Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Molim pomoć oko masline...  (Posjeta: 23455 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline vanzemaljac

Molim pomoć oko masline...
« : 14-05-2008, 09:52:51 »
 Kupio sam maslinu staru 6 godina,veličine oko 25cm a širine oko 35cm u krošnji.
 Negdje tu na forumu sam pročitao da je bolje što manje zalijevati vodom.
 Problem je nastao sada nakon 20 dana od kada sam kupio tu bonsai maslinu jer su mi počeli padati listovi,pa me zanima da li zalijevati maslinu kao i ostalo obično cvijeće i da li stvarno manjak vode tj.suha zemlja može biti uzrok padanja listova.
 
 Molim vas znalce da mi odgovorite da li će se maslina nakon nekog vremena oporaviti ili ću se morati oprostiti sa njom.
 Hvala.

Offline Andrija Zokić

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #1 : 14-05-2008, 10:02:32 »
Negdje tu na forumu sam pročitao da je bolje što manje zalijevati vodom.

Ovisi u kakvu je mješavini posađena i da li ti je u stanu ili vani, a nije ni sve jedno da li si u Dalmaciji ili u Zagrebu. Maslina voli prozračno tlo i sunce i u takvim uvjetima voli mnogo zalijevanja.

Problem je nastao sada nakon 20 dana od kada sam kupio tu bonsai maslinu jer su mi počeli padati listovi,pa me zanima da li zalijevati maslinu kao i ostalo obično cvijeće i da li stvarno manjak vode tj.suha zemlja može biti uzrok padanja listova.

Suha zemlja može biti uzrok padanja listova


 Molim vas znalce da mi odgovorite da li će se maslina nakon nekog vremena oporaviti ili ću se morati oprostiti sa njom.

Možda se i može oporaviti, ali napiši u kakvu je mješavinu posađena, gdje je držiš i gdje živiš.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline vanzemaljac

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #2 : 14-05-2008, 12:16:48 »
Maslina mi je vani na balkonu. Posađena je ručno izrađenoj vazi od malih kamenih pa izgleda kao da je u prirodnom istarskom vrtu ograđen suhozidom. Bit će da je zemlja dobra jer je stabljika debela u podnožju 8cm a kasnije se grana na 3 osnovne grane a onda na više.
Možda joj smeta sunce jer je cijeli dan izložena.
Izludit će me skroz na skroz.

Offline Goran Cajko

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #3 : 14-05-2008, 12:31:53 »
Samo ju ostavi na suncu, ali nemoj zaboravit zaliti ćim se zemlja poćne sušiti.

Offline vanzemaljac

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #4 : 14-05-2008, 12:36:09 »
Hvala na pomoći.
Bit ću češće na forumu,a stavit ću i sliku.

Offline Davor

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #5 : 14-05-2008, 12:53:25 »
Znam kako ti je!!!!!
Oooooo znam :tup:

Eh te masline.....

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #6 : 14-05-2008, 12:59:12 »
Kako još uvjek ne znamo lokaciju, a po nicknameu nije s ove planete, teško će ti uspjeti maslina.  :lol:


Offline vanzemaljac

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #7 : 14-05-2008, 14:02:10 »
Za sada sam još uvijek u Lovran-u.

Offline Kume

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #8 : 14-05-2008, 16:06:44 »
ee ja ti znam oko maslina , pa cu ti dat par savjeta ostavi je sto vise na suncu i slobodno zaljevaj do mile volje ali pazi da imas dobru drenazu.Što se tice listova ako su ti ispali to ti mozda ima veze s paunovim okom ta bolest je dosta česta ali samo ti ispadnu listovi nema beda narast ce ti opet  normalno.samo pazi da ti nije skorovača(jedna buba) ona ti konstantno jede listove ak jos sto treba samo javi

Offline Marija

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #9 : 14-05-2008, 18:23:56 »
ee ja ti znam oko maslina , pa cu ti dat par savjeta ostavi je sto vise na suncu i slobodno zaljevaj do mile volje ali pazi da imas dobru drenazu.Što se tice listova ako su ti ispali to ti mozda ima veze s paunovim okom ta bolest je dosta česta ali samo ti ispadnu listovi nema beda narast ce ti opet  normalno.samo pazi da ti nije skorovača(jedna buba) ona ti konstantno jede listove ak jos sto treba samo javi
Ovo se zove ozbiljan i profesionalan pristup gatanju iz kristalne kugle .....   :gigle: :tup:


Predlažem gospodinu iz druge galaksije da stavi slike te masline posebno detalja krošnje i provjeri kakvav je sastav zemlje - može i slika zemlje izvađene iz posude, pa ćemo onda moći reći nešto konkretnije.  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sivac68

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #10 : 14-05-2008, 21:06:31 »
ako je čovik vanzemaljac nemora bit iz druge galaksije :smile:
možda bi on moga znat kolika je paralaksa subsolarne aldebaranove ekliptike
ZDRAVI BILI !!!

Offline Aleksa

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #11 : 14-05-2008, 21:19:08 »
Maslina jeste izdrzljiva, ali sumnjam da bi prezivjela bezvazdusni prostoru u svemiru....  :mdr:

Offline MARKO

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #12 : 14-05-2008, 22:38:52 »
Neznam ljudi.. vi se zaje.. sa covjekom a mozda je lik stvarno vanzemaljac, i mozda ga naljutite i dođe vam u noči u koću i izvadi vam jetru ili napravi koji vanzemaljski kirurski zahvat.. ili vas otme za pokuse..  :histerical: :lauhhing:

Offline Marija

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #13 : 15-05-2008, 12:09:33 »
... ili vas otme za pokuse..  :histerical: :lauhhing:

uputit ćemo ga u Laboratorij .... pa nek mu Mario preda najgoreg pripravnika  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline vanzemaljac

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #14 : 15-05-2008, 18:05:08 »
  Prvo ću Mariju oteti, jer me ona navela na krivi put ovozemaljskih običaja čuvanja i tretiranja njege oko masline. Da nije njenog članka ( ako je njezin) poslušao bi susjedu,ali sam smatrao da netko tko daje savjete preko interneta da je dobronamjeran.  Maslini TREBA voda i to redovito svaki drugi dan,pogotovo kad je vrijeme vegetacije.

Listovi koji su otpali su otpali,i tu više nema pomoći ali sada je to padanje listova završeno.
Već dva dana nije pao ni jedan list.

Ovo dolje su riječi Marije Hajdić iz Flore 1999god. (copi-paste)
ZALIJEVANJE:
Oskudno tijekom cijele godine, a i u ljetnim mjesecima ne valja pretjerivati.

Ja kažem: Maslini treba vode tjekom cijele godine a u ljetnim mjesecima treba i pretjerivati!