Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sistemi automatskog zalijevanja  (Posjeta: 101596 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #60 : 16-06-2010, 08:34:47 »
Već godinama ne dajem mineralno gnojivo razrijeđeno u vodi za zalijevanje. Pa ko bi to sve stigao. Zamisli da trebaš prihraniti 50 ili 100 biljaka? Pa trošio bi 2 kanistera mineralnog gnojiva tjedno!
to što ti to ne radiš ne znači da to ne rade neki drugi bonsaisti  ;) :histerical: + čiknšit

Osim toga postoje injektori za prihranu kojima se rastvoreno mineralno gnojivo ubacuje u sistem za navodnjavanje na jako jednostavan način. Može se kupiti gotovo a može se napravit u kućnoj radinosti. Dobro ti Seba kaže, idi u neku poljoopskrbu ili prodavača koji se samo bavi navodnjavanjem i dobit ćeš sve informacije.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline dijxtra

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #61 : 16-06-2010, 09:20:11 »
a može se napravit u kućnoj radinosti.
Mašala! Fun, fun, fun. Znači za prvu ruku mogu živjet na čiknšitu (ježiga, ako može Sandev, mogu i ja! ;-D), dok ne složim ovaj injektor. Jao, to će bit masu zabavno.

Stari će mi poludit kad mu dođem sa "e, riješio sam ti onaj problem sa zaljevanjem vrta, al samo pod uvjetom da ovdje mogu stavit dve klupe sa po 15 tegli sa unakaženim drvećem" :-D

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #62 : 16-06-2010, 10:58:39 »
To se zove Venturi injektor. Evo objašnjenja kako funkcionira:


Prihranjivanje se ostvaruje pomoću fertirigacionog uređaja-venturi injektora (sl.4).
Slika. 4. Venturi sistem fertirigacije: 1-ventil glavnog voda; 2-ventili na pomoćnom vodu; 3-manometri

Na glavnom vodu sistema za navodnjavanje se nalazi ventil (1) koji služi za prigušivanje protoka vode. U toku izvođenja fertirigacije ventili (2), koji se nalaze na pomoćnom vodu, su otvoreni. Pomoću manometara (3) se očitava pritisak tečnosti koji vlada u pomoćnom vodu, ispred i iza venturi injektora (4). Na manometru koji se nalazi ispred injektora se očitava ulazni pritisak, čija vrednost zavisi od pritiska koji daje pumpa a koji najčešće iznosi do 4,5 bar-a. Ispod injektora se nalazi rezervoar sa rastvorom mineralnog đubriva, u koji je uronjen filter (6). U toku izvođenja fertirigacije, slavina (5) je u položaju otvoreno, tako da dolazi do izvlačenja rastvora iz rezervoara, uz prethodno filtriranje rastvora, i dovođenja rastvora do injektora (4). Sa povećavanjem pritiska ispred injektora raste protok vode kroz injektor. Vrednost pritiska tečnosti iza venturi injektora treba da se kreće u granicama od 0 bara do 1/2 vrednosti pritiska očitanog na manometru koji se nalazi ispred venturi injektora. Pri takvom odnosu pritisaka, protok rastvora iz rezervoara uz pomoć injektora obezbeđuje ujednačeni rad sistema za navodnjavanje kapanjem, sa istovremenim prihranjivanjem gajenih biljaka.

Razlozi za začepljenje sistema za navodnjavanje kapanjem su s jedne strane niski radni pritisci i male dimenzije otvora kapljača, a s druge strane:

    - Fizička začepljenja (čestice zemlje i organske materije) koja se eliminišu
    odgovarajućim filterima;
    - Taloženje različitih materija kapaljkama nastalih usled hemijskih reakcija,
    naročito pri upotrebi vode relativno visoke pH vrednosti (preko 7,5);
    - Upotreba vode koja sadrži visok nivo nerastvorljivih soli (naročito karbonata);
    - Hemijske reakcije između sastojaka vode i mineralnih đubriva, te dolazi do stvaranja čestica koje se talože. Ova pojava se eliminiše upotrebom rastvorljivih mineralnih đubriva kisele reakcije;
    - Aktivnosti algi, bakterija ili drugih živih organizama, koji sintezom organske materije prouzrokuju začepljenja. Ove pojave se eliminišu primenom odgovarajućih filtera i dezinfekcijom vode.



*** tekst i slika su sa  > ovog linka
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #63 : 16-06-2010, 11:08:38 »
evo jednog što sam našla na internetu - domaće izvedbe

http://img156.imageshack.us/img156/8513/pumpa2.jpg
Sistemi automatskog zalijevanja
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline dijxtra

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #64 : 16-06-2010, 13:14:33 »
O, vidi, cijeli topic na ovu temu! Ah, znao sam da sigurno postoji topic koji sam previdio.

Da, skužio sam, injektor sa starom dobrom venturijevom šobom. Tnx za upute i link, bit će zabave s ovim. Konačno da mi se isplati sve to sjedenje za knjigama i izučavanje hidrodinamike, ventila i injektora :-D

Offline sivac68

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #65 : 17-06-2010, 08:48:20 »
ZDRAVI BILI !!!

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #66 : 23-03-2011, 13:36:17 »
ja koristim takav sistem za jagodice

http://www.sjeme.hr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=2&Itemid=1

Opet nešto razmišljam o automatskom prihranjivanju, budući da ćemo i van plastenika napraviti sistem kap-po-kap.
Zanima me kako se gnojivo dozira? Napraviš rastvor u neku kantu i pustiš dok se ne isprazni?

Vidim da postoje čak i neki dozatori ....  :haaaahaaaaa:

Preciznija aplikacija đubriva može se ostvariti dozer pumpom, MIX RITE, izraelskog proizvođača Tefen, pomoću koje je moguće ostvariti veoma precizno podešavanje rastvora tj. koncentraciju soli (EC) i kiselost (pH) krajnjeg rastvora, koji dolazi do emitera, tj. biljaka. Podešavanje se vrši vrlo jednostavno, na samoj pumpi, a zasnovano je na podešavanju procentualnog učešća matičnog rastvora (rastvorenog đubriva u tanku) u ukupnoj količini potrošene vode za navodnjavnje (količini vode koja prođe kroz Mix Rite).
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sivac68

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #67 : 23-03-2011, 16:29:39 »
za jagodice je doziranje bilo jednostavno; recimo 1kg  na 1000 sadnica  vodotopivo gnojivo se razmuti u kanti  injektor ga miksa sa vodom i šalje u sistem
e sad za bonsaije je to malo kompliciranije :dunno: to možemo uz kafu?
ZDRAVI BILI !!!

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #68 : 23-03-2011, 19:22:42 »
Lani nam je trebalo 600g kemijskog gnojiva razmutit u 80L vode i s tim bi sve pognojili.

Preko sistema ne bi trebalo da injektor crpi 80L gnojiva i zalije sve s ogromnom količinom vode, koja će onda debelo procurit iz posuda .... nego pretpostavljam da bi trebalo tih 600g razmutit u par litara vode i to pustit u sistem ....  :dunno:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline ivanc

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #69 : 23-03-2011, 20:55:41 »
pozdrav svima .molio bi vas za pomoc oko sistema za navodnjavanje kap na kap sa ugrađenim injektorom za prihranu .kuci sam si ugradio sistem kap na kap od 2l/h pipalje sam stavio na onu malu alkatenku i napravio sistem . tri grane od oko 4 m svaka. stavio sam regulator pritiska on 0.7 bara i kupio injektor venturi za prihranu. imam posađen mali jagodnjak. kad upalim sistem dok su cijevi još prazne injektor povuce prihranu ali čim se cijevi napune i počne kapati više neće vuć prihranu. interesira me vae misljenej oko toga. skoci ventil u regulaturu i nece vuć. sve ispravno spojeno kao na shemi.. HVALA

Offline sivac68

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #70 : 23-03-2011, 21:04:06 »
najprije moraš pustiti samo vodu u sistem da se cijevi napune pa tek onda prihranu

nisam siguran ali mislim da injektor ne vuče zbog male dužine cijevi :dunno:
ZDRAVI BILI !!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #71 : 24-03-2011, 17:21:46 »
Lani nam je trebalo 600g kemijskog gnojiva razmutit u 80L vode i s tim bi sve pognojili.

Preko sistema ne bi trebalo da injektor crpi 80L gnojiva i zalije sve s ogromnom količinom vode, koja će onda debelo procurit iz posuda .... nego pretpostavljam da bi trebalo tih 600g razmutit u par litara vode i to pustit u sistem ....  :dunno:

Razmišljam!!!

-Odredi vremenski period, koliko ti treba da se sve posude natope sa vodom, prije nego počne oticati voda iz posuda.
-nek taj period recimo bude pola sata
-u posudu gdje ćeš kasnije razmutiti gnojivo, gurni injektor i stavi recimo 100L vode za probu
-u pola sata zaljevanja, vidjet ćeš koliko vode je nestalo iz posude sa injektorom i toliko ti treba za svaku željenu prihranu tim sistemom

Nadam se da sam bio koristan  ;)

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #72 : 25-03-2011, 07:53:40 »
-Odredi vremenski period, koliko ti treba da se sve posude natope sa vodom, prije nego počne oticati voda iz posuda.
-nek taj period recimo bude pola sata
-u posudu gdje ćeš kasnije razmutiti gnojivo, gurni injektor i stavi recimo 100L vode za probu
-u pola sata zaljevanja, vidjet ćeš koliko vode je nestalo iz posude sa injektorom i toliko ti treba za svaku željenu prihranu tim sistemom

Da, da, tako sam i mislila, jer nema koristi od prezalijevanja gnojivom ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #73 : 07-04-2011, 12:00:01 »
P.S. prodajem programator Galcon-7001, nekorišten cijena 600,00kn

jel još imaš taj programator?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #74 : 07-04-2011, 13:31:50 »
-Odredi vremenski period, koliko ti treba da se sve posude natope sa vodom, prije nego počne oticati voda iz posuda.
-nek taj period recimo bude pola sata
-u posudu gdje ćeš kasnije razmutiti gnojivo, gurni injektor i stavi recimo 100L vode za probu
-u pola sata zaljevanja, vidjet ćeš koliko vode je nestalo iz posude sa injektorom i toliko ti treba za svaku željenu prihranu tim sistemom

Da, da, tako sam i mislila, jer nema koristi od prezalijevanja gnojivom ...

Ne da nema koristi, nego samo može biti štete... oprezno da vam ne bi ispala prevelika koncentracija koja vrlo lako može 'spržiti' drva.