Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: "eksperiment" sa cempresom..  (Posjeta: 4903 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zeljka

"eksperiment" sa cempresom..
« : 27-04-2008, 12:21:12 »
..evo malo sam se poigrala neki dan sa jednom cempresicom, pa me zanima vase misljenje, jel to sta valja, ili sam napravila uzasnu glupost  :nails:
biljkica je bila prirodno malo nagnuta, pa sam ju jos malo ucvrstila sa zicom da nastavi tak rast, grane osnovne nisam nkakve trgala, samo sam malo "počerupala" listeke..mozda bi jos i ove preostale trebala pokratit? i zanima me dal ce taj oblik biti okej ili da mijenjam dok se jos moze? nazalost, nemam sliku biljke prije pocetka oblikovanja, samo nakon... :umm:

Offline zen

Odg: "eksperiment" sa cempresom..
« Odgovori #1 : 27-04-2008, 21:02:42 »
Kao prvo trebalo je ostaviti biljku da raste, napraviti plan rad na biljci te je njegovati uz puno ljubavi  narednih 20 - 30 godina kako bi postala bonsai. Malo je pre rano pričati o oblikovanju.

Offline Marija

Odg: "eksperiment" sa cempresom..
« Odgovori #2 : 05-05-2008, 09:16:06 »
To je mala biljčica tipična za početnike. Pokušaj naći u rasadniku nešto starije i onda kreni s tim.

Kakva je mješavina zemlje u kojoj raste? Nadam se da nije samo humus za kućne biljke?
Ovu ukrasnu posudu moraš ukloniti .... jer to ipak nije cvijeće. U njoj se skuplja voda a četinari ne vole konstantnu vlagu. Mješavina mora biti propusna idealno je 50% šljunka i 50% grubog treseta. Kroz drenažne rupe dolazi kisik na korijenje što si s tom posudmom spriječila. Isto tako ispod bonsaija se ne drže nikavi pjatinići.
I za kraj čempres se drži vani a ne u kući.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Kiki

Odg: "eksperiment" sa cempresom..
« Odgovori #3 : 05-05-2008, 10:47:14 »
Početnik jesam, al meni ovo izgleda super  :hihihi:

Milsim da nije bitno kolko je biljka velik da bi se počela oblikovat :D

A za navike tog drvca neznam :(
Najte kaj zamerit :)

Offline Andrija Zokić

Odg: "eksperiment" sa cempresom..
« Odgovori #4 : 05-05-2008, 11:01:41 »
Milsim da nije bitno kolko je biljka velik da bi se počela oblikovat :D

Nije bitna visina nego omjer. Može biti bonsai visine i 70cm ali tanašnog debla pa onda samim tim i ne valja. Ali nije bitna ni debljina koliko sama zanimljivost debla (pokret, kvrgavost, stanjivanje prema vrhu, kora ...).
Pogledaj male bonsaije (kogata i shohin) od Maria Komste - http://www.bonsaiwabisabi.com/ da bi shvatio što ti točno govorim.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline zeljka

Odg: "eksperiment" sa cempresom..
« Odgovori #5 : 05-05-2008, 11:39:01 »
To je mala biljčica tipična za početnike. Pokušaj naći u rasadniku nešto starije i onda kreni s tim.

Kakva je mješavina zemlje u kojoj raste? Nadam se da nije samo humus za kućne biljke?
Ovu ukrasnu posudu moraš ukloniti .... jer to ipak nije cvijeće. U njoj se skuplja voda a četinari ne vole konstantnu vlagu. Mješavina mora biti propusna idealno je 50% šljunka i 50% grubog treseta. Kroz drenažne rupe dolazi kisik na korijenje što si s tom posudmom spriječila. Isto tako ispod bonsaija se ne drže nikavi pjatinići.
I za kraj čempres se drži vani a ne u kući.
hvala na savjetima  :smile: pa za sad je ostala biljkica u zemlji i tegli u kojoj sam je kupila...neznam dal je treba odma presadit u neku pliću ili da ju ostavim u dubljoj pa kasnije dok poraste da presadjujem u pliću? a jel mogu stavit mjesavinu obicne zemlje i onih kuglica il sljunak da bude "propusnija"?
ok, ukrasna tegla odlazi u proslost, stavit cu ga onda na samo na one kuglice za vodu da bude tegla odignuta od podloška ;)
a znam da bi trebalo gledat na omjer da drvce izgleda dobro i sve to, al sam mislila da ga sad dok je jos malo probam malo tak oblikovat da raste na stranu, pa kasnije pustim da malo slobodnije raste, hocu reci, htjela sam i pitat dal to nije prerano da se počne tako oblikovat?
hvala jos jednom na savjetima  8)