Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Zalijevanje ljeti-zablude!  (Posjeta: 27104 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Zalijevanje ljeti-zablude!
« : 12-06-2008, 08:18:42 »
Evo što prof. Amy Liang (S.P.U. Seattle Pacific University) piše o zalijevanju bonsaija ljeti:

prijevod s Engleskog

" U prošlosti, vjerovalo se da zalijevanje biljke u podne, ljeti,  za vrijeme vrućeg ljetnog dana kada je temperatura tla visoka, može naštetiti korijenju. Nasuprot tome, isparavanje vode nakon zalijevanja pomaže sniziti temperaturu tla. Također, mislilo se da prskanje lišća vodom vrućeg ljetnog dana može "spržiti" (spaliti, pofuriti) lišće na način da vodene kapljice mogu djelovati skupljajući sunčevu svjetlost (kao leće) i reflektirajući ju. To također nije osnovano.
Ako sunčeva svjetlost prođe potpuno kroz kapljicu vode, njegova energija je svega 0,2 kalorije po minuti i nedovoljna je da bi mogla spaliti list. Dodatno, voda isparava brzo na vrućem suncu. Prije će ispariti nego postati dovoljno vruća. Prilikom isparavanja, voda apsorbira 540 kalorija na ¼ o.z. (ne znam koja joj je to mjera i ne da mi se tražiti). Iz toga je jasno da, umjesto da "spali" list, zalijevanje po vrućini pomaže sniziti temperaturu. "Paljenje" listova nije posljedica refleksije sunčeve svjetlosti niti zagrijane vode, već dehidracije. Temperaturni maksimum postiže se ljeti negdje oko 15.00 sati. Zalijevanje drveta sredinom vrućeg ljetnog dana pomaže sniziti temperaturu tla i nije štetno nego korisno za bonsai."

Nadam se dobra tema za raspravu.

 :chinaman:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #1 : 12-06-2008, 08:56:38 »
Fino si ti to objasnio, kao i uvjek  :clap:

Ovo što ja pišem, je primjena i potvrda Liangovog teksta.

Prije 8g. nisam znao za Lianga, ali sam znao za babske priče o kurenju listova ako ih prskamo po vručini. 3000 m2 vrta, imao sam pod kompletnim navodnjavanjem, odozdo i odozgo. Zaljevanje sam prakticirao u večernjim satima, no zbog frke s vremenom i poslom koji se morao obaviti, više puta se dogodilo da sam biljke (povrće) prskao po največim vručinama. Nikad se ništ nije dogodilo, osim kaj su mi se biljke primile, a to mi je i bio cilj.
Prošle godine, živio sam u stanu u ZG i drva su mi bila na zapadnoj strani balkona gdje je sunce pržilo od 12h. Iako sam ih zalijao navečer ili u jutro, kad sam u 16h došao s posla, morao sam ih i mistati i zaljevati. Ni njima se također nije dogodilo ništa, osim kaj su rasle i bujale, a to sam i htio  :verycool:

Eto S. u potpunosti se slažem i podržavam to kaj prenosiš, pa nemam s tobom o čemu raspravljati, a možda se pojavi netko ko baš želi raspravu  :tlab:

Offline Marija

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #2 : 12-06-2008, 08:58:35 »
Vjerovatno su na to "prženje" osjetljivi samo novi listići, a opet i to zavisi od vrste do vrste.

Mi uglavnom zalijevamo ili ujutro ili popodne.... nije baš za čovjeka ugodno u podne stajat u vrtu i zalijevat sat vremena  :tlab:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #3 : 12-06-2008, 09:17:52 »
.... nije baš za čovjeka ugodno u podne stajat u vrtu i zalijevat sat vremena  :tlab:

Pa baš i nije  :tup:
No automatizacija je budučnost  :tlab:

Offline Marija

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #4 : 12-06-2008, 11:01:57 »
No automatizacija je budučnost  :tlab:

meni je draži osobni kontakt s biljkama  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #5 : 12-06-2008, 11:07:34 »
No automatizacija je budučnost  :tlab:

meni je draži osobni kontakt s biljkama  :mdr:

I meni isto, ali kad me nema doma od 7-17h. drago mi je da mi biljke budu u vlažnim uvjetima dok sunce nesmiljeno prži  :verycool:

Offline helleborus

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #6 : 12-06-2008, 11:53:24 »
Mislim da ljdima kojima je bonsai život ili bar pola života i koji se bave biljkama nema tog automatskog zalijevanja kioje te može odvući od buljaka. Super je kaj ti to olakša život, a ti se družiš bez obveza ili s onim obvezama koje ti odgovaraju. A da je automatizacija mrak ukoliko te nema doma - nema greške. Puno jednostavnije nego nekog moliti da ti to napravi.
Kaj se tiče zalijevanja po suncu. Slažem se. Naime u botaničkom ima previše biljaka da bi čovjek mogao sve zaliti ujutro. Tako da se zalijevanje odvija tijekom cijelog dana. I sve šljaka kak spada. A kad su temp. nesnosne onda se oko dva popodbe određene mlade biljka mistaju (rashlađuju) i ne šteti im. Nego pomaže.

Offline Marija

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #7 : 12-06-2008, 12:00:07 »
Mislim da ljdima kojima je bonsai život ili bar pola života i koji se bave biljkama nema tog automatskog zalijevanja kioje te može odvući od buljaka.
Da, da!
Nema ništa bolje nego kada ljeti bos "agresivno" zalijevaš!  :verycool:


A kad su temp. nesnosne onda se oko dva popodbe određene mlade biljka mistaju (rashlađuju) i ne šteti im. Nego pomaže.
Zanimljivo .... samo dokaz da postoje određene TEMELJNE zablude o bonsaima koje se samo prepisuju po knjigama i forumima i samo štete. Na takve fore ne padaju ljudi koji se pitaju "zašto je to tako", nije to sumnjičavost, nego zdrav razum. Mislim da ovdje ima, na sreću, dosta takvih ljudi, koji su još pored toga voljni podijelit svoje znanje.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #8 : 12-06-2008, 12:12:37 »
.... samo dokaz da postoje određene TEMELJNE zablude o bonsaima koje se samo prepisuju po knjigama i forumima i samo štete. Na takve fore ne padaju ljudi koji se pitaju "zašto je to tako", nije to sumnjičavost, nego zdrav razum. Mislim da ovdje ima, na sreću, dosta takvih ljudi, koji su još pored toga voljni podijelit svoje znanje.  :smile:

Mislim da je ovo vrlo precizan opis HBF foruma. Istina stranjskojezične forume ne mogu pratiti, ali da smo na HBF-u srušili tabue i dogme, e vala jesmo! Samo kad nas krene  :yupi:

Offline helleborus

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #9 : 12-06-2008, 12:24:12 »
Ne znam jeste li obratili požanju na titulu ove ženske kaj je to napisala. Ona je profesorica na sveučilištu koja se time bavila vjerojatno dobar dio svog dosadašnjeg radnog vjeka i to napisala. I ostali dio knjige je mrak, ruši predrasude.
Pa nekak mi zdar razum govori slijedeće... mi ljudi... ljeto... vrućina... ubila nas... napijemo se, okupamo uhladnoj vodi, istuširamo... i tako preživimo prevruće ljetne dane. To napravimo i s našim kučnih ljubimcima, psima npr. Zašto nešto slično tome ne bi koristilo i biljkama  :question: ?! Čini se da i nema razloga.
No treba imati na pameti da je svakako potrebno zalijevati i u hladnije doba. Tako da se voda može duže zadržati u tlu te omogućiti biljci da se 'napije' kak spada. Ovo tijekom vrućeg dijela dana je više da je malo rashadimo jer voda će brzo ispariti i biljka ne bu zadovoljna s količinom pristigle vode. Tak da ne bi bilo da sad svi počnemo zalijevati samo u podne.

Offline Aleksa

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #10 : 12-06-2008, 16:24:29 »
Interesantno... Meni su oduvijek govorili da se ljeti po vrucini nista ne zaliva. Uglavnom sve zalivam ujutru ili uvece. Mislim da se najbolji efekat postize zalivanjem uvece jer su biljke preko noci mokre pa se natope dobro, osvjeze i spreme za sjutrasnju vrucinu...

Sto se tice vode po listovima, sa drvima nisam imao nikakvog iskustva, ali znam po ostalim biljkama da, ako ostanu na suncu mokrih listova dobiju prilicne opekotine... Moguce je da to nema veze sa drvima jer su ona ipak mnogo izdrzljivija i jaca po tom pitanju ali vjerujem da ovo sa mokrim listovima nije bezveze receno...  :sarcastic:

Offline zen

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #11 : 12-06-2008, 19:06:56 »
Imam jedno pitanje? Jel se u tom tekstu spominjala temperatura vode za zaljevanje? Možda nije problem efekta leće, možda se u popodnevnim ili jutarnjim satima izbjegava teperaturni šok biljke? A kaj se tiče našeg tuširanja u vezi rashlađivanja to je isto diskutabilno... Neka proba netko sa bolesnim srcem naglo pod hladni tuš i to nakon dugog sunčanja na + 37 C....

Offline alan

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #12 : 12-06-2008, 21:47:20 »
Biljke bi trbalo zalijevati vodom koja je približno iste temperature kao i zemlja da ne dođe do temperaturnog šoka,pa tako i kod ljudi.Ljeti se valja tuširati u toplijoj vodi,duže se ostaje svjež. 8) :mdr:

Offline alan

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #13 : 12-06-2008, 21:49:00 »
Citat:
Neka proba netko sa bolesnim srcem naglo pod hladni tuš i to nakon dugog sunčanja na + 37 C....
Pa to se ne preporuča ni zdravima. :loco:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #14 : 13-06-2008, 08:09:35 »
Imam jedno pitanje? Jel se u tom tekstu spominjala temperatura vode za zaljevanje? Možda nije problem efekta leće, možda se u popodnevnim ili jutarnjim satima izbjegava teperaturni šok biljke? A kaj se tiče našeg tuširanja u vezi rashlađivanja to je isto diskutabilno... Neka proba netko sa bolesnim srcem naglo pod hladni tuš i to nakon dugog sunčanja na + 37 C....

Iz mog praktičnog iskustva, temperatura vode je nebitna!
Nije dobar primjer ljudske reakcije i reakcije biljke. Biljke reagiraju neusporedivo sporije od toplokrvnih bića, a borovi (igličavci) još sporije. Ne se sekirajte, ako je moja salata puterica izdržala podnevna zaljevanja, izdržat će i najnježniji list na drvu. Ne samo izdržati, nego uživati, kak Helle veli.