Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Održavanje alata  (Posjeta: 13998 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Održavanje alata
« : 08-04-2008, 08:25:41 »
Sa čim bi bilo najbolje čistiti alat zaprljan komadićima drva slijepljenog sokovima? Nisam neki čistunac ali mislima da s vremena na vrijeme ne bi bilo loše očistit škare, pile, nastavke za brusilice …
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline sivac68

Odg: Održavanje alata
« Odgovori #1 : 08-04-2008, 08:34:49 »
nafta
ZDRAVI BILI !!!

Offline helleborus

Odg: Održavanje alata
« Odgovori #2 : 08-04-2008, 08:37:03 »
To sam se i ja pitala???!! Bar da znam, čisto onak, iako sumnjam da će se neko (čitaj S) primiti ozbiljnog čišćenja.  :dunno:

Recimo znam da se zemlja s pile može vrlo lako maknuti vlažnom krpom, čak i suhom dosta dobro. Ali svejedno je na tavan 'otišla' puna zemlje.  (dobro bar je na tavanu, a ne pred vratima ili nasred dnevnog boravka)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Održavanje alata
« Odgovori #3 : 08-04-2008, 08:45:48 »
Iako borovi i smreke, najviše zamažu kliješta i škare, nakupi se svega i od drugog drveća. Ja doma imam Plivasept kojim u trenu skinem smolu i nečistoću sa alata, jednako kao i s prstiju. Osim što ne smrdi kao nafta, mislim da i dezinficira, bar malo. Namočim krpu u Plivaseptu i njome obrišem alat, svu prljavštinu otopi samo tak. Blato sa škara i pila i kopaćih alata, pustim da se osuši i poslije ga otresem ili iščetkam, kad vidim da korodira, onda ga prebrišem nauljenom krpom.

Offline gal

Odg: Održavanje alata
« Odgovori #4 : 08-04-2008, 09:03:41 »
...a perilica suđa?!  :tlab:

Offline Andrija Zokić

Odg: Održavanje alata
« Odgovori #5 : 08-04-2008, 09:49:24 »
Ja doma imam Plivasept kojim u trenu skinem smolu i nečistoću sa alata, jednako kao i s prstiju.

Koji?
http://www.pliva-sept.com.hr/
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Održavanje alata
« Odgovori #6 : 08-04-2008, 09:55:40 »

Offline Marija

Odg: Održavanje alata
« Odgovori #7 : 08-04-2008, 09:58:44 »
to je za dezinfekciju .... a mislim da to škarama nije potrebno (iako se time kako kažeš dobro skida), prije nekakvo sredstvo za skidanje onih fleka po alatu...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Održavanje alata
« Odgovori #8 : 08-04-2008, 10:04:12 »
to je za dezinfekciju .... a mislim da to škarama nije potrebno (iako se time kako kažeš dobro skida), prije nekakvo sredstvo za skidanje onih fleka po alatu...

Kolko sam čuo, dezinfekcija je potrebna prije zahvata na javorima, no manimo to. Ono što je nepobitnio, je to da ovaj plivasept skida sve nečistoće od smole i sokova drveta. Ako ti misliš na fleke od hrđe, onda obično motorno ulje ili WD40.

Offline Marija

Odg: Održavanje alata
« Odgovori #9 : 08-04-2008, 10:08:37 »
Kolko sam čuo, dezinfekcija je potrebna prije zahvata na javorima, no manimo to. Ono što je nepobitnio, je to da ovaj plivasept skida sve nečistoće od smole i sokova drveta. Ako ti misliš na fleke od hrđe, onda obično motorno ulje ili WD40.

Mislila sam reć da dezinfekcija nije nužna (po mom mišljenju), ali ako sredstvo djeluje - mogla bih ga nabaviti, bolje nego mazati nekim uljima i sl i sve izmastit s njim  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Održavanje alata
« Odgovori #10 : 08-04-2008, 10:18:58 »
...mogla bih ga nabaviti, bolje nego mazati nekim uljima i sl i sve izmastit s njim  :hihihi:

Ima praktično pakiranje od 250ml pa probaj za početak, mislim da nije neka investicija. Ja ga nabavljam nekim drugim kanalima, ak se sjetim, pofotkat ću pakiranja pa pošaljem. No protiv ulja nemam ništ, pogotovo ak primjetim koroziju na alatu, najčešće onim kojim idem u zemlju. Škare često koristim pa im ne prijeti korozija.

Offline Aleksa

Odg: Održavanje alata
« Odgovori #11 : 09-04-2008, 15:26:43 »
Sve se skida onim vimom za sudje... Ona tečnost kojom se čiste rerne i šporeti...  :yes:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Održavanje alata
« Odgovori #12 : 09-04-2008, 15:31:24 »
Sve se skida onim vimom za sudje... Ona tečnost kojom se čiste rerne i šporeti...  :yes:

Ježim se od same pomisli na vim i deterđente, koje bi morao dodatno ispirati.  :tup:
Ne velim da je ovo kaj ja koristim najidealnije, al i krpa je čista poslje toga, a kamoli ne alat. Naravno i ruke su ko iz časopisa  :histerical:

Offline Aleksa

Odg: Održavanje alata
« Odgovori #13 : 09-04-2008, 15:32:18 »
I da, smolu rastvara alkohol.  :mdr: :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Održavanje alata
« Odgovori #14 : 09-04-2008, 16:00:39 »
I da, smolu rastvara alkohol.  :mdr: :mdr:

Jel to osjećam dozu sumnje u tvom pisanju  :verycool: