Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)  (Posjeta: 89328 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Objasnite mi još malo taj čajkomlat. Koja bi bila bitna razlika pri radu između samo sjekača u kojeg lupam čekićem i čajkomlata koji ima cijev sa utegom? Treba li cijev nauljiti?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #1 : 10-04-2008, 09:10:24 »
Objasnite mi još malo taj čajkomlat. Koja bi bila bitna razlika pri radu između samo sjekača u kojeg lupam čekićem i čajkomlata koji ima cijev sa utegom? Treba li cijev nauljiti?

Nema potrebe za uljenjem.
Po meni, najbitnija razlika između čekiča i sjekača u odnosu na čajkomlat ili boljerečeno čajkokop, je u težini. Jedan zamah sa recimo 5 kg štangom na čijem je vrhu sjekač, učinkovitije je od čekiča i sjekaća koji teže možda 2 kg. Ako tome dodamo i kliznu šipku sa utegom, dobivamo još 5 kg, laganim podizanjem klizača s utegom i malo jačim spuštanjem, razvijamo zavidnu snagu koja lomi sve pred sobom. Iako čajko prića o težinama od 2-3 kg po sastavnom dijelu, mislim da je cijeli sistem prilično teži. Evo kad sam već tester za sve, vagnut ću i štangu pa ćemo znati težine  :chinaman:
Nadalje je to i poluga kojom možeš doprjeti tamo gdje ti je sjekač prekratak, a lupanje po njemu nespretno i na kraju, podkapanjem pod drvo, uredno ga odigneš polugom od 1,5m. Više od 3 korisna alata u jednom.  :great:

Offline helleborus

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #2 : 10-04-2008, 12:36:58 »
Mislim da je štanga zakon!!!! Prvo kaj sve drveće ide van bar 10 puta brže. Drugo kaj se puno manje mučimo s vađenjem. Treće je to kaj ti ruke ostanu više manje čitave, neizgrebane i bez krvavih rana, slučajnih udaraca čekićima i inim alatkama. Poslije štangu možeš koristiti za nošenje drva što uopće nije loša ideja za velika drva i puno je lakše za nositi. Sama štanga dosta je teška pa joj je to i mana. Bar dok je treba nositi do nalazišta i natrag. No to joj je svakako prednost kad treba zabiti u korijenje. Čajkomlat, mrak  :worthy:  :whoot:  :great:

Offline Andrija Zokić

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #3 : 10-04-2008, 12:51:27 »
Poslije štangu možeš koristiti za nošenje drva što uopće nije loša ideja za velika drva i puno je lakše za nositi.

Uh, da! I ovo zvuči odlično! :great:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mladen

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #4 : 10-04-2008, 13:13:21 »
Eh , pa kad je tako dobar onda se prijavljujem i ja za jedan Čajkomlat sa pripadajućom: štangom. utegom ...Čajkom ....
I REFUSE TO JOIN ANY CLUB THAT WOULD HAVE ME AS MEMBER

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #5 : 10-04-2008, 13:25:21 »
Eh , pa kad je tako dobar onda se prijavljujem i ja za jedan Čajkomlat sa pripadajućom: štangom. utegom ...Čajkom ....

Čajka ti je lako dobiti, napuni ruksak klopom i tvoj je  :histerical:
A štange naručujem svakodnevno  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #6 : 10-04-2008, 13:46:37 »
Čajkomlat:

Andrija & Marija
Sebastijan & Duda
Mladen
Mario

Klješta drvolomac:

Sebastijan & Duda
Mario

Offline DonQuijote

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #7 : 11-04-2008, 10:17:46 »
Čajkomlat:

Andrija & Marija
Sebastijan & Duda
Mladen
Mario
Don

Klješta drvolomac:

Sebastijan & Duda
Mario

I ja sam se upisao ako nije prekasno

Offline DonQuijote

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #8 : 11-04-2008, 10:20:23 »
btw jel dobiva Čajko nešto na ime patenta? :gigle:
Trebao bi

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #9 : 11-04-2008, 10:21:16 »
I ja sam se upisao ako nije prekasno

Ma jok  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #10 : 11-04-2008, 10:23:30 »
btw jel dobiva Čajko nešto na ime patenta? :gigle:
Trebao bi

Dobiva obavezu, da na barem deset drva isproba učinkovitost svake nove štange kako bi znali jel dobra. Ipak je on stručni suradnik laboratorija pa je red da vrši te testove  :verycool:

Offline Marija

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #11 : 11-04-2008, 10:59:01 »
btw jel dobiva Čajko nešto na ime patenta? :gigle:
Trebao bi

teret vječne slave  :yupi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline nix

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #12 : 11-04-2008, 11:00:04 »
btw jel dobiva Čajko nešto na ime patenta? :gigle:
Trebao bi

teret vječne slave  :yupi:

uh, svi znamo što slava čini od čovjeka  :lol: :lol: :lol:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #13 : 11-04-2008, 11:03:13 »
Čuo sam se sa kovačem, situacija je ovakva!

U nedjelju će biti gotovi svi nožići set od tri, i uzorci kukastih i žličastih dljeta.
Također će biti gotov čajkomlat kao uzorak i klješta drvolomac koja će po svoj prilici biti teška 2kg (ozbiljan komad hardwera)

Rekao mi je i cijene za čajkomlat i drvolomac.
Čajkomlat (štanga sa sjekačem) = 200 kn
Radi se o štangi punog željeza koja je dužine 1,5 m i težine oko 10 kg. Dakle veči dio cijene uzima materijal. Pregovarat ću sa njim da u tu cijenu uđe i klizna štanga sa utegom ili barem da se ne popne preko +50 kn.
Klješta drvolomac = 250 kn
Ta mi se cijena vrlo dopada i sad još samo da mi se i klješta dopadnu.

Ako sve bude po planu i dogovoru, u ponedjeljak ću postaviti fotke pa da vidite kaj ste naručili i želite li naručiti ono kaj vas zanima.
Sad vi recite, koko ste i jeste li zadovoljni do sada isposlovanim, mislim na cijene i tak to !

Offline Marija

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #14 : 11-04-2008, 12:14:00 »
Radi se o štangi punog željeza koja je dužine 1,5 m i težine oko 10 kg. Dakle veči dio cijene uzima materijal. Pregovarat ću sa njim da u tu cijenu uđe i klizna štanga sa utegom ili barem da se ne popne preko +50 kn.
mene iskreno malo muči ta klizna štanga s utegom ....

Koristili smo do sada poluge od metra. Bolje je da je poluga teška. Kamenje se fino drobi ili potkopava kadfa se s njom zvizne. E sad ta štanga koja klizi .... ne kužim kako se može kostiti poluga ako je štanga na njoj .... ako je dignem držeći za štangu poluga će ispasti, zar ne? Zašto onda vući sa sobom tu štangu? Kužim da se ona koristi kao malj ... ali preteška je - lakši je malj iste težine sa drvenom drškom....

Težina je vrlo važna. Drva koja vadimo su uglavnom jako teška .... težak je i alat za vađenje .... osobno jako mi je važna ta težina i da bez veze ne teglim nešto što mi ne treba.

Do sada smo koristili poluge od 80cm- 1m i kombinaciji sa maljom od 1 kg. Taj isti malj koristimo u kombinaciji sa špicama za štemanje. Kad idemo vaditi nešto zeznutije uzmemo malj od 2 kg ili ponesemo bat. Naravno ako uzmem bat, obavezno mom nositi jedan od 2 malja jer se sa batom baš i ne da štemat ....

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai