Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pinus nigra - austriski crni bor  (Posjeta: 17780 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Pinus nigra - austriski crni bor
« : 21-01-2008, 10:53:58 »
Moj največi bor izvađen u subotu. Fotke su napravljene prije odluke da maknem cijelu lijevu donju stranu. Na to sam se odlučio zbog jako malo korijena i puno zelene mase. Ostavio sam samo deblo koje izlazi prema gore iz polegnutog.
Fotke novog stajlnga....uskoro. Posuda je 35cm pa prosudite veličinu

Offline Marija

Odg: Pinus nigra - austriski crni bor
« Odgovori #1 : 21-01-2008, 12:52:05 »
Fino .... iako za potpun dojam bi mi trebalo biti jasno što je ovo zamotano u crvenu kesu?  :dunno:
Jel to bila žila koja je išla u beskraj, pa si je okinuo? Ako jesi, postoji mogućnost odbacivanja dijela krošnje koji hrani taj dio korijena ...

Što je tu je, drvo će se samo izbalansirati, sada samo treba čekati. Planiraj, crtaj ... ali ga nemoj orezivat dok se ne stabilizira.  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pinus nigra - austriski crni bor
« Odgovori #2 : 21-01-2008, 13:41:01 »
Fino .... iako za potpun dojam bi mi trebalo biti jasno što je ovo zamotano u crvenu kesu?  :dunno:
Jel to bila žila koja je išla u beskraj, pa si je okinuo? Ako jesi, postoji mogućnost odbacivanja dijela krošnje koji hrani taj dio korijena ...

Što je tu je, drvo će se samo izbalansirati, sada samo treba čekati. Planiraj, crtaj ... ali ga nemoj orezivat dok se ne stabilizira.  :mdr:

Da u vrečici je baš takva žila. Več sam srezao sve zeleno na lijevoj strani jer mi je zelena masa izgledala prevelika u odnosu na živi korijen. Budemo vidjeli hoče li se primiti. A fotke kako sam ga orezao... uskoro.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pinus nigra - austriski crni bor
« Odgovori #3 : 21-01-2008, 15:07:03 »
Jel to bila žila koja je išla u beskraj, pa si je okinuo? Ako jesi, postoji mogućnost odbacivanja dijela krošnje koji hrani taj dio korijena ...
Što je tu je, drvo će se samo izbalansirati, sada samo treba čekati. Planiraj, crtaj ... ali ga nemoj orezivat dok se ne stabilizira.  :mdr:

Ta žila je fakat išla u ko zna kam. Pretpostavljam da se ne može u naprijed znati koja žila hrani koji dio krošnje, no s druge strane, ako se uspije izvaditi tek mali dio korijena, trebalo bi smanjiti i zelenu masu, kako to procjeniti?
Misliš da sam trebao ostaviti kompletnu zelenu masu pa vidjeti kaj će ostati živo? Kakva su iskustva s borovima? Naime imam informaciju da boru treba ukloniti svu nepoželjnu masu iako sam mislio da treba ostaviti sve pa vidjeti kaj će odbaciti. Sad opet vidim da ima raznih mišljenja i iskustava pa je i moj bor podložan slučaju i pokušaju održavanja u životu da se ukorijeni.

Offline gal

Odg: Pinus nigra - austriski crni bor
« Odgovori #4 : 22-01-2008, 07:48:44 »
Ta žila je fakat išla u ko zna kam. Pretpostavljam da se ne može u naprijed znati koja žila hrani koji dio krošnje, no s druge strane, ako se uspije izvaditi tek mali dio korijena, trebalo bi smanjiti i zelenu masu, kako to procjeniti?
Misliš da sam trebao ostaviti kompletnu zelenu masu pa vidjeti kaj će ostati živo? Kakva su iskustva s borovima? Naime imam informaciju da boru treba ukloniti svu nepoželjnu masu iako sam mislio da treba ostaviti sve pa vidjeti kaj će odbaciti. Sad opet vidim da ima raznih mišljenja i iskustava pa je i moj bor podložan slučaju i pokušaju održavanja u životu da se ukorijeni.

... moje iskustvo sa borovima (a načupal sam ih barem 50-ak svih veličina) je da ako ne izvadiš barem 70% korjena nemaš se ćemu nadati... sve ostalo su pizdarije!

Offline Marija

Odg: Pinus nigra - austriski crni bor
« Odgovori #5 : 22-01-2008, 08:13:33 »
Imam skromno iskustvo s borovima, u usporedbi s Galovim iskustvom.

Inače raspitala sam se jer smo krenuli ozbiljnije s borovima tek sada, krošnju ne dirati - samo pokidati ovlaš neke nepotrebne grane - ili da ga malo srežeš da stane u auto (moj slučaj  :gigle:), ali inače se ostavlja da se sam izbalansira - dakle godinu, dvije ga ne diraš uopće.

I Pall je to rekao u Kaštelima a i na forumima, a valjda ih je izvadio nekoliko tisuća. Koliko sam vidjela po stranim forumima svi uzgajivači tako rade.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pinus nigra - austriski crni bor
« Odgovori #6 : 22-01-2008, 08:19:19 »
Najdraže mi je kad dobijem sasvim suprotne informacije. Ostaje mi odlučiti se za jednu po jednu i steči vlastito iskustvo  :dunno:

Offline Marija

Odg: Pinus nigra - austriski crni bor
« Odgovori #7 : 22-01-2008, 08:31:58 »
Najdraže mi je kad dobijem sasvim suprotne informacije. Ostaje mi odlučiti se za jednu po jednu i steči vlastito iskustvo  :dunno:

Moraš sam odlučiti.  :mdr:

Ja sam borove isto prije rezala, čak i čupala iglice nakon vađenja, po savjetu iz knjige Petera Chana. Ali ugajivači koje poštujem kažu drukčije, pa sam odustala od toga.  :verycool:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pinus nigra - austriski crni bor
« Odgovori #8 : 22-01-2008, 08:39:22 »
Moraš sam odlučiti.  :mdr:
Ja sam borove isto prije rezala, čak i čupala iglice nakon vađenja, po savjetu iz knjige Petera Chana. Ali ugajivači koje poštujem kažu drukčije, pa sam odustala od toga.  :verycool:

Razumijem te potpuno. I ja bi stavio svu zelenu masu da vidim kaj će drvo samo reći i gdi će bolje potjerati, no od izvađenih 6 borova svaki sam drugačije tretirao, a osnova mi je bila količina korijena koji sam uspio sačuvati, dakle više korijena, manje skidanja zelene mase. Bumo videli  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pinus nigra - austriski crni bor
« Odgovori #9 : 23-01-2008, 12:20:10 »
Evo kako izgleda sada.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pinus nigra - austriski crni bor
« Odgovori #10 : 23-01-2008, 12:21:02 »
...

Offline Marija

Odg: Pinus nigra - austriski crni bor
« Odgovori #11 : 23-01-2008, 12:24:11 »
to je lutrija   :frown:
... nije nego da ovaj prekinuti korijen desno "hrani" baš ovaj dio krošnje koji si ostavio....

Ukoliko se primi svakako bi ga trebalo niže posaditi da ovo korijenje nije u zraku, ali pretpostavljam da si to tako nekako i planirao.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pinus nigra - austriski crni bor
« Odgovori #12 : 23-01-2008, 12:29:56 »
to je lutrija   :frown:
... nije nego da ovaj prekinuti korijen desno "hrani" baš ovaj dio krošnje koji si ostavio....

bumo vidli...

Ukoliko se primi svakako bi ga trebalo niže posaditi da ovo korijenje nije u zraku, ali pretpostavljam da si to tako nekako i planirao.

Da, definitivno niže, možda i korjenje jinizirati  :mdr:

Offline Andrija Zokić

Odg: Pinus nigra - austriski crni bor
« Odgovori #13 : 23-01-2008, 12:31:13 »
Na fotografiji IMG_8983-bor-big-d.jpg bor izgleda kao dobar potencijal. Međutim po svemu što si napisao, bit će na žalost čudo da preživi :frown:.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pinus nigra - austriski crni bor
« Odgovori #14 : 23-01-2008, 12:47:36 »
Na fotografiji IMG_8983-bor-big-d.jpg bor izgleda kao dobar potencijal. Međutim po svemu što si napisao, bit će na žalost čudo da preživi :frown:.

Da taj položaj zapinje za oko,...... a čuda se događaju  :great: