Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje  (Posjeta: 45817 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #15 : 14-02-2008, 20:13:44 »
Prosijali smo pumice sitom od 2mm (mislim da je dobro i sito od 1mm) . Prašine je ostalo možda oko 3L.
Na prvoj slici je prašina i prosijani pumice. Čini mi se da ga gotovo i ne treba sijati ali napravili smo veliko sito za dvoje ljudi i posao je bio brzo gotov.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #16 : 25-02-2008, 10:14:35 »
Treba naglasit da je pomice za razliku od tenisita, liapora, perlita i sl. hranjiv! Poznato je da su vulkanska tla najhranjivija na zemlji.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #17 : 25-02-2008, 10:26:43 »
Treba naglasit da je pomice za razliku od tenisita, liapora, perlita i sl. hranjiv! Poznato je da su vulkanska tla najhranjivija na zemlji.

Pretpostavljam da misliš kao mineralno hranjivo?!?!

Offline Marija

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #18 : 25-02-2008, 10:31:53 »
Treba naglasit da je pomice za razliku od tenisita, liapora, perlita i sl. hranjiv! Poznato je da su vulkanska tla najhranjivija na zemlji.

Pretpostavljam da misliš kao mineralno hranjivo?!?!

da, tenisit i liapor su inertni za razliku od pomicea
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #19 : 25-02-2008, 10:36:39 »
Treba naglasit da je pomice za razliku od tenisita, liapora, perlita i sl. hranjiv! Poznato je da su vulkanska tla najhranjivija na zemlji.

Pretpostavljam da misliš kao mineralno hranjivo?!?!

da, tenisit i liapor su inertni za razliku od pomicea

Jel znaš možda kako se dobivaju Pomice?
Mislim jel to isto nešto ekspandirano ili samo separirano?

Offline Marija

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #20 : 25-02-2008, 10:46:27 »
Mislim da je samo drobljeno....

Možda ne bi bilo loše provjeriti i za ovu hranjivost .... za svaki slučaj!  :dunno:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #21 : 25-02-2008, 10:58:28 »
Ovo je sa stranice proizvođaća, no ne kužim ništ, pa ako neko kuži....

Pomici e Lapilli sono il prodotto di eruzioni vulcaniche esplosive formatesi a seguito di una violenta espansione dei gas dissolti in lave di composizione chimica acida; il rapido raffreddamento della roccia, ha impedito la cristallizzazione della stessa, intrappolando all’interno i gas e generando dei minerali alveolari espansi in maniera più o meno accentuata. In fase di solidificazione infatti, i vapori presenti nel magma, improvvisamente rilasciati, hanno provocato il rigonfiamento dell’ intera massa del magma ed è durante questa rapida fase di raffreddamento che si sono determinate le differenze nella struttura fisica dei vari inerti vulcanici: il magma che ha originato la POMICE era costituito da minerali di composizione chimica tale da permettere ai gas disciolti all’interno di espandersi molto rapidamente, così da formare una sorta di schiuma. Il rapido raffreddamento successivo della lava ha determinato il repentino solidificarsi della parte liquida intorno alle bolle di gas generando l’aspetto di schiuma vetrosa della pomice. L’interno della roccia infatti è costituita da un’enorme quantità di canalicoli di diametro medio molto piccolo intercomunicanti fra loro e con l’esterno.

Offline Marija

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #22 : 25-02-2008, 11:53:23 »
Ovo je sa stranice proizvođaća, no ne kužim ništ, pa ako neko kuži....

Pomici e Lapilli sono il prodotto di eruzioni vulcaniche esplosive formatesi a seguito di una violenta espansione dei gas dissolti in lave di composizione chimica acida; il rapido raffreddamento della roccia, ha impedito la cristallizzazione della stessa, intrappolando all’interno i gas e generando dei minerali alveolari espansi in maniera più o meno accentuata. In fase di solidificazione infatti, i vapori presenti nel magma, improvvisamente rilasciati, hanno provocato il rigonfiamento dell’ intera massa del magma ed è durante questa rapida fase di raffreddamento che si sono determinate le differenze nella struttura fisica dei vari inerti vulcanici: il magma che ha originato la POMICE era costituito da minerali di composizione chimica tale da permettere ai gas disciolti all’interno di espandersi molto rapidamente, così da formare una sorta di schiuma. Il rapido raffreddamento successivo della lava ha determinato il repentino solidificarsi della parte liquida intorno alle bolle di gas generando l’aspetto di schiuma vetrosa della pomice. L’interno della roccia infatti è costituita da un’enorme quantità di canalicoli di diametro medio molto piccolo intercomunicanti fra loro e con l’esterno.


aaaaaaaaaa
razumijem svaku 3. riječ  :tup:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #23 : 25-02-2008, 11:59:34 »
Jel znaš možda kako se dobivaju Pomice?
Mislim jel to isto nešto ekspandirano ili samo separirano?

Nastaje hlađenjem magme - tako se stvaraju šupljine unutar strukture.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #24 : 25-02-2008, 12:11:09 »
Nastaje hlađenjem magme - tako se stvaraju šupljine unutar strukture.

Nije mi namjera komplicirati oko hranjivosti. Sigurno je bogato mineralima i to je dovoljno za naša drva. Hranjiva kao NPK im tak i tak dodajemo često, a organski materjal po želji. Bez nekih znanstvenotehnoloških spoznaja, moj osobni dodir s više materjala za sadnu, preteže na stranu pumica nasuprot tenisitu i liaporu. Sve sam više uvjeren da će pumice i vermikulit biti moja standardna mješavina. Prvo zato jer odlično upijaju vodu pa je zadrže, ne dižu se van posude prilikom zaljevanja kao liapor, ljepše su boje od tenisita... vjerujem da su sposobne u kračem roku od liapora početi stvarati organska obilježja substrata ako im se unesu mikroelementi kroz humus ili kompost.

Offline Marija

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #25 : 25-02-2008, 12:23:24 »
Nije mi namjera komplicirati oko hranjivosti. Sigurno je bogato mineralima i to je dovoljno za naša drva. 

Trebamo znati karakteristike materijala kojeg koristimo. Ukoliko je hranjiv još bolje.  8)

moj osobni dodir s više materjala za sadnu, preteže na stranu pumica nasuprot tenisitu i liaporu. Sve sam više uvjeren da će pumice i vermikulit biti moja standardna mješavina. Prvo zato jer odlično upijaju vodu pa je zadrže, ne dižu se van posude prilikom zaljevanja kao liapor, ljepše su boje od tenisita... vjerujem da su sposobne u kračem roku od liapora početi stvarati organska obilježja substrata ako im se unesu mikroelementi kroz humus ili kompost.

Mene isti živcira što liapor popluta kad se zalijeva a zna čak s vodom"bježati" iz posude.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #26 : 25-02-2008, 12:40:39 »
Mene isti živcira što liapor popluta kad se zalijeva a zna čak s vodom"bježati" iz posude.

Oooo, znam kako ti je  :verycool:

Offline Marija

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #27 : 06-10-2008, 09:15:20 »
Evo male obavijesti - u Jadra više nema za kupiti vreće Pomicea od 50 l.
Zvala sam ih jutros, imaju samo pomice u velikim pakiranjima - pa mi je rečeno da ako netko baš inzistira da mu mogu prodati 50l za 45 kn.

Eto, ne znam da li se sada ovo pretvara u problem?  :zamisljen:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #28 : 06-10-2008, 09:25:03 »
Evo male obavijesti - u Jadra više nema za kupiti vreće Pomicea od 50 l.
Zvala sam ih jutros, imaju samo pomice u velikim pakiranjima - pa mi je rečeno da ako netko baš inzistira da mu mogu prodati 50l za 45 kn.

Eto, ne znam da li se sada ovo pretvara u problem?  :zamisljen:
...kakav problem!? Ko još kupuje vrečice po 50 l? Uzmeš fino đumbopak i imaš za cjelu jednu sezonu!  :verycool:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #29 : 06-10-2008, 09:28:02 »
Ž ekipa je več dobavila jedan đambopak, ovaj tjedan ide još jedan kontigent....

PS
treba mi za shohine od 30cm...... ne visine! ...... :histerical: