Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pall o prihrani drveća...još jednom!  (Posjeta: 11195 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Pall o prihrani drveća...još jednom!
« : 10-06-2008, 19:17:17 »
I feed with the cheapest flower feed every two weeks. With a strong nitrogene content. All special bonsai feeding schemes are a waste of time, money and effort. Bonsai are regular plants and want regular plant feed, only more. Bonsai need more feed than normal plants because you want them to grow to be able to cut something off. And you want to devlop them and not to stay the way they are. Normal recommendations for bonsai feed are for the trees to STAY THE WAY THEY ARE. All cakes are absolutely supefluous. No western gardener who has never heard of bonsai will use cakes.
When will common sense finally reach the bonsai crown? Forget all feeding advice from bonsai books.

WP

Eto, pa neka svi misle što hoće. Čovjek je bio jasan.

"Prihranjujem s najjeftinijim gnojivom za cvijeće svaka dva tjedna. S visokim udjelom dušika. Sve specijalne bonsaističke sheme za prihranu biljaka su gubitak vremena, novca i truda. Bonsai su obične biljke i zahtijevaju običnu (regularnu, normalnu) prihranu, samo više. Bonsai trebaju više hrane nego druge biljke zato što moraju rasti, kako bi ih se moglo rezati, i zato što želite da se razvijaju, a ne da ostaju takve kakve jesu. Klasične (normalne) preporuke za prihranu bonsai drveća jesu koncipirane tako da biljke OSTAJU TAKVE KAKVE JESU. Svi kolačići (to su oni kolačići organskog gnojiva koji se slažu po površini i sporo otpuštaju) su nepotrebni (suvišni).
Kada će zdrav razum napokon doprijeti do ljudi? (vrha bonsaija)
Zaboravite sve savjete o prihrani iz bonsai knjiga!

Eto, ugrubo je to to.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pall o prihrani drveća...još jednom!
« Odgovori #1 : 11-06-2008, 07:56:27 »
Ako ne tražim previše... volio bi ovo i razumjeti... pa ak neko ima volje prevesti... :chinaman:  :chinaman:

Offline helleborus

Odg: Pall o prihrani drveća...još jednom!
« Odgovori #2 : 11-06-2008, 08:24:35 »
Mogu ti ukratko...
Koristim najjeftinije gnojivo koje nađem na tržištu. Sa velikom koncentracijom dušika. Sve preporučene doze i načini prihranjivanja u bonsai knjigama su samo gubitak vremena i novaca. Bonsai su obične biljke koje samo zahtjevaju češće prihranjivanje za razliku od ne bonsai biljaka. To je zato što želiš da ona raste kako bi je mogao prikratiti. I želiš da se ona razvija i napreduje a ne da ostane ista kakva je. Ono što je preporučeno u knjigama u vezi prihrane je za bonsaije za koje želiš da ostanu onakvi kakvi jesu. Ne koriste se oni kolačići (valjda se misli na kuglice) koje se stavljaju za prihranjivanje to nitko sa zapada ne koristi. Kada će ljudi konačno doći k pameti? Zaboravite na sve savjete o prihranjivanju koje vam daju knjige o bonsaiju.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pall o prihrani drveća...još jednom!
« Odgovori #3 : 11-06-2008, 08:29:22 »
 :love: Hvala Duda  :love:

Offline Marija

Odg: Pall o prihrani drveća...još jednom!
« Odgovori #4 : 11-06-2008, 08:30:36 »
I feed with the cheapest flower feed every two weeks. With a strong nitrogene content. All special bonsai feeding schemes are a waste of time, money and effort. Bonsai are regular plants and want regular plant feed, only more. Bonsai need more feed than normal plants because you want them to grow to be able to cut something off. And you want to devlop them and not to stay the way they are. Normal recommendations for bonsai feed are for the trees to STAY THE WAY THEY ARE. All cakes are absolutely supefluous. No western gardener who has never heard of bonsai will use cakes.
When will common sense finally reach the bonsai crown? Forget all feeding advice from bonsai books.

Ukratko:

Gnoji svoje biljke sa najjeftinijim gnojivom sa velikim udjelom dušika svaka 2 tjedna. Specijalna bonsai gnojiva su čisti gubitak vremena, novca i truda. Bonsai trebaju više gnojiva nego obične biljke, jer vi želite da oni rastu  grane kako bi ih mogli prikratiti. Vi želite razviti bonsaije, a ne da ostanu na tome kakvi jesu. Granule gnojiva su suvišne. Niti jedan zapadni vrtlar nikada nije čuo za njih. Kada će konačno čisti razum konačno doći do bonsai elite. Zaboravite sve savjete za gnojenje iz bonsai knjiga.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Pall o prihrani drveća...još jednom!
« Odgovori #5 : 11-06-2008, 08:31:28 »
Ups, prevađale smo očito skoro istovremeno  :hihihi:

i Seba je dodao prijevod.... pa ih je sada 3  :tup: :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pall o prihrani drveća...još jednom!
« Odgovori #6 : 11-06-2008, 08:36:02 »
Ovo kaj Pall govori, prihvatit će svaki bonsaista koji nije opterečen japanskim školama i pravilima. Oni koji jesu, ovo će proglasiti Bogohuljenjem. Imao sam prilike, razgovarati sa nekoliko japanopoklonika koji to oštro negiraju. Vjerojatno doma imaju tolko gotova drva da ih ni hraniti ne treba jer se humus stvara od otpalog lišća.  :dunno:

Meni je ovo prva prava sezona pa nemam puno iskustava, no ono kaj vidim je to da agresivno gnojenje i zaljevanje na biljkama koje su izvađene sa dovoljno korjenove mase, divljaju na sve strane i svako gnojenje je kao da sam u auto nalijal nitro  :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pall o prihrani drveća...još jednom!
« Odgovori #7 : 11-06-2008, 08:37:19 »
Ups, prevađale smo očito skoro istovremeno  :hihihi:

i Seba je dodao prijevod.... pa ih je sada 3  :tup: :mdr:

Kak vi mene volite  :love:
Baš ste mi drage!
Hvala Marija  :love:

Sve vas volim !

Offline helleborus

Odg: Pall o prihrani drveća...još jednom!
« Odgovori #8 : 11-06-2008, 08:42:14 »
S-u i meni se milijon puta dogodi da radimo, mislimo, želimo reći iste stvari u isto vrijeme. Valjda je to neki pokazatelj  :love:.

Mario dragi, pa zar si uopće sumnjao  :verycool:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pall o prihrani drveća...još jednom!
« Odgovori #9 : 11-06-2008, 08:44:15 »
Mario dragi, pa zar si uopće sumnjao  :verycool:

Nisam, ali svaka potvrda godi još više  :verycool:  :mdr:

Offline helleborus

Odg: Pall o prihrani drveća...još jednom!
« Odgovori #10 : 11-06-2008, 08:48:49 »
Htjedoh još samo reći da ne vidim razloga zakaj bi se kupovala iole skuplja gnojiva od najjeftinijih. Gnojivo je gnojivo. Jedino ako igdje, a mislim  da to ne postoji, ima lažaca koji na etikete jeftinih gnojiva pišu laži. Dušik je dušik. Postotak je postotak. Kemija je kemija. Nema tu mudrosti. Ili je unutra toliko te tvari ili nije. Nema potrebe izdvajati više novaca. Doduše, onima kojim aj etlaka to raditi svakih 10 dana ili 7 dana, taj si može pomoći s organskim gnojivima. Isto, ali sporije otpustajuće. Opet ponavljam, dušik je dušik. Nema drugog. Ovaj kemijski u moneralnim gnojivima je odmah dostupan biljci i brzo se troši, ispire i 'nestaje', a onaj organski je postojaniji, duže traje, sporije se otpušta.

Offline helleborus

Odg: Pall o prihrani drveća...još jednom!
« Odgovori #11 : 11-06-2008, 08:51:52 »
Mario dragi, pa zar si uopće sumnjao  :verycool:

Nisam, ali svaka potvrda godi još više  :verycool:  :mdr:

Znam. Znam. Svi smo mi u duši mazasti i željni pažnje. Pazi sad ovo: slijedeći put bi oni koji stavljaju tekst na eng. odmah trebali isti i prevesti. Bez da pitaš i moliš. Eeee, koji bi to pokazatelj ljubavi tek bio, ha??!!

Offline Marija

Odg: Pall o prihrani drveća...još jednom!
« Odgovori #12 : 11-06-2008, 08:54:07 »
Ovo kaj Pall govori, prihvatit će svaki bonsaista koji nije opterečen japanskim školama i pravilima. Oni koji jesu, ovo će proglasiti Bogohuljenjem. Imao sam prilike, razgovarati sa nekoliko japanopoklonika koji to oštro negiraju. Vjerojatno doma imaju tolko gotova drva da ih ni hraniti ne treba jer se humus stvara od otpalog lišća.  :dunno:

Svatko neka radi kako želi ...te rsprave što je pravo a što je krivo su pomalo dosadne posebno kada ljudi nešto tvrde samo iz inata, a ne i iz iskustva....

Meni je ovo prva prava sezona pa nemam puno iskustava, no ono kaj vidim je to da agresivno gnojenje i zaljevanje na biljkama koje su izvađene sa dovoljno korjenove mase, divljaju na sve strane i svako gnojenje je kao da sam u auto nalijal nitro  :mdr:

Da, da!
Otac mi ima neke bonsai masline već skoro 10-ak godina. U svo to vrijeme one nisu bacile izbojaka koliko pod ovim agresivnim zalijevanjem i gnojenjem naše bonsai masline bace u jednu godinu!!!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pall o prihrani drveća...još jednom!
« Odgovori #13 : 11-06-2008, 09:00:44 »
Mario dragi, pa zar si uopće sumnjao  :verycool:

Nisam, ali svaka potvrda godi još više  :verycool:  :mdr:

Znam. Znam. Svi smo mi u duši mazasti i željni pažnje. Pazi sad ovo: slijedeći put bi oni koji stavljaju tekst na eng. odmah trebali isti i prevesti. Bez da pitaš i moliš. Eeee, koji bi to pokazatelj ljubavi tek bio, ha??!!

Bilo bi lijepo   :chinaman:
I ovako su okolnosti takve da se aktivni korisnici, druže vrlo ugodno, dinamično i konstruktivno.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pall o prihrani drveća...još jednom!
« Odgovori #14 : 11-06-2008, 09:02:49 »
Da, da!
Otac mi ima neke bonsai masline već skoro 10-ak godina. U svo to vrijeme one nisu bacile izbojaka koliko pod ovim agresivnim zalijevanjem i gnojenjem naše bonsai masline bace u jednu godinu!!!

Neki dan sam pročitao da ti se i otac bavi bonsaiem  :great:
Jel voljan preko tebe prezentirati pokoje drvo putem fotki na forumu?
Kolko se dugo bavi bonsaiem?