Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Koji i kako?  (Posjeta: 13069 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Thoron

Koji i kako?
« : 22-02-2007, 17:56:39 »
Prvo, pozdrav svima na forumu
Gledao sam malo na internetu o bonsai i odlucio kupiti jeftiniji primjerak kako bih vidio kako ce ici ;).Posto nista ne pise, molio bih od strucnjaka da mi kazu koje je to drvo i u skladu s tim upute na pravo mjesto gdje mogu procitati o njegovom odrzavanju.I da, uopce pitanje, koliko je to zapravo pravi bonsai (ako mozete reci samo preko slike)?

slika:  http://img517.imageshack.us/my.php?image=bonsaicl8.jpg

Hvala unaprijed

Offline istefano

Odg: Koji i kako?
« Odgovori #1 : 22-02-2007, 20:51:16 »

Offline Thoron

Odg: Koji i kako?
« Odgovori #2 : 22-02-2007, 21:03:06 »
E, super, hvala. A sad imam jos jedno pitanje  -  jel u redu sto je stablo na vrhu odrezano? (i zasto je uopce stablo odrezano? pri kupnji sam mogao birati nekoliko, ovaj je bio najrazgranatiji, a jedan koji je imao cijelo stablo "presiromasan" granama)

Offline DonQuijote

Odg: Koji i kako?
« Odgovori #3 : 22-02-2007, 21:18:22 »
Ako je ravno odrezan to baš nije dobro jer će se vrlo teško sakriti a taj rez sam neće nikada nestati. MOžda  ga kasnije popraviš.
 A možda si bolje drvce propustio zbog ovoga, ako je bilo cijelo, bez reza.
...a možda su i u šumi :mdr:

Offline Thoron

Odg: Koji i kako?
« Odgovori #4 : 22-02-2007, 21:41:50 »
Odrezano je ukoso, recimo nekih 45°.Znaci to bi se moozda (da je u sumi :) ) moglo popraviti kako drvce raste?A ok, vidjet cu s vremenom kako ce (i hoce li) rasti

Offline DonQuijote

Odg: Koji i kako?
« Odgovori #5 : 22-02-2007, 21:51:51 »
Da, ako je odrezan ispod pupa i neposredno nakon reza izlazi grančica kao novi vrh, onda se s vremenom rez lakše sakrije a ravan rez nikada potpuno ni ne zaraste.

Offline marinko beg

Odg: Koji i kako?
« Odgovori #6 : 22-02-2007, 22:03:18 »
Prvo, pozdrav svima na forumu
.I da, uopce pitanje, koliko je to zapravo pravi bonsai (ako mozete reci samo preko slike)?



Hvala unaprijed
Dobro dosao,
Koliko je to bonsai?...zapravo nista...0...Komadic ravnoga debla na kojemu su izrasle grancice.To je moj posteni odgovor.

M.

Offline DonQuijote

Odg: Koji i kako?
« Odgovori #7 : 22-02-2007, 22:15:13 »
Thoron, nedaj se obeshrabriti. Marinko je poznati ubojica iluzija, nemilosrdan je :yes:
To što drvce nije bog zna što, ne znači da se na njemu ne možeš vježbati, u njemu uživati  i zbog njega se baciti u proučavanje literature.  I takvo neugledno može ti biti od koristi jer će te uvesti u jedan od najljepših hobija.

Offline marinko beg

Odg: Koji i kako?
« Odgovori #8 : 22-02-2007, 23:12:19 »
Thoron, nedaj se obeshrabriti. Marinko je poznati ubojica iluzija, nemilosrdan je :yes:
To što drvce nije bog zna što, ne znači da se na njemu ne možeš vježbati, u njemu uživati  i zbog njega se baciti u proučavanje literature.  I takvo neugledno može ti biti od koristi jer će te uvesti u jedan od najljepših hobija.
Vjezbanje je druga stvar.Sto se moje "nemilosrdnosti" tice,ja covjeku stedim godine uzaludnoga uzgajanja.Bolje sad nego za par godina.
M

Offline Thoron

Odg: Koji i kako?
« Odgovori #9 : 22-02-2007, 23:33:30 »
Hvala na iskrenom odgovoru, zato sam i pitao na taj nacin, pa i ja sam vidim da to nije ono sto bi trebalo biti.Ali bolje da propadne "bonsai" od 40kn zbog neznanja nakon par tjedana ili kojim slucajem mjeseci, nego da sam odmah trazio nesto bolje.Bas kako kazete, za vjezbu, sad sam se i tako bacio na citanje clanaka preko interneta i vec sam dosta korisnih stvari saznao.I tako planiram slijedeci tjedan otici pogledati dalje (nazalost, izbor je bio samo izmedju 5 ili 6 stabala iste vrste, sve iste cijene, iste "kvalitete".
Jel moze neki tip, sta tocno gledati kod kupovnog bonsaija ili kako kazete mallsaija? Kako izabrati "pravi" - vidio sam na internetu da je netko od iste vrste kao ovaj moj kroz 2 mjeseca napraivo pravi bonsai (bonsai4me.com)?

Offline DonQuijote

Odg: Koji i kako?
« Odgovori #10 : 23-02-2007, 05:27:51 »
Thoron, nedaj se obeshrabriti. Marinko je poznati ubojica iluzija, nemilosrdan je :yes:
To što drvce nije bog zna što, ne znači da se na njemu ne možeš vježbati, u njemu uživati  i zbog njega se baciti u proučavanje literature.  I takvo neugledno može ti biti od koristi jer će te uvesti u jedan od najljepših hobija.
Vjezbanje je druga stvar.Sto se moje "nemilosrdnosti" tice,ja covjeku stedim godine uzaludnoga uzgajanja.Bolje sad nego za par godina.
M
Slažem se.

Offline Marija

Odg: Koji i kako?
« Odgovori #11 : 23-02-2007, 08:08:10 »
Jel moze neki tip, sta tocno gledati kod kupovnog bonsaija ili kako kazete mallsaija? Kako izabrati "pravi" - vidio sam na internetu da je netko od iste vrste kao ovaj moj kroz 2 mjeseca napraivo pravi bonsai (bonsai4me.com)?
Kad imaš odličan materijal - za napraviti dobar bonsai od njega, treba po mom mišljenju, 3 do 5 godina.
Mallsai je stabalce od kojega nikada neće bit kvalitetan bonsai ... a kamoli za 2 mjeseca! :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Thoron

Odg: Koji i kako?
« Odgovori #12 : 23-02-2007, 17:15:14 »
A ok, ne znam kako vi vidite sve to, ali mi se cini velika razlika, vjerojatno je ipak vise vremena proslo, 2 mjeseca je samo ona druga ili treca slika http://www.bonsai4me.com/Basics/Basicsdevelopingmallsai.htm

Offline Marija

Odg: Koji i kako?
« Odgovori #13 : 23-02-2007, 17:30:39 »
A ok, ne znam kako vi vidite sve to, ali mi se cini velika razlika, vjerojatno je ipak vise vremena proslo, 2 mjeseca je samo ona druga ili treca slika http://www.bonsai4me.com/Basics/Basicsdevelopingmallsai.htm
Eto i ti možeš pokušat napravit nešto slično .... malo uredit taj primjerak što imaš.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Koji i kako?
« Odgovori #14 : 23-02-2007, 22:24:59 »
Na mallsaiju vjezbaj orezivanje... Dobro je sto imas kineski brijest posto je to jedna od rijetkih biljaka koje mogu da trpe pocetnicke greske...  :mdr: