Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Prijedlozi za oblikovanje tuđeg stabalca?!  (Posjeta: 4566 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Prijedlozi za oblikovanje tuđeg stabalca?!
« : 13-02-2008, 08:34:33 »
Jedno je vidjeti tuđe stablo uživo, sagledati ga sa svih strana, osjetiti pokret njegova debla, zakretati ga dok se ne pronađe najbolja "prednja" strana. Potpuno je nešto drugo davati prijedloge za obilikovanje tuđeg stabalca na temelju slika. Stablo može biti kompleksno, zavrnuto uvijeno, prednje grane mogu sakrivati stražnje, neki ključan detalj se može ne vidjeti, iz kuta iz kojeg je stablo slikano možda ono nije najbolje, možda je na slici iskrivljena perspektiva tako da stabalce sa dobrim padom promjera debla izgleda kako da je cijelom dužinom jednako debelo .... ukratko postoji sto razloga da kvalitetnan i  dobar startni materijal izgleda loše na slikama.

Kada odlazimo u prirodu i tražimo yamadorije, uvijek ih slikamo ako ocjenimo da su za vađenje. Pomno izabireno što ćemo vaditi, imamo neke kriterije kojih se držimo. Kada kući pregledavamo fotke tih stabala da se prisjetimo kako stabla izgledaju i gdje su u 75% slučajeva komentiramo da se na slici ne vidi ono što je najbolje, da stablo čak izgleda bezveze. Neka stabla izgledaju totalno loše na slikama, kao da su nefoteogenična, unatoč tome što imamo kvalitetan aparat i dobro znanje o fotografiranju.

Oblikovanje stabla i "biranje" krošnje je mnogo više od toga da se na bazu debla u Photoshopu nasadi trokustasta krošnja. Lijepo je drugima davati sugestije o oblikovanju stabalaca, pomoći da sagledaju drvo na neki drugi način, očima nekoga drugoga .... ali opet ostaje doza rezerve, jer koliko smo u stanju osjetiti bit stabla kojeg nismo vidjeli uživo nego samo na nekoliko fotografija...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Prijedlozi za oblikovanje tuđeg stabalca?!
« Odgovori #1 : 13-02-2008, 08:45:03 »
Točno je to što govoriš, no ponekad pokrenuta diskusija pomogne u gledanju na drvo. Meni se xxx puta dogodilo da vidim samo jedno u drvetu i ne mogu se odmaknuti od tog uvjerenja, dok neko na osnovi fotke da ludilo od prijedloga. Naravno nije to minimalistički detaljno predloženo, jer drvo ne vidi u živo, ali taj novi pogled može puno pomoći. Kad sam drvo gledao i u toj predloženoj mogućnosti, vidio sam novih oblika koje do tada nisam ni pomišljao na njih. Vama iskusnijima to u većini slučajeva nije potrebno, no nama koji smo tek startali to ponekad puno pomogne. Mogu ja doma prčkati po drvima i nikad ništa od njih napraviti, zato mislim da je svaki prijedlog dobrodošao i da je bitno diskutirati o svemu. Onaj koji traži prijedlog ili sugestiju, ne mora bezuvjetno slušati što mu se govori, ali to širi vidike jer se prikuplja više viđenja i mišljenja na osnovi kojih odluku donosi vlasnik drva!

Offline Andrija Zokić

Odg: Prijedlozi za oblikovanje tuđeg stabalca?!
« Odgovori #2 : 13-02-2008, 09:02:53 »
Mislim da drvo treba biti što kvalitetnije fotografirano sa svih strana pa se virtual i može napraviti. Meni se čini da kada osoba šalje virtual i traži prijedloge da bi prvo trebala sama napraviti virtual i napisati koje otprilike ima dileme. Zašto bi nekome bilo zanimljivo raditi virtual na tuđem stablu kada ni vlasniku to nije zanimljivo? Ako netko tko ima više iskustva ide dati savjet kako da stablo u budućnosti izgleda bolje je da postoji već vlasnikova skica jer se inače i gazi po vlasnikovoj kreativnosti. Zašto bi netko nametao svoj način razmišljanja kod oblikovanja? Meni je draže vidjeti vlasnikovu skicu i na temelju nje dati svoje mišljenje bez prevelikog uplitanja. Na taj način dolazi do više različitosti i potiče se individualnost.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Prijedlozi za oblikovanje tuđeg stabalca?!
« Odgovori #3 : 13-02-2008, 09:09:56 »
Sve je to točno. Ima nas desetak koji aktivno pišemo o svemu, pa mi se vidi da nema greške u pristupima kako nekom pomoći.

Offline Andrija Zokić

Odg: Prijedlozi za oblikovanje tuđeg stabalca?!
« Odgovori #4 : 13-02-2008, 09:34:05 »
Sve je to točno. Ima nas desetak koji aktivno pišemo o svemu, pa mi se vidi da nema greške u pristupima kako nekom pomoći.

Ovo što sam napisao o pristupu mislio sam i na nove članove koji dolaze, a vidim da je i na stranim forumima slična situacija.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Prijedlozi za oblikovanje tuđeg stabalca?!
« Odgovori #5 : 13-02-2008, 09:46:47 »
Ovo što sam napisao o pristupu mislio sam i na nove članove koji dolaze, a vidim da je i na stranim forumima slična situacija.

U zadnjih godinu dana, najviše korisnih informacija o bonsaiu povukao sam sa neta gdje u velikom postotku svoj udio imaju ovaj i Riječki forum. Tekstualna i slikovna razmjena mišljenja, iskustava i prjedloga je velikim dijeliom utjecala na promjene u mojim kriterijima odabira debla za bonsai. Druženja da i ne spominjem. Možda svaki moj post na ovom forumu i nije bio baš potreban, no uvjek se i u svakoj temi nešto otkrilo i naučilo, tako i u ovoj temi  :yes: