Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Defolijacija i margotiranje  (Posjeta: 4694 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran

Defolijacija i margotiranje
« : 23-07-2008, 19:31:32 »
 Pozdrav svima.
Imam malu dilemu. Na javoru (Acer palmatum) trebam napraviti defolijaciju , ali na istom sam već napravio margotiranje . Trebam savjet dali je pametno napraviti defolijaciju ili ne , hoće li to previše iscrpiti drvo?

Offline Marija

Odg: Defolijacija i margotiranje
« Odgovori #1 : 24-07-2008, 09:14:34 »
Defolijacija je stres za biljku i radi se samo na zdravim, dobro ukorjenjenim biljkama.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Goran Cajko

Odg: Defolijacija i margotiranje
« Odgovori #2 : 24-07-2008, 10:29:35 »
Pozdrav svima.
Imam malu dilemu. Na javoru (Acer palmatum) trebam napraviti defolijaciju , ali na istom sam već napravio margotiranje . Trebam savjet dali je pametno napraviti defolijaciju ili ne , hoće li to previše iscrpiti drvo?

Kad se radi margotiranje treba ti što više zelene mase da što brže stvori novi korijen, defolijacijom ćeš to drastično usporiti. Ostavi drvo na miru ovu i sljedeću sezonu rasta da izgradi dobar novi korijen. Onda margotu presadi u drugu posudu, al i te godine nemoj raditi defolijaciju tako da se drvo što bolje primi u novoj posudi. Poreži neke grane ako postaju prevelike i ništa više.

Offline Goran

Odg: Defolijacija i margotiranje
« Odgovori #3 : 24-07-2008, 13:53:08 »
Pozdrav svima.
Imam malu dilemu. Na javoru (Acer palmatum) trebam napraviti defolijaciju , ali na istom sam već napravio margotiranje . Trebam savjet dali je pametno napraviti defolijaciju ili ne , hoće li to previše iscrpiti drvo?

Kad se radi margotiranje treba ti što više zelene mase da što brže stvori novi korijen, defolijacijom ćeš to drastično usporiti. Ostavi drvo na miru ovu i sljedeću sezonu rasta da izgradi dobar novi korijen. Onda margotu presadi u drugu posudu, al i te godine nemoj raditi defolijaciju tako da se drvo što bolje primi u novoj posudi. Poreži neke grane ako postaju prevelike i ništa više.

Nisam konkretno mislio izvršit defolijaciju na margoti nego na matičnom drvetu na kojoj je margota , znači da nju ne diram.

Offline Goran Cajko

Odg: Defolijacija i margotiranje
« Odgovori #4 : 25-07-2008, 09:54:32 »
Nisam konkretno mislio izvršit defolijaciju na margoti nego na matičnom drvetu na kojoj je margota , znači da nju ne diram.

Svejedno ti je. U tom slučaju usporavaš rad matičnog dijela koji šalje sokove u margotu...

Offline Goran

Odg: Defolijacija i margotiranje
« Odgovori #5 : 25-07-2008, 15:12:49 »
Nisam konkretno mislio izvršit defolijaciju na margoti nego na matičnom drvetu na kojoj je margota , znači da nju ne diram.

Svejedno ti je. U tom slučaju usporavaš rad matičnog dijela koji šalje sokove u margotu...
Hvala ti na savjetu , u tom slučaju će ipak ostati kako je.