Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje  (Posjeta: 25754 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Davor

Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« : 24-01-2008, 13:45:14 »
Imam jedno pitanje vezano uz  sadnicu masline....
Da li smijem i kako, te kada se to radi?
odrezati dio korijena posto je ona posadjena
u vrecici koja ima visinu od 30 cm,  a korjen je 
popunio zemlju pa je nemogu posaditi u plicu posudicu...
Jako mi je interesantna jer je vrlo debela oko 5cm i potjerala je
 grane uz sami rez, a i volio bih je smjestiti cim prije na njeno mjesto...
Kada mogu potkratiti grane koje su oko 1 metar duzine??

Zahvaljujem

Offline Marija

Odg: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« Odgovori #1 : 24-01-2008, 14:05:38 »
Imam jedno pitanje vezano uz  sadnicu masline....
Da li smijem i kako, te kada se to radi?
odrezati dio korijena posto je ona posadjena
u vrecici koja ima visinu od 30 cm,  a korjen je 
popunio zemlju pa je nemogu posaditi u plicu posudicu...

Naravno da se može. Škarama. Tijekom cijele sezone mirovanja, iako bi bilo najbolje presađivanje obaviti pred sezonu rasta. Ukoliko se to napravi sada potrebno je ostatak zime zaštititi maslinu. Ona inače ne trpi temperature ispod 0.

Jako mi je interesantna jer je vrlo debela oko 5cm i potjerala je
 grane uz sami rez, a i volio bih je smjestiti cim prije na njeno mjesto...

Idealan bi joj smještaj bio ostakljeni balkon, nikako u kući.

Kada mogu potkratiti grane koje su oko 1 metar duzine??

Pri presađivanju i orezivanju korijena, može se orezati i krošnja. Vrijede ista pravila - sezona mirovanja.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« Odgovori #2 : 25-01-2008, 09:12:35 »
Zahvaljujem na odgovoru...
Imam još pitanjaca... Ja bih trebao u to sličaju odrazat 2/3 korijena, mislim da ću trebat i glavni korijen zajedno sa dijelom debla ukloniti ili da malo skinem površinsko korjenje i tu dobim isto malo na visini.. Korjenov sistem je 30 cm a ja bih trebao dobiti 10 cm... Neće li to ubiti moju biljčicu? Hoću li što postići ako mjesto reza premažem sa hormonom?
Imam ostakljen balkon koji se ne grije direktno ali temperatura ja 18-19... maslina mi je bacila dio lišća kada sam je donio a izgleda da i dalje baca..
Volio bih joj ponoći sa folijarnom gnojidbom ali nigdje nisam našao niti u MBM-u gnojivo..
Imali su nekad tekući gnoj ali se prodao i neće ga narućivati...
Da li bi bilo previše da je odmah obradim i mehanički (mjesto reza)?

Zahvaljujem...

Offline Marija

Odg: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« Odgovori #3 : 25-01-2008, 09:22:17 »
Zahvaljujem na odgovoru...
Imam još pitanjaca... Ja bih trebao u to sličaju odrazat 2/3 korijena, mislim da ću trebat i glavni korijen zajedno sa dijelom debla ukloniti ili da malo skinem površinsko korjenje i tu dobim isto malo na visini.. Korjenov sistem je 30 cm a ja bih trebao dobiti 10 cm... Neće li to ubiti moju biljčicu?

Neće, ako joj sačuvaš jedan dio korijena.
Ne znam u što je planiraš posaditi, ali nemoj u bonsai posudu - neka ipak bude u nečem širem dok je još u uzgojnoj fazi i na "bildanju" krošnje.

Hoću li što postići ako mjesto reza premažem sa hormonom?

Možeš, neće naštetiti, iako nije nužno!

Imam ostakljen balkon koji se ne grije direktno ali temperatura ja 18-19... maslina mi je bacila dio lišća kada sam je donio a izgleda da i dalje baca..

Savršeno  8)

Volio bih joj ponoći sa folijarnom gnojidbom ali nigdje nisam našao niti u MBM-u gnojivo..
Imali su nekad tekući gnoj ali se prodao i neće ga narućivati...

Za prihranjivanje je još rano, čekaj do 3-4 mjeseca. U MBM-a si imali organsko gnojivo u granulama za masline. Već smo o njemu govorili na forumu
NPK 10-5-8 +B +Cu +Fe +Mn +Zn
1kg košta nekih 35 kuna, čini mi se.
evo linka kako izgleda (samo nije u kesici, nego u kutiji): http://www.orvital.it/pages/Italiano/Prodotti/Olivi.html

Da li bi bilo previše da je odmah obradim i mehanički (mjesto reza)?

Samo skrati deblo, neka pusti još grana, pa ćeš vidjeti kako ćeš ga obraditi.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« Odgovori #4 : 25-01-2008, 09:37:05 »
Zasađena je u nekoj glinastoj crvenici koja se uopće ne suši da li bih trebao ukloniti ćim više te zemlje ili je zadržat i dodati moju pripremljenu zemlju?...
Sigurno sam Vam već dosadan sa silnim pitanjima...

Zahvaljujem!!!

Offline Marija

Odg: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« Odgovori #5 : 25-01-2008, 09:43:54 »
Zasađena je u nekoj glinastoj crvenici koja se uopće ne suši da li bih trebao ukloniti ćim više te zemlje ili je zadržat i dodati moju pripremljenu zemlju?...
Sigurno sam Vam već dosadan sa silnim pitanjima...

Zahvaljujem!!!

Obavezno to treba promijenit, maslina voli poroznu zemlju. Svakako nabavi Liapor i treset, pa izmješaj pola-pola. O Liaporu je bilo govora na forumu, pa malo potraži, piše gdje ga ima za kupiti  :smile:

Pri presađivanju rastresi dobar dio korjenove bale, ali oprezno da ne pokidaš korijenje.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« Odgovori #6 : 25-01-2008, 11:18:57 »
Zahvaljujem na svim odgovorima i pomoći.....
Kad sve to obavim postavit ću i sliku da možemo diskutirati o greškama...
Onog Floris gnojiva već dugo nema a neće niti narućivati tako mi je bar prodavaćica rekla...

Pozdrav
Davor

Offline Marija

Odg: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« Odgovori #7 : 25-01-2008, 14:50:07 »
Zahvaljujem na svim odgovorima i pomoći.....
Kad sve to obavim postavit ću i sliku da možemo diskutirati o greškama...
Onog Floris gnojiva već dugo nema a neće niti narućivati tako mi je bar prodavaćica rekla...

Pozdrav
Davor

onda nabavi nešto drugo. Bilo je tema o prihranjivanju na forumu, pa malo pogledaj.
Slobodno pitaj ako nešto trebaš.

Drago mi je da sam pomogla.  Svakako stavi sliku  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« Odgovori #8 : 29-01-2008, 13:46:51 »
S obzirom da su masline na balkonu već su živnule pa mislim da neću dugo čekat sa gnojidbom.. Imam još jedno pitanje... da li ići sa gnojidbom preko lista i ćime je najbolje (želim dobiti ćim više grana i izbojaka na njima??)

Zahvaljujem....

Offline Marija

Odg: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« Odgovori #9 : 29-01-2008, 13:49:45 »
S obzirom da su masline na balkonu već su živnule pa mislim da neću dugo čekat sa gnojidbom.. Imam još jedno pitanje... da li ići sa gnojidbom preko lista i ćime je najbolje (želim dobiti ćim više grana i izbojaka na njima??)

Zahvaljujem....

Sezona rasta još nije počela, tako da sa prihranom svakako treba pričekati do 4. mjeseca.
Za lisni gnojidbu postoje folijarna gnojiva, možeš ih potražiti u vrtnim centrima.

Na My-bonsai blogu ima članak o prihranjivanju http://my-bonsai.com/clanci/prihranjivanje-bonsaija, a govorilo se o tome i na forumu.  :smile:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« Odgovori #10 : 29-01-2008, 14:01:16 »
Zato sam i napomenuo s obzirom da je na balkonu koji je ostakljen potjerala je pupove, pa sam zato htio ćuti mišljenje da li je prerano sa lisnom gnojidbom.. Nebih htio izgubiti ni sekundu rasta.. ako je moguće...

Hvala....

Offline Marija

Odg: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« Odgovori #11 : 29-01-2008, 14:11:53 »
Zato sam i napomenuo s obzirom da je na balkonu koji je ostakljen potjerala je pupove, pa sam zato htio ćuti mišljenje da li je prerano sa lisnom gnojidbom.. Nebih htio izgubiti ni sekundu rasta.. ako je moguće...

Hvala....

Bit će još zahlađenja .... a maslima je posebna biljka .... ona skoro uvijek "radi" posebno kada je zaštićena na ostakljenom balkonu. Ipak još je rano za prihranu.

Bila sam u MBM-a u Splitu, imaju organsko gnojivo za masline - Floris. Iako nije nužno da njega koristiš. Možeš i neko drugo, za cvijeće, sa mikroelementima.  :smile:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« Odgovori #12 : 29-01-2008, 14:23:13 »
Javiti ću prijatelju u Splitu da skokne po gnojivo dok se nije prodalo... Nadam se da će naći MBM.  Pričekati ću sa gnojidbom ak vi tako kažete da je prerano... Do tada možda i ja dobim gnoj iz Splita...

Hvala

Offline Marija

Odg: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« Odgovori #13 : 29-01-2008, 14:28:58 »
Javiti ću prijatelju u Splitu da skokne po gnojivo dok se nije prodalo... Nadam se da će naći MBM.  Pričekati ću sa gnojidbom ak vi tako kažete da je prerano... Do tada možda i ja dobim gnoj iz Splita...

Hvala

ima, ima, bila sam u subotu!  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline istefano

Odg: Podrezivanje korjena masline i prihranjivanje
« Odgovori #14 : 29-01-2008, 15:54:22 »
Javiti ću prijatelju u Splitu da skokne po gnojivo dok se nije prodalo... Nadam se da će naći MBM.  Pričekati ću sa gnojidbom ak vi tako kažete da je prerano... Do tada možda i ja dobim gnoj iz Splita...

Hvala
pa ima ga i u Zagrebu u MBM