Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Juniperus comunis  (Posjeta: 9008 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Juniperus comunis
« : 21-05-2008, 13:45:43 »
Evo jedan juniperus prije i poslije. Na prvoj fotki je neki početni plan, donekle i ostvaren. Na dugoj se vidi kak sam se igrao s njim. Radio sam sa HRAM alatima, iako se to slabo vidi, morat ću napraviti close-up fotke.
Kritizirajte !!!

Offline Goran Cajko

Odg: Juniperus comunis
« Odgovori #1 : 21-05-2008, 14:25:35 »
Ko ti da drvo u ruke????  :tup:  :mdr:

Meni se i ovak sviđa. Ja bi se prije odlućio prvo podignut deblo prvo u zrak, onda ga popigat, tak da grane dijelomično dođu među jin. Možda u budućnosti malo pojačat jin s desne strane.


neš ovak...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Juniperus comunis
« Odgovori #2 : 21-05-2008, 14:33:55 »
Ko ti da drvo u ruke????  :tup:  :mdr:

Meni se i ovak sviđa. Ja bi se prije odlućio prvo podignut deblo prvo u zrak, onda ga popigat, tak da grane dijelomično dođu među jin. Možda u budućnosti malo pojačat jin s desne strane.


neš ovak...

Ima mjesta za sve opcije.
Hvala!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Juniperus comunis
« Odgovori #3 : 21-05-2008, 14:52:20 »
Ovo je Juniperus comunis izvađen ove sezone? Po netu ima dosta informacija o njima kao vrlo osjetljivoj vrsti.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Juniperus comunis
« Odgovori #4 : 21-05-2008, 14:55:14 »
Ovo je Juniperus comunis izvađen ove sezone? Po netu ima dosta informacija o njima kao vrlo osjetljivoj vrsti.

Jooooj nemoj sad o tome  :tup:
Daj onaj drugi komentar na dizajnersko-estetsku stranu  :verycool:

Offline Marija

Odg: Juniperus comunis
« Odgovori #5 : 21-05-2008, 14:57:50 »
Ovo je Juniperus comunis izvađen ove sezone? Po netu ima dosta informacija o njima kao vrlo osjetljivoj vrsti.

Jooooj nemoj sad o tome  :tup:

to nas zanima jer planiramo malo okušat sreću sa patuljastom klekom, koju smatraju neki podvrstom communisa, a drugi posebnom vrstom

tema: U lovu na patuljastu kleku

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Juniperus comunis
« Odgovori #6 : 21-05-2008, 15:10:09 »
to nas zanima jer planiramo malo okušat sreću sa patuljastom klekom, koju smatraju neki podvrstom communisa, a drugi posebnom vrstom

Da ove sezone!
Ovo je prvi juniperus koji je nakon iskapanja pokazao znakove života. Na prvoj fotki se vidi zelena masa koja je tek 20% ukupne zelene mase koja je srezana sa debelog dijela. Od tih 20% ostavio sam 10% na grani koja sad čini krošnju. Drvo je konstantno bilo na vjetru i suncu, bez ikakve zaštite, svaki dan najmanje 2x mistano i zalijevano. Posađeno je u domicilno tlo, šljunak pomiješan sa humusom. Rastao je u sloju zemlje 10-15 cm na trulim paletama. Korjenova bala mu je kakva je i posuda, tek 5 debljih žila je odsječeno, no sitnog korijenja ima ispod debla u velikoj količini. Razlika krošnje na prvoj i drugoj fotki je večim dijelom posmeđila, no tjerala je nove izboje iz kore, ova grana koja je ostavljena je najzelenija sa izbojima i na vrhu i po grani. Nisam se nadao ni da će poživjeti do sada, a za dalje ćemo vidjeti.

A sad vaš kometar na estetsku stranu, molim!

Offline Andrija Zokić

Odg: Juniperus comunis
« Odgovori #7 : 21-05-2008, 15:17:00 »
Kritizirajte !!!

Mrtvi dio mi izgleda dobro napravljen (ako uzmem i u obzir da si tu početnik u drilanju) ali mi se krošnja nekako neprirodno vraća. Ja bih radije napravio nekakvu polukaskadu i da deblo prema van iz posude.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Juniperus comunis
« Odgovori #8 : 21-05-2008, 15:18:21 »
Mrtvi dio mi izgleda dobro napravljen (ako uzmem i u obzir da si tu početnik) ali mi se krošnja nekako neprirodno vraća. Ja bih radije napravio nekakvu polukaskadu i da deblo prema van iz posude.

.... ovako je u kontra smjeru (za moj ukus) .... "smjer puhanja vjetra" bi bio bolji ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Juniperus comunis
« Odgovori #9 : 21-05-2008, 15:26:54 »
Očito se ne vidi dobro... Kad pofotkam detalje.... i kad drvo bude gotovo...

Debelo deblo je vrh kule nekog dvorca...
Jin u zavoju grane je glava zmaja...
...a grana je zmajevo krilo u koje se on umotava...

e sad nakon bajke...

Mislio sam na polukaskadu, no to sve je već viđeno, kao i smjer vjetra. Ovo je tek duševni izričaj jednog početnika u ovako ekstremnim zahvatima na jednom drvetu!

Hvala na sugestijama, ako drvo poživi, ima prostora za redizajn ili doradu postoječeg.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Juniperus comunis
« Odgovori #10 : 23-05-2008, 08:11:24 »
Detalji, iza i sastrane...

Offline Marija

Odg: Juniperus comunis
« Odgovori #11 : 23-05-2008, 08:51:39 »
Mislio sam na polukaskadu, no to sve je već viđeno, kao i smjer vjetra. Ovo je tek duševni izričaj jednog početnika u ovako ekstremnim zahvatima na jednom drvetu!

Viđeno neviđeno to je nebitno a i relativno - svako stabalce je unikatno na jedan način.
Ne bi te to trebalo vodit pri oblikovanju krošnje, već karakter koje daje nebari i deblo pa krošnju oblikovati kao estetski logičan nastavak.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Juniperus comunis
« Odgovori #12 : 23-05-2008, 09:27:30 »
Mislio sam na polukaskadu, no to sve je već viđeno, kao i smjer vjetra. Ovo je tek duševni izričaj jednog početnika u ovako ekstremnim zahvatima na jednom drvetu!

Viđeno neviđeno to je nebitno a i relativno - svako stabalce je unikatno na jedan način.
Ne bi te to trebalo vodit pri oblikovanju krošnje, već karakter koje daje nebari i deblo pa krošnju oblikovati kao estetski logičan nastavak.

Očito se tu radi o nekom individualizmu pri stiliziranju koje je kod mene još nerazvijeno ili ima neki podsvjesni smjer koj će jednostavno ići iz mene prema drvetu. Recimo Pall mi se najviše dopada zbog svoje slobode pristupa drvetu i svog velikog hortikulturalnog znanja i iskustva. Ne uspoređujem se ni približno s njim, samo volim biti slobodan. ova krošnja je podložna raznim promjenama, trenutno mi se dopalo ovakvo oblikovanje jer sam želio ostaviti što više zelene mase na najvitalnijoj grani. Ako se pokaže raspoloženom za tjeranje, bit će tu mogučnosti. Svakako uzimam u obzir prijedloge jer nekad fakat ne vidim očito, a drugi me na to upozore. Hvala!

Offline Andrija Zokić

Odg: Juniperus comunis
« Odgovori #13 : 23-05-2008, 09:32:13 »
Debelo deblo je vrh kule nekog dvorca...
Jin u zavoju grane je glava zmaja...
...a grana je zmajevo krilo u koje se on umotava...

Meni je to dobar i još jedan zanimljiv način na koji se može razmišljati za vrijeme oblikovanja. :smile:
Sa kakvom si to crnom trakom omotao granu ispod žice?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Juniperus comunis
« Odgovori #14 : 23-05-2008, 09:50:32 »
Debelo deblo je vrh kule nekog dvorca...
Jin u zavoju grane je glava zmaja...
...a grana je zmajevo krilo u koje se on umotava...

Meni je to dobar i još jedan zanimljiv način na koji se može razmišljati za vrijeme oblikovanja. :smile:
Sa kakvom si to crnom trakom omotao granu ispod žice?
:verycool:  :great:
Traka je NITTO, dao mi je Don, a ima je i za kupiti po trgovinama. Nije ljepljiva kao izolirka, deblja je i rasteže se za duplo pa čvrsto drži drvo. Ima tih traka kod nas, a večinom se koriste kad se treba u hrpu omotati puno sitnih kablova.