Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Poljski brijest trostabli...  (Posjeta: 13939 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Poljski brijest trostabli...
« : 26-06-2008, 08:42:19 »
Ovaj mališan, izvađen je prošle godine, 15.8. na +41oC. Vadio sam ga iz radoznalosti, kako će se ponašati ako ga izvadim u nepovoljno vrijeme. Nisam imao nikakvu viziju krošnje,niti sam drvo shvaćao ozbiljno. Sve je to bilo pretanko, a ljevo deblo i preravno... No maleni je bujao i rastao, uklonio sam neke "zračne" korijene, grane su poizbijale na sve strane, pa sam neke morao i micati.... i tak do neki dan kad me puknula inspiracija za formiranje krošnje. Meni se baš dopada, slatko malo drvo sa karakternim nebariem, samo da ovo ljevo malo uspijem popigati. Fali mi još nekoliko fotki, da vidite kak je orezivan u ovih godinu dana. Na drugoj fotki, strelice pokazuju grane koje su se osušile, a drvo sam ožicao nedugo nakon vađenja.
PS
na zadnjoj fotki vršna grana koja se ne vidi, osim malo deblja šiba, je test sa kidanjem listova sve do vršnih, vrh mu je sad na nekih 1,5m a možda se da skužiti, koliko je ta šiba deblja od dvije susjedne.

Offline gal

Odg: Poljski brijest trostabli...
« Odgovori #1 : 26-06-2008, 08:53:05 »
... dobro te puknulo! Ne izgleda loše.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Poljski brijest trostabli...
« Odgovori #2 : 26-06-2008, 08:56:21 »
... dobro te puknulo! Ne izgleda loše.

Hvala!
 :chinaman:

Offline helleborus

Odg: Poljski brijest trostabli...
« Odgovori #3 : 26-06-2008, 09:10:40 »
Možda ovak manja drva kad se dobro izvade, s gotovo cijelom balom korijena prežive bez obzira na godišnje doba i temperaturu. To je kao da preseliš neko drvo iz manje posudu u veću bez diranja korijena, kaj ne??!!

Izgleda ti odlično, fino si ga požicao.  :yes:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Poljski brijest trostabli...
« Odgovori #4 : 26-06-2008, 09:18:24 »
Možda ovak manja drva kad se dobro izvade, s gotovo cijelom balom korijena prežive bez obzira na godišnje doba i temperaturu. To je kao da preseliš neko drvo iz manje posudu u veću bez diranja korijena, kaj ne??!!

Izgleda ti odlično, fino si ga požicao.  :yes:

Da, možda. Ovaj je rastao na savskom šljunku ( na čistini u šumi) vadio sam ga sa kompletnim korijenjem koje je površinski bilo oko 1m. presjekao sam mu samo nešto kao centralni, ali tanji od bočnih. Na bočnima je bilo sitnih korjena i sve to sam smotao u posudu. Vidjet ću kaj će biti kod presadnje. A posađen je u običnu zemlju za cvijeće, tek malo šljunka na dnu.

Offline helleborus

Odg: Poljski brijest trostabli...
« Odgovori #5 : 26-06-2008, 09:23:54 »
Možda ovak manja drva kad se dobro izvade, s gotovo cijelom balom korijena prežive bez obzira na godišnje doba i temperaturu. To je kao da preseliš neko drvo iz manje posudu u veću bez diranja korijena, kaj ne??!!

Izgleda ti odlično, fino si ga požicao.  :yes:

Da, možda. Ovaj je rastao na savskom šljunku ( na čistini u šumi) vadio sam ga sa kompletnim korijenjem koje je površinski bilo oko 1m. presjekao sam mu samo nešto kao centralni, ali tanji od bočnih. Na bočnima je bilo sitnih korjena i sve to sam smotao u posudu. Vidjet ću kaj će biti kod presadnje. A posađen je u običnu zemlju za cvijeće, tek malo šljunka na dnu.

Vidiš ti kak početnička nestrpljivost u čekanju proljeća može donijeti neka nova saznanja. Ili to jednostavno sreća prati 'početnike'!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Poljski brijest trostabli...
« Odgovori #6 : 26-06-2008, 09:33:19 »
Možda ovak manja drva kad se dobro izvade, s gotovo cijelom balom korijena prežive bez obzira na godišnje doba i temperaturu. To je kao da preseliš neko drvo iz manje posudu u veću bez diranja korijena, kaj ne??!!

Izgleda ti odlično, fino si ga požicao.  :yes:

Da, možda. Ovaj je rastao na savskom šljunku ( na čistini u šumi) vadio sam ga sa kompletnim korijenjem koje je površinski bilo oko 1m. presjekao sam mu samo nešto kao centralni, ali tanji od bočnih. Na bočnima je bilo sitnih korjena i sve to sam smotao u posudu. Vidjet ću kaj će biti kod presadnje. A posađen je u običnu zemlju za cvijeće, tek malo šljunka na dnu.

Vidiš ti kak početnička nestrpljivost u čekanju proljeća može donijeti neka nova saznanja. Ili to jednostavno sreća prati 'početnike'!!!

Čuj nju, proljeća... to ti se zove, prije kretanja vegetacije  :mdr:
Neki ljudi su rekli da imam zelene ruke, a možda je ipak početnička sreća, ajde, iskušat ću je i ovo ljeto, pa budemo vidjeli  :verycool:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Poljski brijest trostabli...
« Odgovori #7 : 26-06-2008, 09:35:27 »
Izgleda ti odlično, fino si ga požicao.  :yes:

Hvala  :love:
...malo sam i sam sebe iznenadio, kak je dobro ispalo  :sheep:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Poljski brijest trostabli...
« Odgovori #8 : 26-06-2008, 12:31:37 »
Izgleda ti odlično, fino si ga požicao.  :yes:

Hvala  :love:
...malo sam i sam sebe iznenadio, kak je dobro ispalo  :sheep:
Ovo ti je lijepo ispalo. Neobično al lijepo. Cijela kompozicija ima dobar feeling, što god to značilo. Djeluje uvjerljivo. Nastavi i dalje raditi šahtić dobar posao.  :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Poljski brijest trostabli...
« Odgovori #9 : 26-06-2008, 12:43:17 »
Izgleda ti odlično, fino si ga požicao.  :yes:

Hvala  :love:
...malo sam i sam sebe iznenadio, kak je dobro ispalo  :sheep:
Ovo ti je lijepo ispalo. Neobično al lijepo. Cijela kompozicija ima dobar feeling, što god to značilo. Djeluje uvjerljivo. Nastavi i dalje raditi šahtić dobar posao.  :mdr:

Raduju me ovak pozitivne reakcije  :blush:  :yupi:

Offline Aleksa

Odg: Poljski brijest trostabli...
« Odgovori #10 : 26-06-2008, 21:19:00 »
Ajoj kako je ovo super. Prije dvije godine svi smo bili totalni početnici i sada se tačno vidi kako nam drva napreduju i polako počinju da dobijaju formu!  :yupi:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Poljski brijest trostabli...
« Odgovori #11 : 12-02-2009, 08:43:13 »
Sad je još malo raščupan, no dobio je novu posudu i priliku da razvije novi kompaktniji korjen. Kablovi koje sam ostavio pri vađenju su sada odstranjeni i čini mi se da je ostalo dovoljno korijena za novi start....
Žicanje... tam negdi u ljetu, a šišanac... možda uskoro.

Offline alan

Odg: Poljski brijest trostabli...
« Odgovori #12 : 12-02-2009, 08:54:39 »
Nije li prerano za takvu posudu s obzirom na malo korijenja ili je to dosta? :question:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Poljski brijest trostabli...
« Odgovori #13 : 12-02-2009, 09:01:10 »
Nije li prerano za takvu posudu s obzirom na malo korijenja ili je to dosta? :question:

Uvjeren sam da je ovo sasvim dovoljno korijena za normalno funkcioniranje drveta. Ovo je brijest, a gledajuć po drugim izvorima, dovoljno je tek poneki dlakasti korijen iz debla da sve profunkcionira normalno.
 :great:

Offline helleborus

Odg: Poljski brijest trostabli...
« Odgovori #14 : 12-02-2009, 11:05:42 »
Sad je još malo raščupan, no dobio je novu posudu i priliku da razvije novi kompaktniji korjen. Kablovi koje sam ostavio pri vađenju su sada odstranjeni i čini mi se da je ostalo dovoljno korijena za novi start....
Žicanje... tam negdi u ljetu, a šišanac... možda uskoro.

Mislim da si ovdje pu bolje pogodio veličinu posude. Odgovara drevu. Korijena čist dosta. Bit će odlično kad prolista i kad malo središ krošnjicu.