Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: transformacija Dudinog bora  (Posjeta: 26859 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran Cajko

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #30 : 17-06-2008, 16:04:43 »
Kad sam se natuko onih slanaca kad sam dolazio...

Pa i izgledao si usukano. Odmah sam znala da glumataš da nisi gladan. Ko te ne zna....


.... ostane gladan !!!

Offline DonQuijote

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #31 : 17-06-2008, 16:07:22 »

koja nestrpljivost... Pusti to namiru!!! Si čul!!! :threatening:


Znal sam da bum dobil po piksi  :whoot:
... ne se sekiraj Čajac... pa nisam više tamo neki ... početnik, jel  :tlab:
... ili jesam  :dunno:
Fakat forsiraš do krajnjih granica. Možeš tako, ali što kada ih pređeš? Drvo zna riknuti i bez nekog vidljivog razloga i kada ti se to dogodi kriviti ćeš se i biti će ti žao. :mudroser:

Offline Marija

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #32 : 18-06-2008, 08:11:39 »
Nisam sad siguran jel sam pokazao fotke, bora kojeg sam ove godine izvadio i odmah drastično popigao, da bi nakon 20-30 dana skinuo žicu i bor je sad pun novih izboja, koje sam ostavio a stare skinuo. Svaki dan ga gledam i ni na jednom izboju se ne vidi malaksalost.
Imamo onda juniperus koji je, kak je Čajko rekao, doživio zahvata ko neka drva u 5g. i evo ga živi i tjera... sad dokle će, ne zan se, no iznimke mijenjaju pravila  :dunno:

.... skorosam zaboravio, onaj brijest vađen u 8mj. na +41 celzijevac prošle godine, pa žican pa orezivan, pa još uvjek pod pokusom zadebljanja grane, ... evo ga živ i zdravkodren  :dunno:

OVO NE POKUŠAVAJTE NA VAŠIM DRVIMA !

Ja sam po tim pitanjima skroz rigidna držim se sezona i ne pada mi na pamet eksperimentirat na kvalitetnim drvima ....  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #33 : 18-06-2008, 09:02:31 »
OK, kužim!
Moja mišljenja, zahvate testiranja i opčenito sve aktivnosti, zadržat ću za sebe.
Oprostite na uznemiravanju  :chinaman:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #34 : 18-06-2008, 09:14:08 »
Kad sam se natuko onih slanaca kad sam dolazio...

Pa i izgledao si usukano. Odmah sam znala da glumataš da nisi gladan. Ko te ne zna....


.... ostane gladan !!!
Ma ne...ko te ne zna je sit. Oni koji te znaju ostaju gladni. Jel?  :lauhhing:  :na:

Offline Marija

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #35 : 18-06-2008, 09:15:40 »
OK, kužim!
Moja mišljenja, zahvate testiranja i opčenito sve aktivnosti, zadržat ću za sebe.
Oprostite na uznemiravanju  :chinaman:
Odakle sad to? Uvijek mi je drago mi je čuti što radiš....
Forum je tu da svi pišu što i kako rade, ma koliko to sve bilo različito. :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #36 : 18-06-2008, 10:10:37 »
Imam jednu opsesivnu misao koju želim podijeliti s društvom. Dakle, na prošlom druženju radili smo taj bor. Mi ga zovemo "Dudin prvi". Sveusvemu, bio je to trećerazredan materijal. Već nakon vađenja vidjelo se da nije bogznašto. Slijedećih par sezona bio je sve  manje u milosti, zapostavljen, u zadnjem ćošku vrta. Deblo stare i vrlo zanimljive kore, oko 5 cm promjera pri bazi, čak i nekakav nebari koji se dosta teško nalazi kod borova, međutim deblo je oblikovano u veliko slovo C, sa svim granama koje izrastaju gotovo s vanjskog dijela konveksiteta. Grane kablaste bez unutarnjeg razgranjenja, dugačke, na posve krivim mjestima. Zdrav, bujnog rasta, u izvrsnoj kondiciji. Sveusvemu, bilo kakvo oblokovanje-vrlo teško. Bar bilo kakav klasičan stil i raspored.
I tako smo počeli Duda, Don, Čajko i ja.
Napravili smo ožičavanje i pozicionirali grane. Rezultat je ispao mrak. Bolji nego smo se svi nadali. Kako? Pa, nismo se pridržavali gotovo nikakvih principa klasičnog oblikovanja i rasporeda grana. Grane rade nevjerojatne zavijutke i lupinge, gotovo se zapličući u čvorove na nekim mjestima. Vraćaju se natrag, prolaze iznad debla, obavijaju ga ispod, pa se opet vraćaju naprijed i zauzimaju svoju najluđu moguću poziciju tvoreći jedan polukaskadni završni oblik.
To smo sve napravili zapravo iz očaja, ne znajući što bi s njim i dajući si slobodu pristupu, zapravo, igrali smo se rasterećeni od svega.
Rezultat fenomenalan. Ne mogu prestat danima gledat taj bor. U živo izgleda bar 5 puta bolje nego na slici. Krši mnoge, ako ne i sve dizajnerske principe, a upravo je fenomenalan. I čini mi se da kužim. Nije on sada neprirodan i čudan! On je potpuno prirodan. Jer kada ga gledam, neprestano mi se pred oči vraćaju slike Matijinih mugosa, izvrnutih, izvitoperenih, zafrknutih kao vadičep, a opet kolosalno fantastičnih prirodnih kreacija, valjda najbolje od yamadorija što se može nać, fantastična lovina, bonsaistički jackpot. Slobodom u oblikovanju napravili smo vrlo interesantno drvo, interesantnije nego većina drugih, od nemogućeg materijala, slično prirodnim oblicima rasta pinusa u prirodi u teškim uvjetima staništa. I ne mogu se oteti dojmu nakon subote da nema nerješivog materijala i da su pravila i konvencije tu da bi se kršili, ili bar u neku ruku vrlo slobodno primjenjivali. To je put ka dobrom rezultatu. To je put ka neobičnim i zanimljivim oblicima i karizmatičnom dizajnu, "posebnim" drvima.

P.S. Sada, čini mi se da bolje razumijem Mr Palla kada je, nakon što sam ga jednom prilikom pitao kako bi on izveo tam neku granu, rukom pokazao nevjerojatan pokret koji je obavijao, izvrtao se i pleo i rasplitao iz čvora završavajući na upravo pravom mjestu. Iako sam ga tada u čudu gledao imajući pred očima klasične slike rasporeda grana, kuta izlaska iz debla, tabu grane itd...danas mi je jasnije na što je tada ciljao.
Čovjek je bio u pravu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #37 : 18-06-2008, 10:12:47 »

Moja mišljenja, zahvate testiranja i opčenito sve aktivnosti, zadržat ću za sebe.
Ma taman posla!!!  ;)  :boxing:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #38 : 18-06-2008, 10:48:59 »
Imam jednu opsesivnu misao koju želim podijeliti s društvom.

Ti si sretan čovjek!  :great:
Ja ih imam na stotine  :tup:  :dunno:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #39 : 18-06-2008, 10:56:07 »
Imam jednu opsesivnu misao koju želim podijeliti s društvom.

Ti si sretan čovjek!  :great:
Ja ih imam na stotine  :tup:  :dunno:
:histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical: :lauhhing:  :lauhhing:  :lauhhing:  :lauhhing:  :lauhhing:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #40 : 18-06-2008, 11:09:05 »
Fakat forsiraš do krajnjih granica. Možeš tako, ali što kada ih pređeš?

Može to tako izgledati, no nek mi se slobodno javi onaj koji poznaje granice života i smrti. Slušat ću ga čak i kad kašlje, a pogotovo kad me savjetuje.

Drvo zna riknuti i bez nekog vidljivog razloga...

Upravo tako!!!
Još nismo krojači životne sudbine.

...i kada ti se to dogodi kriviti ćeš se i biti će ti žao.

Ja to zovem sticanjem iskustva. Možda zvuči grubo, no to je tako.
Kriviti me možete svi vi i imate pravo. Podnjet ću to i nastaviti dalje.
Neke stare mudrosti govore da za ničim ne treba žaliti, svako je zlo za neko dobro!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------

Ove sezone sam izvadio velik broj drva. Tek jedan dio njih stoji u dvorištu netaknut i čeka da skupim iskustvo koje ću kroz adekvatan pristup primijeniti na drvima. Tak si bar ja mislim. Vođen tim iskustvom ću u idućim sezonama vaditi samo drva sa strogim selekcijskim odabirom. Ovo što je sad dobroga u mom dvorištu, taman će doći u formu kroz 2-3 sezone u kojima ću izvaditi još bolje primjerke, koji će pred sobom imati opet 2-3 sezone za oporavak i skupljanje snage, dok ću ja stjecati iskustvo na ovim sada dobrim. I tak će rasti kvaliteta drva o kojima se brinem.
Sve ostalo, što već sad smatram manje kvalitetnim, a brinem se o njima, izloženo je mojim zahvatima i pristupima u kojima želim osjetiti tu moć života i pokušati ga razumjeti. Sad ostaje ono, tko može i hoće, razumjet će i mene, onaj tko to ne želi… ima pravo na to…

Offline helleborus

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #41 : 18-06-2008, 11:10:27 »
Evo opvo je jedina slika koju imamo. Nažalost čini se da je bio tak jako interesantan da ga nismo niti fotkali iz blizine. Užasno se slabo vidi, ali htjela sam vam pokazati bilo kaj tad da vidite otpilike kaj je tio bilo prije. Ako zanematrite moje glupiranje u prvom planu i bacite pogled desno dole, vidjet ćete u crnoj kanti, uz drvo jabuke, tog ljepotana. A znala sam ja odmah da je to potencijal, osjećala sam pri dodiru. Valjda vidite nekaj??!!  :beurk:

Offline helleborus

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #42 : 18-06-2008, 11:14:51 »
Ovo nije taj, ali dosta slično izgledaju, samo kaj ovaj ima više grana iznutra, a onaj je imao više izvana. no oblik slova 'C' i duge kablaste grane su skoro iste.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #43 : 18-06-2008, 11:20:38 »
Valjda vidite nekaj??!!  :beurk:
:wow:  :wow:  :wow:
 :question:  :question:  :question:
 :histerical:  :histerical:  :histerical:
 :loco:

Offline helleborus

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #44 : 18-06-2008, 11:24:31 »
Imam jednu opsesivnu misao koju želim podijeliti s društvom. Dakle, na prošlom druženju radili smo taj bor. Mi ga zovemo "Dudin prvi". Sveusvemu, bio je to trećerazredan materijal. Već nakon vađenja vidjelo se da nije bogznašto. Slijedećih par sezona bio je sve  manje u milosti, zapostavljen, u zadnjem ćošku vrta. Deblo stare i vrlo zanimljive kore, oko 5 cm promjera pri bazi, čak i nekakav nebari koji se dosta teško nalazi kod borova, međutim deblo je oblikovano u veliko slovo C, sa svim granama koje izrastaju gotovo s vanjskog dijela konveksiteta. Grane kablaste bez unutarnjeg razgranjenja, dugačke, na posve krivim mjestima. Zdrav, bujnog rasta, u izvrsnoj kondiciji. Sveusvemu, bilo kakvo oblokovanje-vrlo teško. Bar bilo kakav klasičan stil i raspored.
I tako smo počeli Duda, Don, Čajko i ja.
Napravili smo ožičavanje i pozicionirali grane. Rezultat je ispao mrak. Bolji nego smo se svi nadali. Kako? Pa, nismo se pridržavali gotovo nikakvih principa klasičnog oblikovanja i rasporeda grana. Grane rade nevjerojatne zavijutke i lupinge, gotovo se zapličući u čvorove na nekim mjestima. Vraćaju se natrag, prolaze iznad debla, obavijaju ga ispod, pa se opet vraćaju naprijed i zauzimaju svoju najluđu moguću poziciju tvoreći jedan polukaskadni završni oblik.
To smo sve napravili zapravo iz očaja, ne znajući što bi s njim i dajući si slobodu pristupu, zapravo, igrali smo se rasterećeni od svega.
Rezultat fenomenalan. Ne mogu prestat danima gledat taj bor. U živo izgleda bar 5 puta bolje nego na slici. Krši mnoge, ako ne i sve dizajnerske principe, a upravo je fenomenalan. I čini mi se da kužim. Nije on sada neprirodan i čudan! On je potpuno prirodan. Jer kada ga gledam, neprestano mi se pred oči vraćaju slike Matijinih mugosa, izvrnutih, izvitoperenih, zafrknutih kao vadičep, a opet kolosalno fantastičnih prirodnih kreacija, valjda najbolje od yamadorija što se može nać, fantastična lovina, bonsaistički jackpot. Slobodom u oblikovanju napravili smo vrlo interesantno drvo, interesantnije nego većina drugih, od nemogućeg materijala, slično prirodnim oblicima rasta pinusa u prirodi u teškim uvjetima staništa. I ne mogu se oteti dojmu nakon subote da nema nerješivog materijala i da su pravila i konvencije tu da bi se kršili, ili bar u neku ruku vrlo slobodno primjenjivali. To je put ka dobrom rezultatu. To je put ka neobičnim i zanimljivim oblicima i karizmatičnom dizajnu, "posebnim" drvima.

P.S. Sada, čini mi se da bolje razumijem Mr Palla kada je, nakon što sam ga jednom prilikom pitao kako bi on izveo tam neku granu, rukom pokazao nevjerojatan pokret koji je obavijao, izvrtao se i pleo i rasplitao iz čvora završavajući na upravo pravom mjestu. Iako sam ga tada u čudu gledao imajući pred očima klasične slike rasporeda grana, kuta izlaska iz debla, tabu grane itd...danas mi je jasnije na što je tada ciljao.
Čovjek je bio u pravu.


Dakle, sa svime ovdje rečenim bi se složila, osim da je to bio trećerazredni materijal. To su samo možda bili trećerazredni bonsaisti (ili bonsaista- jer sam odmah vidjela potencijal u drvu- zakaj bi ga inače golim rukama vadila  :tup:). No dogodilo se prosvjetljenje kod bonsaista i od ionako vrhunskog materijala (kojeg je trebalo ponešto doraditi) rodio se vrhunski oblikovan borek.  :tlab:
Izgleda  :wow:, ah .,