Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ficus Benjamin  (Posjeta: 16077 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Davor

Ficus Benjamin
« : 29-02-2008, 17:42:41 »
Radi se o benjaminu koji je kod mene više od 15 godina. U jesen smo se selili i morao sam ga ostavit na čuvanju.
Na moju veliku žalost s obzirom da mi je to prvi miljenik molio bih pomoć!!!! :worthy:
Ubilo ga je centralno zbog neadekvatnog smještaja!! Izgubio je glavninu lišća!!! Stalnim prskanjem nekoliko puta dnevno dobio je nešto listova no samo na periferiji grana... Bojim se da tako ne ostane pa molim savjet!!! Što činit i kako ga natjerat da izbije nove izboje u unutrašnjosti grana???? Obrezao sam suhe grane i planiram ga presaditi u veću posudu bez da diram korjenovu balu, a što dalje????

Molim pomoć :verycool:

Offline DonQuijote

Odg: Ficus Benjamin
« Odgovori #1 : 29-02-2008, 20:34:26 »
Ako se oporavio, a izgleda da je, onda reži vrhove grana, na taj način ćeš ga natjerati da baci povratne pupove

Offline Davor

Odg: Ficus Benjamin
« Odgovori #2 : 29-02-2008, 20:47:15 »
Mogu to odmah porezati?

Offline MARKO

Odg: Ficus Benjamin
« Odgovori #3 : 29-02-2008, 23:33:30 »
Sad je vrime za orezivanje., Evo ti virtual kako bi ja cca oblikovao tvoj ficus..

Offline Davor

Odg: Ficus Benjamin
« Odgovori #4 : 01-03-2008, 09:15:07 »
Hvala puno :chinaman: slažem se da ga treba dosta orezati!!! Brine me da li će onda baciti izboje jer će ostati bez lišća?
Namjerno sam ga bio zadnjih 3 god. pustio u zrak jer nije htio debljati stablo grane su bile debele kao stablo, prošle je godine tek krenuo i ljepo udebljo stablo i onda to centralno i sad zgleda ovak. Bio je vrlo gust sa lišćem otpalo je toga za jednu vreću...
Virtual super hvala puno!!!!!

Da ga sada srežem???? :question:

Offline Marija

Odg: Ficus Benjamin
« Odgovori #5 : 01-03-2008, 09:24:50 »
Fikusi često reagiraju odbacivanjem lišča kad im se promijeni položaj, posebno ako su bili na PROPUHU.
Vrati ga gdje je bio ranije i valjda će se oporaviti.

Marko ga je dobro vitrualno skratio  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Ficus Benjamin
« Odgovori #6 : 01-03-2008, 10:17:58 »
Sad je njemu dobro bio je loše kad sam ga donijo sa čuvanja...Centralno....
Ne brine me to, a virtual je super...

Pitanje je da ga odmah orežem ili ne??? Ostat će bez lišća

Offline istefano

Odg: Ficus Benjamin
« Odgovori #7 : 01-03-2008, 15:12:05 »
odlican ficus, stvarno dobar nebari i pokret debla
ali dali ga sad sijec i dali ce baciti nove izboje nebih ti znao reci, skrati ga koliko mozes ali da ostane na toj grani listova , pa ce vidjeti

Offline Davor

Odg: Ficus Benjamin
« Odgovori #8 : 01-03-2008, 18:27:35 »
Onda nemam kaj orezati jer samo na vršcima ima malo listova.. Orežem li i jedan par unazad ostaje po jedan listić...
Od gnoja imam samo Pokon ficus tekuči iz MBM-a...
Neznam da li ga time mogu i prskat...
Voli kolko sam primjetio špricanje destiliranom vodom.. Nabavil sam sada i depurator za destiliranu jer ko bi je se više nakupoval..
Na njega sam dnevno trošio i do 2 litre vode špricanjem da ga izvučem iz propasti!!! 20 puta sam ga znal poprskat!! dnevno...

Offline Davor

Odg: Ficus Benjamin
« Odgovori #9 : 02-03-2008, 22:09:22 »
Da li ga prskati tim Pokon gnojivom??? :question:

Offline DonQuijote

Odg: Ficus Benjamin
« Odgovori #10 : 02-03-2008, 22:13:29 »
Nemoj još. Dok nisi sasvim siguran da je drvo zdravo, bolje je ne prihranjivati ga. Sasvim sigurno mu ništa neće biti ako ga ne prihranjuješ i godinu dana, a lako ga možeš ubiti prijevremenim ili prekomjernim gnojenjem.  Pusti to za kasnije, uvijek stigneš

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ficus Benjamin
« Odgovori #11 : 23-03-2008, 19:25:38 »
Ja već oko deset godina imam dva fikusa,retusu i benjamina.Kupljeni su kao neugledna drvca u trgovini.Svakog ljeta iznosim ih van gdje se idealno oporave na suncu i kiši.U stanu vole stalno mjesto,ne previše topline,vlagu i prskanje.Kroz zimu u kući ne rastu previše pa ih ja niti ne prihranjujem.Sa time počinjem u proljeće.Na svojem izgledu oni samo dobivaju sa godinama i obrezivanjem.
Staviću kasnije fotke pa da vidite kako izgledaju nakon 10 godina rada.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ficus Benjamin
« Odgovori #12 : 25-03-2008, 14:58:05 »
Ja bi ga ovak recnuo!!!
Obavezno kod rezanja spriječi isticanje "mljeka" iz rane. Nek prije rezanja bude 2tj. na mijestu gdje će ostati nakon rezanja. Isključiti i najmanji propuh, prskati (mistati) ga više puta dnevno, na ostavljenim granama poželjna zelena masa.

Offline Aleksa

Odg: Ficus Benjamin
« Odgovori #13 : 25-03-2008, 18:16:12 »
Ja bi ga ovak recnuo!!!
Obavezno kod rezanja spriječi isticanje "mljeka" iz rane. Nek prije rezanja bude 2tj. na mijestu gdje će ostati nakon rezanja. Isključiti i najmanji propuh, prskati (mistati) ga više puta dnevno, na ostavljenim granama poželjna zelena masa.

Ja biljku u losem stanju nikako ne bih bas drasticno skracivao... :umm: Mozda bolje da je pustis da se malo oporavi pa da je onda srezes!

Offline Davor

Odg: Ficus Benjamin
« Odgovori #14 : 25-03-2008, 22:30:09 »
Prije dva tjedna sam ga presadio u veću posudu. Balu nisam dirao tako da nije osjetio premještaj. Pustio je i par novih listića. Kod mene je sigorno 15ak godina. Neznam kolko je star.... Slažem se sa Mariom u svezi rezanja ali nemam ga hrabrosti srezat..
Da li ići postepeno granu po granu ili ga srezati i čekat...
Sutra ću ga fotkat ponovo.....