Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai posude - pravilan izbor  (Posjeta: 5556 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Bonsai posude - pravilan izbor
« : 21-05-2008, 11:12:55 »
Otvaram ovu temu jer se je o posudama malo govorilo. Teoriju o veličini, obliku, završnoj obradi itd. manje više znamo, međutim kad je praktični dio pred nama nije baš tak jednostavno. U mnogo ćemu ovisi izbor... Evo par mojih pokušaja pa da vidim gdje eventualno griješim...

Offline helleborus

Odg: Bonsai posude - pravilan izbor
« Odgovori #1 : 21-05-2008, 12:14:27 »
Mislim da se svi mi vrlo teško nosimo s izorom dobrih posuda jer takvih nema na našem tržištu. Kaj se tiče ovih starih...Ovak načelno bi mogla reći da mi je onaj prvi 'pladanj' jako sviđa, no da su one druge preduboke i prevelike za ta drva. Mislim da je dobro kaj razmišljaš o nečem manjem i plićem. Naravno ukoliko su ti biljke spremne za takve posude.
Načelno, čini mi se da se visoke posude koriste za drva sa širokim deblom, a one dugačke s širokim krošnjama. Tvoja debla su relativno vitka, a krošnje relativno malog volumena i širine.
Postoji čak i neko pravilo koje glasi mislim nekak ovak: da visima posude treba odgovarati širini nebarija, odnosno ak ga baš i nema donjem dijelu debla, koji je u kontaktu s površinom zemlje.

Ove nove koji si pripremio puno više odgovaraju po širini s širinom krošnje na drvima. Mislim da ako uzmeš tako manje posude čak ni visina posude ne smeta. Dosta se dobro uklapa.

Offline helleborus

Odg: Bonsai posude - pravilan izbor
« Odgovori #2 : 21-05-2008, 12:22:06 »
Ovo drugo drvo je definitivno u prevelikoj posudi. A mislim da mi se ipak više odgovara ona najdonja. Iako je ona neobična odličnog oblika, ali možda bi za nju trebalo biti neko posebnije drvo. Ili neko skroz neobičnog pokreta pa da je posuda u kontekstu priče, ili neko totana suprotnost (neka klasika) koju će posuda malo razbiti.

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai posude - pravilan izbor
« Odgovori #3 : 21-05-2008, 13:05:09 »
Evo par mojih pokušaja pa da vidim gdje eventualno griješim...

Meni se tvoj izbor čini skroz dobar. Pogotovo ako se uzme u obzir da prvi put kupuješ kvalitetnije posude ciljano za neka drva. Mislim da je izbor posude jako zanimljiva briga i traži talent. Po mom mišljenju na zapadu 85% drva je posađeno u loše odabrane posude. Mislim da još nije dovoljno po tom pitanju dovoljno razvijen senzibilitet kao u Japanu i Tajvanu. Kada je Walter bio u Kaštelima na onoj pijanki sam mu rekao da mogu zamisliti da jednom Marija i ja imamo bonsaije kvalitete njegovih ali ne mogu zamisliti da mogu naučiti tako dobro odabrati posudu za drvo kao i on. :hihihi: To mi je veliki problem i čak na fotomontažama kada mogu odabrati gotovo bilo koju posudu na svijetu i namjestiti veličinu da odgovara opet mi se čini da ne radim dovoljno dobro. Znam što hoću ali ne znam to i napraviti.
Mislim da je tvoj izbor jako dobar pogotovo taj prvi dvostruki juniper u plitkoj ručno izrađenoj posudi.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bonsai posude - pravilan izbor
« Odgovori #4 : 21-05-2008, 13:13:38 »
... u Kaštelima na onoj pijanki ...

Kaj se tam pilo?
 :dunno:

Mislim da je tvoj izbor jako dobar pogotovo taj prvi dvostruki juniper u plitkoj ručno izrađenoj posudi.

Galov izbor mi se dopada  :great:, no trgam se oko junipa i te posude, malo previše dominira posuda  :dunno:

Kad dođe vrijeme i proširenje ponude, mislim da ćemo se snaći sa odabirom posuda  :great:

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai posude - pravilan izbor
« Odgovori #5 : 26-05-2008, 22:15:52 »
U posljednjih nekoliko brojeva Bonsai focusa izlazi serijal članaka - razgovora sa Kobayashijem o bonsai posudama. Evo neke zanimljivosti:
- Najbolje posude su iz Kine a ne iz Japana pa se na Kokufu ten izložbi stabalca najčešće nalaze u njima. Japanski Tokoname (na zapadu sinonim za najboljeg proizvođača posuda) često kopira antikne kineske posude.
- Osim boje i dimenzije pri odabiru posude bitno je i obratiti pozornost na „povijest“ posude, pa je tako smiješno posaditi bor od 500 godina u nekakvu tek napravljenu Tokoname posudu isto kao i mlado bonsai drvce posaditi u antiknu posudu.
- Nekada su ljudi u Japanu prvo kupovali posude koje bi im se svidjele pa bi nakon toga tražili drvo koje odgovara posudi. Nakon što drvo uvene tražili bi novo baš za tu posudu. Danas je situacija obrnuta, ljudi prvo nađu drvo pa onda traže odgovarajuću posudu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio