Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Što su odlike kvalitetnog bonsaija?  (Posjeta: 6550 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Što su odlike kvalitetnog bonsaija?
« : 18-02-2008, 13:05:06 »
Što su za vas odlike kvalitetnog bonsaija odnosno materijala za bonsai, na čemu inzistirate i čemu težite sa vašim stabalcima?
Prema čemu ste tolerantni, a što bi svakako trebalo izbjegavati? Koji su nedostaci popraljivi, a koji trajno nagrđuju stabalce?

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Što su odlike kvalitetnog bonsaija?
« Odgovori #1 : 18-02-2008, 15:18:18 »
Kad nitko neće, ja ću prva dati svoje osobno mišljenje i pristup:

osobine kvalitetnog materijala za vađenje:
1. dobar nebari (radijalno ili na pravu stranu ukoliko je stablo nagnuto)
2. pad promjera debla - stanjivanje od nebarija do vrha debla odnosno osnovnih grana
3. starost/kržljavost (da stablo nije raslo u normalnim uvjetima, već teškim uslijed čega je zdepasto-zakržljalo, a da je u isto vrije i staro. Nije dovoljno da je samo staro ili samo zdepasto, već oba uvjeta po mogućnosti trebaju biti kumulativno ispunjena)

Uz ovo nije loše ako stabalce ima par glavnih debljih grana (iako nije uvijek nužno, može se izvaditi i samo deblo), radi toga da sve grane na krošnji ne budu iste debljine, odnosno da se ne troši vrijeme za postizanje te razlike u debljini.

Kod svih biljaka, osim četinara, u trenutku vađenja mi je krošnja nebitna - izgrađuje se kroz godine, za razliku od ovih drugih faktora koji se teško ili nikako ne daju nadoknaditi.

Ne robujem striktno onim pravilima oko naizmjeničnim granama lijevo i desno i okolo debla ili ponekad  tome da, ako se to dobro uklapa, na stabalcu iz istog mjesta na deblu rastu 2 grane.

Pored ovoga ranije navedenog kod stabla u uzgojnoj fazi za kvalitetu je bitan 4. oblik i struktura krošnje - posebno da odgovara karakteru debla. Da stil nije isforsiran, nametnut, već da je stablo skladno. Fina razgranjenost i stanjivanje grana prema vrhovima- za što su potrebne godine i godine....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Što su odlike kvalitetnog bonsaija?
« Odgovori #2 : 18-02-2008, 15:34:34 »
Što su za vas odlike kvalitetnog bonsaija odnosno materijala za bonsai, na čemu inzistirate i čemu težite sa vašim stabalcima?

Kada naiđeš na sliku bonsaija koji ti je odličan, u Photoshopu mu skini krošnju ili nadodaj grm umjesto bonsai krošnje i to što si dobila je dobar materijal za bonsai. :hihihi:

Članak o ocjenjivanju bonsaija:
http://www.artofbonsai.org/feature_articles/judging.php

andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Što su odlike kvalitetnog bonsaija?
« Odgovori #3 : 20-02-2008, 12:22:30 »
kakva je situacija sa nebarijem kod kaskadnog oblikovanja? Čini mi se da je puno manje važan zbog oblika posude

Offline Marija

Odg: Što su odlike kvalitetnog bonsaija?
« Odgovori #4 : 20-02-2008, 12:50:42 »
kakva je situacija sa nebarijem kod kaskadnog oblikovanja? Čini mi se da je puno manje važan zbog oblika posude

E pa nije baš radi stabilnosti. Izgled stabilnosti je bitan kod svako gstabla, ali kod kaskada i nagnutih stabala posebno. Nebari bi trebao biti jači s onu stranu na koju je stablo nagnuto. Gledaj to kao nogu koja kad se naginje prema naprijed ima stabilnost i stopalo joje je drži.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Što su odlike kvalitetnog bonsaija?
« Odgovori #5 : 20-02-2008, 13:11:26 »
Da, jasan mi je princip i smisao, ali nebari se kod dubokih posuda gotovo i ne vidi. Rijetko koja kaskada je dovoljno visoko posađena da se vidi nebari.
Baš sam zadnjih dana malo gledao kengai i hankengai drva jer imam jedno drvce koje bi se moglo tako oblikovati.
(Hehe ne laje pas radi sela...)
i nekako mi se čini da nebari nije ni približno tako  izražen ni vidljiv kao kod ostalih stilova oblikovanja.

Offline Marija

Odg: Što su odlike kvalitetnog bonsaija?
« Odgovori #6 : 20-02-2008, 13:16:48 »
Da, jasan mi je princip i smisao, ali nebari se kod dubokih posuda gotovo i ne vidi. Rijetko koja kaskada je dovoljno visoko posađena da se vidi nebari.
Baš sam zadnjih dana malo gledao kengai i hankengai drva jer imam jedno drvce koje bi se moglo tako oblikovati.
(Hehe ne laje pas radi sela...)
i nekako mi se čini da nebari nije ni približno tako  izražen ni vidljiv kao kod ostalih stilova oblikovanja.


Mi nemamo kaskade nego polukaskade, odnosno nekakvu kombinaciju između polukaskade i nagnutog stila i sve imaju snažan nebari, a radi se o dosta starim drvima, kržljavim naravno!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Što su odlike kvalitetnog bonsaija?
« Odgovori #7 : 20-02-2008, 15:48:49 »
kakva je situacija sa nebarijem kod kaskadnog oblikovanja? Čini mi se da je puno manje važan zbog oblika posude

Mislim da je kaskadni stil preširok pojam, trebalo bi točno vidjeti bonsai pa da bi se moglo kazati koliko je bitan nebari. Kada mi tražimo yamadorije uvijek gledam da ima nebari. Ako stablo nema nebari uvijek mora postojati nešto u tom drvu što me je totalno odalamilo po glavi da bih ga iskopao. To je stvar skroz subjektivnog osjećaja.
Znam samo da kada nađem dobar yamadori osjetim neko olakšanje i dan dobije više smisla. :smile:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što su odlike kvalitetnog bonsaija?
« Odgovori #8 : 20-02-2008, 15:52:34 »
Znam samo da kada nađem dobar yamadori osjetim neko olakšanje i dan dobije više smisla. :smile:

Razumijem te i znam kako ti je  :yes:

Offline Andrija Zokić

Odg: Što su odlike kvalitetnog bonsaija?
« Odgovori #9 : 20-02-2008, 17:16:36 »
Evo npr. fotografija bora od Daizo Iwasakija kojem se deblo sužava naopako, odozgo prema dolje. Kao što kaže autor teksta Francois Jeker: "Mnogi bonsai na japanskim izložbama krše osnovno japansko pravilo sužavanja debla da bi dobili na nježnosti ..."
Meni je osobno ovaj bor dobar. Mislim da za kršenje svakog pravila treba stajati dobar razlog, i da me netko pita treba li  deblo imati sužavanje, rekao bih da treba, isto kao i što kaskada treba nebari, ali isto tako i sve zavisi od samog drva i umjetnika koliko je vješt u tome da napravi dobar bonsai i pri tome prekrši pravila.



Fotografija: Bonsai focus br.:87/110
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Što su odlike kvalitetnog bonsaija?
« Odgovori #10 : 20-02-2008, 19:58:58 »
  kad sam ja počeo sa uzgojem bonsaija,a bilo je to prije oko 13 godina nisam imao nikakvu knjigu a kamoli interneta. Imao sam samo ljubav prema drveću i malo slika u glavi iz pojedinih dokumentaraca i filmova.Tada sam iz šume nosio kući mlade primjerke a koji su mi se dopadali izgledom i oblikom.Sada imam knjige,imam internet i mogu reći iskustvo pa iz prirode vadim starije primjerke jamadorije ili prebonsaije od kojih on to postati.Zelim reći da treba probati sve pa da bi na vlastitom iskustvu stekao znanje i vještine a koje mozeš onda dopuniti iz knjiga i druzenja.Ja sam  sada shvatio da oni prvi primjerci koje sam izvadio imaju sve što treba:nebarij,visinu proporcije,grane od debljih prema tanjima,suzavanje stabla prema vrhu... te sam shvatio samo tri stvari,treba imati ljubav,vrijeme i pozivjeti dovoljno godina da dočekaš da ti stabalce pokaze koliko je lijepo i da ti uzvrati ljubav.. :love:   
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: Što su odlike kvalitetnog bonsaija?
« Odgovori #11 : 21-02-2008, 18:15:10 »
Kombinacija nagnutog stila i polukaskade .... valjda :dunno:

Nebari je drži na pravu stranu - kao stopalo nogu
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai