Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Oblikovanje mejerove borovice  (Posjeta: 8533 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran

Oblikovanje mejerove borovice
« : 04-05-2008, 16:29:33 »
http://i292.photobucket.com/albums/mm14/goranbonsai/MAYERMANJA.jpg
Oblikovanje mejerove borovice


http://i292.photobucket.com/albums/mm14/goranbonsai/meyerovaborovica.jpg
Oblikovanje mejerove borovice


Pozdrav svima.

Početkom proljeća sam iskopao ovu mejerovu borovicu , presadio sam je u vrt ( primila se je što pokazuju potjerali pupovi) i sada razmišljam kako da je oblikujem . Zanima me vaše mišljenje .

Offline Andrija Zokić

Odg: Oblikovanje mejerove borovice
« Odgovori #1 : 04-05-2008, 18:16:23 »
Početkom proljeća sam iskopao ovu mejerovu borovicu , presadio sam je u vrt ( primila se je što pokazuju potjerali pupovi) i sada razmišljam kako da je oblikujem . Zanima me vaše mišljenje .

Mislim da je za sve četinare najbolje najmanje jednu dvije sezone nakon vađenja ne dirati (ovisi o kondiciji drveta). Inače, borovica ti izgleda zanimljivo. :smile:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Oblikovanje mejerove borovice
« Odgovori #2 : 04-05-2008, 18:42:30 »
Jeste vi sigurni da je to borovica? Pa još Mejerova?

Offline Goran

Odg: Oblikovanje mejerove borovice
« Odgovori #3 : 04-05-2008, 21:53:59 »
Početkom proljeća sam iskopao ovu mejerovu borovicu , presadio sam je u vrt ( primila se je što pokazuju potjerali pupovi) i sada razmišljam kako da je oblikujem . Zanima me vaše mišljenje .

Mislim da je za sve četinare najbolje najmanje jednu dvije sezone nakon vađenja ne dirati (ovisi o kondiciji drveta). Inače, borovica ti izgleda zanimljivo. :smile:

Mislio sam napraviti nešto poput ovog:

http://i292.photobucket.com/albums/mm14/goranbonsai/DSC00055-3-1.jpg
Oblikovanje mejerove borovice


Jeste vi sigurni da je to borovica? Pa još Mejerova?

Siguran sam kao što piše i na slici .

Offline Andrija Zokić

Odg: Oblikovanje mejerove borovice
« Odgovori #4 : 04-05-2008, 22:05:43 »
Mislio sam napraviti nešto poput ovog

Onako odokativno mi se tvoja čini i bolja jer koliko mogu vidjeti na slici iz knjige mi izgleda kao tanuki.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Oblikovanje mejerove borovice
« Odgovori #5 : 04-05-2008, 22:27:20 »

Siguran sam kao što piše i na slici .

 :great: Ja sam naime htio reči da je to po mom mišljenju juniperus squamata :threatening:

 Iako dobro podnosi mučenje, predobro je to drvo da bi riskirao i počeo ga formirati. Bila bi stvarno šteta da ga zezeneš zbog nestrpljenja. Pusti ga nek predahne

Offline Marija

Odg: Oblikovanje mejerove borovice
« Odgovori #6 : 05-05-2008, 08:03:55 »
:great: Ja sam naime htio reči da je to po mom mišljenju juniperus squamata :threatening:
To je isto Done, to je Juniperus squamata 'Meyeri'  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline nix

Odg: Oblikovanje mejerove borovice
« Odgovori #7 : 05-05-2008, 09:00:29 »
pa ovaj bonsai je iz knjige Colina Lewisa i piše "da je nastao iz vrtnog grma, što je uobičajena praksa među bonsai-zanesenjacima"; nigdje se ne spominje tanuki, iako mi je sumnjivo :dunno:

Offline Marija

Odg: Oblikovanje mejerove borovice
« Odgovori #8 : 05-05-2008, 09:05:52 »
Još nije vrijeme za oblikovanje, posebno ne dok se stablo nalazi u vrtu. Da sam na tvom mjestu krajem zime bih ga presadila u posudu, a zatim čekala još barem jednu sezonu nakon toga da se krošnja zgusne i korijenje oporavi, pa tek tada krenut sa oblikovanjem. Sa četinarima treba polako. Presađivanje i oblikovanje u istoj godini ne idu skupa.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Goran Cajko

Odg: Oblikovanje mejerove borovice
« Odgovori #9 : 05-05-2008, 12:02:57 »
Meni isto izgleda vrlo potencijalno.  :great: Ja bi malo bio sporiji u presađivanju.  Ako preživi, ove će godine kunjat i nadam se baciti pokoji pup tj. grančicu po ovim orezanim granama. U proljeće 2009. odreži ovaj vrh koji si ostavio (nemoj sad rezat) i pusti da raste nesmetano do proljeća 2010. da povrati izgubljenu snagu, kad ga treba presaditi u posudu s dobrim substratom (vidi http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=705.0) i opet ostaviti na miru barem godinu dana. Znaći da tek 2011. ćemo poradit na krošnji.
Pusti drvo na miru da uživa. Iskopaj ga 2010. i dojdi s njim na radionicu.

Offline Goran

Odg: Oblikovanje mejerove borovice
« Odgovori #10 : 05-05-2008, 14:29:50 »
Meni isto izgleda vrlo potencijalno.  :great: Ja bi malo bio sporiji u presađivanju.  Ako preživi, ove će godine kunjat i nadam se baciti pokoji pup tj. grančicu po ovim orezanim granama. U proljeće 2009. odreži ovaj vrh koji si ostavio (nemoj sad rezat) i pusti da raste nesmetano do proljeća 2010. da povrati izgubljenu snagu, kad ga treba presaditi u posudu s dobrim substratom (vidi http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=705.0) i opet ostaviti na miru barem godinu dana. Znaći da tek 2011. ćemo poradit na krošnji.
Pusti drvo na miru da uživa. Iskopaj ga 2010. i dojdi s njim na radionicu.

Preživila je koliko vidim jer pupovi tjeraju i iz grančica i iz debla . Nalazi se u laganoj polusjeni ( uglavnom nije izložena direktnom suncu sredinom dana) i možda joj to sada paše , ali s obzirom kako piše u knjigama da njoj treba puno sunca ne znam kako će to na nju djelovati kasnije kad očvrsne. I treba li je dodatno prihranjivati još nečim osim standardnim gnojivom za bonsaje poput Picee(željezo jednom godišnje)?
I gdje imate radionicu volio bi doći koji put.

Pozdrav Goran!

Offline Aleksa

Odg: Oblikovanje mejerove borovice
« Odgovori #11 : 05-05-2008, 14:31:10 »
Ja je ne bih prihranjivao, barem ne dok još malo ne ojača...  :no:

Offline Goran Cajko

Odg: Oblikovanje mejerove borovice
« Odgovori #12 : 05-05-2008, 14:35:51 »
Radionica u iduće proljeće, tamo treći, četvrti mjesec. prati forum. Niti ja ne bi niš prihranjivo, samo pusti na miru i pazi na zaljevanje ovu prvu godinu. Bolje više neg manje....

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje mejerove borovice
« Odgovori #13 : 05-05-2008, 14:38:30 »
Niti ja ne bi niš prihranjivo, samo pusti na miru i pazi na zaljevanje ovu prvu godinu. Bolje više neg manje....

Ja bi prihranjivao folijarno, jednom mj. predvečer, da budem precizniji, kad se drugi dan ne očekuju visoke temp. recimo kad najave oblačno. Gnojivo bi trebalo imati dušik na bazi nitrata ili barem veći dio dušika da bude nitratni zbog brže absorbcije. Zaljevati obilno, mistati (prskati zelenu masu) još obilnije. Ja moj comunys sada mistam 2x dnevno.... i on tjera!

Offline DonQuijote

Odg: Oblikovanje mejerove borovice
« Odgovori #14 : 05-05-2008, 16:21:08 »
:great: Ja sam naime htio reči da je to po mom mišljenju juniperus squamata :threatening:
To je isto Done, to je Juniperus squamata 'Meyeri'  :mdr:
A sad znam vidio sam u knjizi kad je stavio fotku, dobro da se nisam jače izblamirao :lol: