Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai radionica 2007. part 5  (Posjeta: 76177 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kre

Bonsai radionica 2007. part 5
« : 03-03-2007, 14:42:28 »
Vlastitom glupošću sam obrisao ovaj post, kad nađem vremena, probat ću ga ponovo uobličit.  :tup:

Offline DonQuijote

Sve u svemu bilo je zabavno i vrlo poučno. Ja sam sve udavio stalnim zapitkivanjem, tako da su na kraju svi kolutali očima čim bih zaustio :mdr: :mdr:
Mislim da mi slijedeću subotu Krešo uopće neče otvoriti vrata i svi će se praviti da ne čuju moje očajne urlike.

Saznao sam i nekoliko trikova do kojih bi sam došao za jedno sedamnaest godina :whistle:

Offline istefano

bilo je poucno i fakat se isplatilo ,a tek vrt od krese mrak ,jedina zamjerka je kaj nije bilo uz kavicu mljeka :mdr: ,ali u kakvom sam stanju bio nakon kaj sam se pojavil doma u 06:00 i odspaval samo 3,5 sata  :sarcastic: dobrano me razbudila

Offline marinko beg

Kresimire,imam ja tu hrpu pitanja...
Sta se ona dva bora tice,koja je zapravo prednja strana?Vidim kod onog drugoga da isprobavate posudu,ali kako mi se cini na svakoj slici drvo je okrenuto.Vidim isto tako na slici gdje sjecete zile.Koliko je meni poznato zila se sjece horizontalno tako da mu je rana od ispod.Rezultat je pravilan rast zila u posudi,bolji razvitak nebarija i preventivno sprijecavanje eventualnog truljenja zila.
Jos nesto,vidim na tvom avataru acer burgerianum.Da li ste i ne njemu radili,i sta ti mislis da bi se na njemu trebalo poboljsati?

M

Offline Kre

Uh, Marinko, koliko pitanja, najbolje bi bilo da nam se priključiš na radionici  :mdr:

Što se borova tiče, jednostavno ih nisam stigao poslikati, a i ostavio sam tu opciju otvorenu za hrvoja, pa nek ih fotne i postavi. Onaj veliki je na kraju postavljen u onu prvu sliku od tri varijacije (smeđa posuda, bor desno).

Ovo sa rezanjem korijena nebum komentiral  :mdr:

Na mom Franji (Acer burgerianum) smo trebali obavit šišanac, i promjenu tla, ali mi se čini da ću to morati obaviti vlastoručno, i to prije subote, jer je počeo listati. Danas ću mu maknuti dvije grane koje mi smetaju već dugo.
Budi bez brige, dobro znam što želim napravit od njega, za desetak godina bu bil ko zmaj  :mdr:

Offline hknezovi

Da nebi mislili kako krešica nije zaprljao svoje ruke evo jedne njegove fotke.

P.S. Danas bum slikal bosaie u finalnom prikazu i poslal fotke
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline hknezovi

Evo i fotki borova.

1. Pinus strobus
2. Pinus leucodermis
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline marinko beg

Što se borova tiče, jednostavno ih nisam stigao poslikati, a i ostavio sam tu opciju otvorenu za hrvoja, pa nek ih fotne i postavi. Onaj veliki je na kraju postavljen u onu prvu sliku od tri varijacije (smeđa posuda, bor desno).

Prvo;strobus...Mislim da ste izabrali krivu prednju stranu.Ne vidi se vise onaj pokret debla kao na onoj drugoj slici od tri varijacije(ovalna posuda,bor lijevo).Vidim da se poneki cupercima mijenja boja.Strobus moze biti itekako osjetljiv.I formiranje je dosta neuredno.
Drugo;leucodermis...Takodjer kriva strana,srednji dio debla bjezi u natrag,a vrh ne naginje dovoljno prema prednjoj strani.Takodjer za jedan moyogi posadjen u sredinu posude je neprirodno da drvo gotovo sve grane ima dulje i jace od cak prve lijevo.Nema ravnoteze,sve pada na desno.Takodjer je posadjeno previsoko tako da su sve zile oko nebarija iznad zemlje.Po nacinu presadjivanja(nebari) i formiranju drvo je prije svega jedan pre-penjing nego pre-bonsai,a moglo bi biti puno,puno bolje.Ako ocete,slikajte sve cetiri strane obaju drva,pa cu vam dati savjet oblikovanja.
Mozda sam za vas ukus prekritican,ali ja ne mogu drukcije, :no:uostalom bez kritike nema napretka. :glasses:

Ps:Kreso,kolika je visina ovog strobusa?

M

Offline marinko beg



Na mom Franji (Acer burgerianum) smo trebali obavit šišanac, i promjenu tla, ali mi se čini da ću to morati obaviti vlastoručno, i to prije subote, jer je počeo listati. Danas ću mu maknuti dvije grane koje mi smetaju već dugo.
Budi bez brige, dobro znam što želim napravit od njega, za desetak godina bu bil ko zmaj  :mdr:
Na kakav sisanac ti to mislis?Ako mi mozes podrobno objasnit.

M

Offline Kre

Strobus je visok oko pola metra, a pod "šišanac" se podrazumijeva oblikovanje krošnje orezivanjem grana i grančica. Stekao sam dojam da netrebam crtati  :mdr:

Offline marinko beg

Strobus je visok oko pola metra,
A tako pola metra...ako je to onaj strobus o kojemu je Hrvoje govorio,onda sam ja izracunao da bi ove iglice bile 3 cm dugacke,drvo ne bi trebalo bit vece od 30 cm.
M

Offline marinko beg

pod "šišanac" se podrazumijeva oblikovanje krošnje orezivanjem grana i grančica.
OK, predjimo na stvar.Ja sam tvoj avatar vidio i u velikom,a i ovako se vidi da su tri simetricne etaze(isto lijevo,desno,sprijeda i straga).
Ovako tvoje drvo vise lici na pagodu nego klasicni Japanski burgerijanum.Tu su potrebne drasticne promjene.

M

Offline hknezovi

Strobus je visok oko pola metra,
A tako pola metra...ako je to onaj strobus o kojemu je Hrvoje govorio,onda sam ja izracunao da bi ove iglice bile 3 cm dugacke,drvo ne bi trebalo bit vece od 30 cm.
M

Pa dobro zar ti misliš da ja imam samo jedno drvo? Strobus je još uvijek u treningu i o pravilnom postavljanju drveta u posudu možemo govoriti za dvije do tri godine, jer točno znam što želim postići. Ali to nije ni bitno, jer pinus leukodermis je tako rastao i u prirodi te njegova stopa je doslovno podosta nisko. Tako da drvetu je korijen i prije bio izvan zemlje. Inače drvo se naklanja prema naprijed, a ne nazad. Možda se na slici to i ne vidi, ali onda krivi me zbog krivog fotkanja. Sve tvoje primjedbe stoje na mjestu što se tiče poduke, ali isto tako ponekad riječ pohvale znači više nego konstantno prikazivanje tuđih greški.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline marinko beg

Sve tvoje primjedbe stoje na mjestu što se tiče poduke, ali isto tako ponekad riječ pohvale znači više nego konstantno prikazivanje tuđih greški.
Ja sam uvijek prvi da pohvalim nesto ili nekoga,samo za to moram imati razlog.Meni bi bilo drago kad bi netko meni mogao dati kritiku i pomoci da poboljsam svoja drva.

M

Offline Marija

Ali to nije ni bitno, jer pinus leukodermis je tako rastao i u prirodi
Pinusa leucodermisa iliti munike po Šiliću u Hrvatskoj uopće nema.
Inače je endem i raste u subalpskom pojasu gdje je planinska klima najsurovija!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai