Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kako izvaditi bor sa krova?  (Posjeta: 3963 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kiso

Kako izvaditi bor sa krova?
« : 06-09-2008, 09:58:32 »
Pozdrav s juga Hrvatske, iz Dubrovnika.
Pošto je ovo moj prvi post samo ukratko o meni. Bavim se bonsaima već  oko desetak godina, nažalost do sada radi okolnosti mog posla ne u mjeri kojoj bih želio i bez značajnijih primjeraka. Do sada sam se uglavom bazirao na manja stabalca do 25 cm kojih imam desetak, a većina ih je vađena u prirodi.
Sada imam nešto više slobodnog vremena te bih želio napraviti jednu akciju vađenja stabalaca.  Trebaju mi vaši savjeti.
Na krovu jednog ugostiteljskog objekta uništenog u ratu izraslo je par borova. Nisu stari više od 15 godina i poslije nove godine će biti uništeni jer se objekt ruši. Žao mi je da ih ne probam izvaditi.
Okolnosti nisu baš povoljne, što će se vidi na priloženim slikama. Naime, u rupu na mjestu gdje je granata pukla u ploču vremenom se skupilo materijala da nikne bor, koji je sada srastao sa betonskim djelom. Ispod ploče su neke daske (slika) koje su služile kao izolacija ili sl. te su one, trunući vjerojatno osnova za korjen.
Ja sam beton promislio narezati brusilicom okolo i udarnim čekićem provati ukloniti beton i izvaditi stablo.
Pitanja:
1. Kada ih vaditi? Dali krajem ovog mjeseca ili kasnije, s obzirom su kod nas najavili bablje ljeto i veće temperature do kraja rujna?
2. Dali im skraćivati krošnje? Jeli vjerojatnija mogućnost preživljavanja sa šokom od vađenja i šokom sječenja grana ili sa šokom od vađenja i velikom krošnjom na koju će se iscrpiti?
3. U kakvu ih mješavinu zemlje staviti i u kojim postotcima?

U koliko osim ovih pitanja imate za dati i kakve druge savjete bio bih zahvalan.

Hvala unaprijed

Offline Marija

Odg: Kako izvaditi bor sa krova?
« Odgovori #1 : 06-09-2008, 11:09:41 »
Kiso dobrodošao na forum!

U pravilu što ti je kvalitetniji "startni materijal" od kojeg krećeš - to će ti kasnije biti kvalitetniji bonsai.
Uz nešto muke i na način koji si opisao vjerovatno bi se bor mogao izvaditi, samo pitanje je što dobivaš budući da taj primjerak kao startni materijal nije dobar. Ako stabla želiš spasiti to je jedna stvar ali ako želiš imati kvalitetan bonsai bor onda ta stabla nisu za tebe.

Evo linka na nešto što je pisao Andrijachi o osnovnim elementima dobrog bonsaija > link
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Kiso

Odg: Kako izvaditi bor sa krova?
« Odgovori #2 : 06-09-2008, 19:57:54 »
Da, predpostavljao sam da neće baš biti najbolji kandidati, ali opet... Možda ih probam svejedno izvadit jer, isto im se piše.  Jedino mi je žao vremena koje ću njima posvetiti, a ne dobiti najbolje.
No bez obzira na njih volio bih dobiti odgovore na pitanja iz prvog posta jer sam našao na drugom mjestu dvije smreke i jedan bor. To je na makadmskom putu kojim ponekad netko prođe s autom ili pješke pa su stabla dosta zakržjala jer su bila oštećivana. Imaju predispozicije za postati nešto kvalitetno. Nažalost slike nemam jer tada nisam imao sa sobom aparat.

Offline Marija

Odg: Kako izvaditi bor sa krova?
« Odgovori #3 : 06-09-2008, 20:12:20 »

1. Kada ih vaditi? Dali krajem ovog mjeseca ili kasnije, s obzirom su kod nas najavili bablje ljeto i veće temperature do kraja rujna?
2. Dali im skraćivati krošnje? Jeli vjerojatnija mogućnost preživljavanja sa šokom od vađenja i šokom sječenja grana ili sa šokom od vađenja i velikom krošnjom na koju će se iscrpiti?
3. U kakvu ih mješavinu zemlje staviti i u kojim postotcima?

Odgovori:
1. Budući da se radi o alepskom boru, početkom sezone mirovanja a prije početka zime, 11-12 mjesec.
2. Ne, bor se sam izbalansira i odbaci viškove krošnje koje ne može održavati.
3. U propusnu mješavinu. 80% vulkanskog šljunka (Pomice) i 20% grubog treseta.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai