pustio sam je nesmetano rasti prošle sezone (a i ove ću) tek ću je na jesen prikratiti, a 2009 razvijati sekundarne grane...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ostrya carpinifolia - crni grab
« Odgovori #11 : 22-01-2008, 08:16:16 »
... evo primjera mog malog graba: najdonja grana je ujedno i najtanja, pustio sam je nesmetano rasti prošle sezone (a i ove ću) tek ću je na jesen prikratiti, a 2009 razvijati sekundarne grane...

Malo sam se zbrkal, jasno mi je kaj pričaš  :great:

Offline Goran Cajko

Odg: Ostrya carpinifolia - crni grab
« Odgovori #12 : 04-03-2008, 16:57:55 »
još jedna...
Znojite se do sutra u neznanju kak ću je cviknut.

Offline Marija

Odg: Ostrya carpinifolia - crni grab
« Odgovori #13 : 04-03-2008, 17:44:43 »
najdonja grana je ujedno i najtanja, pustio sam je nesmetano rasti prošle sezone (a i ove ću) tek ću je na jesen prikratiti, a 2009 razvijati sekundarne grane...
zašto je još ne pustiš da odeblja, da bude znatnija razlika od ostalih grana?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Ostrya carpinifolia - crni grab
« Odgovori #14 : 04-03-2008, 17:46:16 »
još jedna...
Znojite se do sutra u neznanju kak ću je cviknut.
atmosfera je hičkokovska, moram priznat .... još samo da se vidi oštrica iza zastora
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai