Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: smanjivanje lišća  (Posjeta: 14221 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #15 : 17-07-2008, 21:34:56 »
Vrba i nije bas mjerodavno drvo za posmatranje jer je mnogo drugacija u odnosu na ostala.

To sto drvo odbacuje lisce sam i ja primijetio na mnogim, starim drvima u prirodi (neka nikada više nisu ni olistala), ali se to desava samo u extremnim situacijama i potrebne su GODINE da bi se drvo poslije toga oporavilo. Već 3 godine jedno drvo kržlja i nikako da popun krošnju zato što se jednom tako zasušilo.

Nije isto otkinuti zdravom drvetu svo lisce dok dobija sve sto mu treba (gnojivo, voda) i natjerati ga sušom da samo sebi odbaci lišće u sred ljeta.  :nono:

:alex:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #16 : 17-07-2008, 23:01:28 »
Vrba i nije bas mjerodavno drvo za posmatranje jer je mnogo drugacija u odnosu na ostala.

To sto drvo odbacuje lisce sam i ja primijetio na mnogim, starim drvima u prirodi (neka nikada više nisu ni olistala), ali se to desava samo u extremnim situacijama i potrebne su GODINE da bi se drvo poslije toga oporavilo. Već 3 godine jedno drvo kržlja i nikako da popun krošnju zato što se jednom tako zasušilo.

Nije isto otkinuti zdravom drvetu svo lisce dok dobija sve sto mu treba (gnojivo, voda) i natjerati ga sušom da samo sebi odbaci lišće u sred ljeta.  :nono:

:alex:

 :happy2:

Offline zagorje

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #17 : 18-07-2008, 08:05:35 »
Drago mi je da ste se raspisali o mom problemu i hvala vam za savjete. Moj najveći problem je u ovom trenutku sto ne mogu staviti slike radi svog racunala ali cu to pokusati rijesiti preko vikenda kod prijatelja.

Niste me pratili ali slike ce sve pokazati. Bukva je stara nekih 20 godina a kod mene je vec 10 godina. Formirana je i oblikovana sa cvrstom i jakom krosnjom kakva i mora biti bukva u nasim krajevima. Presadjena je u vrt kod mene i naprosto buja.
Kad smo kod skidanja lišća, mislio sam da je kroz sve ovo vrijeme iznikla neka nova tehnika. Nijedan savjet koji ste mi dali mi ne odgovara jer su preopasni. Ucinit cu to svojom tehnikom koju sam naucio prije puno godina. Presadit cu drvo u posudu i nece dozivjeti sok jer je korijen vec izdvojen od okoline a opet ima dosta mjesta da se siri pa ce biti potrebno malo i neznatno prikracivanje. Kada se biljka smiri i privikne na nove uvijete prolistat ce punom snagom. Obilno cu je zalijevati dva do tri dana pa tek cu joj onda ukloniti polovinu listova i smjestiti je u hladovinu bez vjetra. Kad potjeraju novi pupovi biljku cu izloziti suncu. Taj postupak cu ponoviti i dogodine sa drugom polovicom stabla i smanjit cu lisce za polovinu. Bude li biljka imala dovoljno mase i novih izboja ponavljat cu postupak dok lisce ne postigne zeljenu velicinu i poprimi sklad o odnos velicine sa stablom.
To sam  sa jednom bukvom vec ucinio i bila je super, ali ju je nazalost macka zapisala i ona se posusila jer ja nisam na vrijeme reagirao.
Sto se tice oblikovanja, pokusavam stvoriti vrste i oblike primjerene nasem podneblju i boli me srce kad vidim neke vase radove a pogotovo crnogoricu u nevjerojatnim devijacijama i kaskadama. Japanske krosnje na evropskim stablima, oprostite ali izgledaju glupo i nakaradno. Evropski bonsai je cilj koji treba razviti u evropi sa nasim autoktonim biljkama. Zato neki i ne razumiju Pala kad pusti krosnje i granama prekriva deblo. Da, nas bobsai je trodimenzionalana a nema samo jednu dimenziju slike kao japanski.
Savjet: kad vas vec muci patiniranje drva, pa ga mucite dlijetima i nozevima, pokusajte limunskom kiselinom i peroksidom, jer oni daju najbolju patinu i izbjeljuju stablo ali ga i muce.
Za kraj, znam da ce se sad mnogi naljutiti, koji je sad taj, ali to je moje vidjenje, pa kad sam i krenuo 91. sa bonsai uzgojem bio je to moj stav. Nemam puno stabalaca zbog zauzetosti ali ova ce potrajati i ici kroz narastaje kako to vec biva u toj disciplini.
Sve vas pozdravljam i zelim vam puno uspjeha u vasem stvaralackom radu. Budite prirodni i ucite od prirode.

Offline Goran Cajko

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #18 : 18-07-2008, 10:11:07 »
Kak te nismo pratili??? Koje su to preopasne metode osim ove kaj je napisao Alan za koju mislim da je suluda!  :loco:
Ova tehnika koju sam prije naveo je "leaf cutting" i usatljena je metoda kroz dugi niz godina. :chinaman: Ova tvoja mi se čini isto to ili se varam.?! Mislim jako zaljevanje i djelomično orezivanje lista kad se primjenjuje kod bukve su normalna stvar. Ne znam kak točno misliš djeliti drvo po stranama, al nemoj na lijevo desno. Bolje ti je drvo djeliti na gornji i donji dio čisto zbog jačeg rasta gornjeg dijela.

Sve ostalo kaj si napisao prebaci na odgovarajuću temu, pa ćemo pisat. (čisto da ne radimo kupus)

Offline Marija

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #19 : 18-07-2008, 10:58:16 »

Sto se tice oblikovanja, pokusavam stvoriti vrste i oblike primjerene nasem podneblju i boli me srce kad vidim neke vase radove a pogotovo crnogoricu u nevjerojatnim devijacijama i kaskadama. Japanske krosnje na evropskim stablima, oprostite ali izgledaju glupo i nakaradno. Evropski bonsai je cilj koji treba razviti u evropi sa nasim autoktonim biljkama. Zato neki i ne razumiju Pala kad pusti krosnje i granama prekriva deblo. Da, nas bobsai je trodimenzionalana a nema samo jednu dimenziju slike kao japanski.

Na ovome forumu hvala bogu vlada tolerancija .... i nitko nikoga neće prozivati radi toga kako stabla oblikuje i kakav mu je ukus. Moje mišljenje je slično tvome, ali poštujem i bonsaiste koji ne misle tako. Inače čini mi se da nas je većina ovdje "prirodnjaka"...

Mi ovdje nismo nekakva sekta istomišljenika, niti je to potrebno ... različiti smo s različitim mišljenjima i pristupima i to ne smeta u komunikaciji, dapače....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline zagorje

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #20 : 18-07-2008, 11:17:52 »
hvala Mare, nije mi bila namjera nikoga kritizirati samo sam dao svoju opasku.
Kad položim slike mislim da ce sve sjesti na mjesto.

Offline Marija

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #21 : 18-07-2008, 11:57:58 »
Kad položim slike mislim da ce sve sjesti na mjesto.

 :saht2:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline alan

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #22 : 18-07-2008, 12:59:16 »
Kak te nismo pratili??? Koje su to preopasne metode osim ove kaj je napisao Alan za koju mislim da je suluda!  :loco:
To na čemu sam ja probavao su šibe,a moj komentar je čisto da vidim što drugi misle o prirodnoj defolijaciji.http://

Offline zagorje

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #23 : 18-07-2008, 13:22:27 »
iskopal bi ja i dva sahta ali slikeeeeee nikako. Ponestalo mi inspiracije

Offline zagorje

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #24 : 18-07-2008, 13:25:21 »
Hvala nebesima. Sad cu ja da postavim svoje slikice pa komentirajte.
Konacno je i to proradilo.
Ugodan vikend svima!

Offline Marija

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #25 : 18-07-2008, 13:30:13 »
Hvala nebesima. Sad cu ja da postavim svoje slikice pa komentirajte.
Konacno je i to proradilo.
Ugodan vikend svima!

Ajde bravo, sada stavi svoje slike  :whoot:

Ove iz gornjeg tvog posta sam uklonila slike jer su 2 iste i nemaju veze s temom. Ako ti se eksperimentira sa slikama ili bilo čim što se tiče funkcija na forumu imaš podforum ODRŽAVANJE HBF-a pa to napravi tamo
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Goran Cajko

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #26 : 18-07-2008, 13:39:11 »
Kak te nismo pratili??? Koje su to preopasne metode osim ove kaj je napisao Alan za koju mislim da je suluda!  :loco:
To na čemu sam ja probavao su šibe,a moj komentar je čisto da vidim što drugi misle o prirodnoj defolijaciji.http://

Ma ok, al to trebaš napisat. Problem leži u tome kaj će to proćitat netko neiskusniji, pa ne će zaljevat drvo tjedan dana po ovoj vrućini... rezultat je jasan.

Offline zagorje

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #27 : 20-07-2008, 11:10:30 »
ovo je bukva o kojoj pišem

Offline DonQuijote

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #28 : 20-07-2008, 21:20:18 »
Metni ti nju prvo u posudu i pošteno oreži. Tek kada se krošnja malo popuni, a definitivno joj treba  popunjavanje, tek onda razmišljaj o smanjivanju lišća. Nedostaje joj puno puno sitnih grana koje moraš razviti prije nego što ideš smanjivati lišće. Mislim da si još dobre tri godine daleko od smanjivanja.

Offline Goran Cajko

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #29 : 21-07-2008, 11:45:20 »
ovo je bukva o kojoj pišem
Izgleda potencijalno dobro. Dobro si zamislio rezanje, no  :chaj: ja bi to u budučnosti još jače prikratio tek kad se dobro primi u posudi (sezonu ili dvije).
Spomenuo si da je drvo tj. ("korijen vec izdvojen od okoline"), to si mislio na ovu betonsku ogradu.?!
U svakom slučaju preporučam da već sad uzmeš vrlo duboku štihaču i prerežeš korijenje s odmakom od jedno 30-40 cm. Nemoj otkopavati, već samo zareži. Ima još dosta vremena do kraja sezone da razvije dodatno korijenje.