Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Još jedno dosadno početničko pitanje  (Posjeta: 11795 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline deneb

Još jedno dosadno početničko pitanje
« : 02-05-2008, 13:59:01 »
Znam da vam je već muka od ovoga, ali...
Imam otprilike godinu dana kineski brijest, bilo mu je otpalo svo lišće, pa sam pročitala da je to normalno (ili)... I vriskala sam od sreće kad su mu pred mjesec dana počeli probijati novi mladi listići  :ludilo: No, ne samo da je počeo listati, nego k'o da je pušten s lanca - rastu grane na sve strane! I kaj :dunno: sad? Jel ih trebam rezati? Ne? Da? Šta da radim, šta, štaaaaaa?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Još jedno dosadno početničko pitanje
« Odgovori #1 : 02-05-2008, 14:10:46 »
Dobrodošla  :yes:

Ako ti se sviđa ovakav, nemoj rezati, a ako imaš neku viziju izgleda, reži prema njoj. Inaće se puštaju samo one grane za koje želiš da odebljaju i produlje se, a sve ostalo se šiša i nastoji se dobiti sekundarne i tercijarne grane ili ti ga remifikaciju.

Offline deneb

Odg: Još jedno dosadno početničko pitanje
« Odgovori #2 : 02-05-2008, 14:58:57 »
Hvala na dobrodošlici i odgovoru  :smile:
Malo mi je bed pitati ovakve stvari kad imam "komercijalni" bonsai iz cvjećarne, koji je koštao jedva 100kn, a vi njegujete umjetnost...
No, da, to me muči - kaj se te grane produljuju meni naočigled! Jednu, dvije sam bila odrezala, onak, skroz uz staru granu (jel to dobro), a tak mi je to bilo užasno, da sam na čas zažmirila i rekla - sorrysorrysorry :umm: dok sam ih rezala.. uf! trauma! jel to njih boli, ha?  :nails:

Offline DonQuijote

Odg: Još jedno dosadno početničko pitanje
« Odgovori #3 : 02-05-2008, 17:07:26 »
Ko da režeš nokte :hihihi:

Offline deneb

Odg: Još jedno dosadno početničko pitanje
« Odgovori #4 : 05-05-2008, 12:31:31 »
Fala! :hihihi:

Offline alan

Odg: Još jedno dosadno početničko pitanje
« Odgovori #5 : 17-05-2008, 23:05:21 »
Molim znalce da mi razriješe misterij oko kvalitetnog i neškodljivog načina vezanja drvca u korijenu u svrhu stabilizacije.Ako je moguća slika,bio bi zahvalan.Škodi li žica kojom vežemo korijen.I korijen se razvija i raste zar ne.

Offline Kiki

Odg: Još jedno dosadno početničko pitanje
« Odgovori #6 : 18-05-2008, 00:17:43 »
Evo nadam se da bu ok :D

Najte kaj zamerit :)

Offline alan

Odg: Još jedno dosadno početničko pitanje
« Odgovori #7 : 18-05-2008, 08:40:37 »
Kiki ,hvala na brzom odgovoru.

Offline Marija

Odg: Još jedno dosadno početničko pitanje
« Odgovori #8 : 18-05-2008, 09:45:27 »
Molim znalce da mi razriješe misterij oko kvalitetnog i neškodljivog načina vezanja drvca u korijenu u svrhu stabilizacije.Ako je moguća slika,bio bi zahvalan.Škodi li žica kojom vežemo korijen.I korijen se razvija i raste zar ne.


Ne škodi ako se pažljivo veće, osim toga to je privremeno, pri sljedećem presađivanju se uklanja ili zamjenjuje. Nema tu misterija provučeš kroz drenažne rupe i pažljivo zategneš. Žica ne smije biti bakrena, već pocinčana.

Nije potrebno vezivanje kao obaveza već samo ako stablo ne može samo stajati iz nekog razloga.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Još jedno dosadno početničko pitanje
« Odgovori #9 : 26-05-2008, 12:46:12 »
ja zaljevam vodom iz jezerca........ :mdr:

Kakvog jezerca?? U toj vodi može biti pregršt raznih bakterija i nametnika...

Kaj te bakterije i nametnici mogu napraviti drvetu?

I ja zaljevam pipušom... Ništa spec.. Voda iz pipe je ipak prošla postupak čiščenja i dezinfekcije... Ja mislim da je ona ipak bolja nego iz jezera... Zato sam i pitao o kakvom se jezeru radi... Ako je to veće jezero koje ima vlastite izvore pozemnih voda onda nije problem zaljevati i sa takvom vodom..

Zakaj uopče misliš da nešto iz vode može smetati biljci?
Misliš li da voda mora biti sterilna?
Koliko toga svega ima u tlu gdje biljke rastu, koliko bakterija i gljivica i mikroorganizama i čega sve ne ima u tlu koje se razgrađuje u Prirodi? Šteti li to biljci? U jednoj šaci komposta ima više života nego je ljudi na zemlji !!!
Po meni jedino bitno za biljke je reakcija tla na zaljevanje i kiselost tla za neku pojedinu vrstu. Kamenac sam po sebi nije smetnja, no u nekim reakcijam povečava lužnatost tla, a to šteti, recimo azaleama, kak je Goran spomenuo.

Offline alan

Odg: Još jedno dosadno početničko pitanje
« Odgovori #10 : 03-06-2008, 20:22:38 »
Jeli netko pokušao posaditi drvo u posudu od onih svijeća za tjeranje komaraca? :mdr:

Offline alan

Odg: Još jedno dosadno početničko pitanje
« Odgovori #11 : 12-06-2008, 21:58:09 »
Malčirate li vaša drva i ako da sa čime.

Offline alan

Odg: Još jedno dosadno početničko pitanje
« Odgovori #12 : 21-06-2008, 20:43:02 »
Koliko puta je preporučeno godišnje rezati grančice koje su van zamišljenog oblika?Meni na prunusu :surprised: rastu kao blesave i jako brzo.

Offline DonQuijote

Odg: Još jedno dosadno početničko pitanje
« Odgovori #13 : 22-06-2008, 11:25:02 »
Možeš rezati čim izađe iz zadane forme. Ako divlja, znači da je drvo snažno i zdravo i slobodno recni ono što ti smeta.

Offline alan

Odg: Još jedno dosadno početničko pitanje
« Odgovori #14 : 24-07-2008, 19:38:39 »
Moj prunus opet raste.Izboji su mu dugački više od deset cm,pri vrhu manji.Izboji rastu odmah do reza :question:.
Imam buxus koji sam izvadiio proljetos i on je podivljao.Raste na sve strane,grane su i do  40 cm dugačke.Osim malo vrhova na svim izbojima nisam ništa drugo rezao.Sada je previše izboja.One pri vrhu su za nijansu deblje od nekih pri dnu.To nije dobro.Korijen u trenutku vađenja nije imao fino korijenje nego samo osnovno(mislim da sada ima).Pitanje:koliko je preporučljivo sada rezati izboje dok nisu još posve odrvenjeli da ne bi bilo kasnije neželjenih ožiljaka?