Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pomoć oko prepoznavanja  (Posjeta: 13665 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ivana777

Pomoć oko prepoznavanja
« : 06-09-2008, 16:25:11 »
pozdrav......

voljela bi znati koje bonsai drvce imam i kako ga odrzavati?!!!
evo slika mog drvceta pa ako mi tko moze pomoci ... :hihihi:

Offline cile

Odg: Pomoć oko prepoznavanja
« Odgovori #1 : 08-09-2008, 19:32:02 »
ligustrum Sinense (kineska kalina ) obrezivanje dozvoljeno tokom cijele godine,zaljevaj kad se zemlja osuši i tak  , ako sunce udara direktno kroz taj prozor spržit će ju a i pazi na radijator

Offline ivana777

Odg: Pomoć oko prepoznavanja
« Odgovori #2 : 11-09-2008, 01:38:51 »
Cile hvala na informaciji  ;)

drvce mi se super drzi vec vise od mjesec dana i zadovoljna sam njime...zalijevam ga bas kako si rekao,kad mi zemlja postane suha i cesto ga sad,dok je jos toplo,znam poprskat hladnom vodom...to mu nebi trebalo smetat????

dal ga trebam presadit,a mislim da da,jer mi je zemlja krenila lagano bujati gore i korijenje izvirivati na dnu posude?

i imam jos jedno pitanje...primjetila sam neke sitne bijele bubice da mi setkaju po zemlji,pa me zanima sta je pak to?

unaprijed hvala... :hihihi:

Offline Kiki

Odg: Pomoć oko prepoznavanja
« Odgovori #3 : 11-09-2008, 12:29:38 »
Ako ti korjenje diže zemnju i na sve rupe ide van  :lol: onda je definitivno vrjeme za presađivanje  :smile:

Kaj se tiče prskanja mislim da to ni jednoj biljci ne smeta  :smile:

A ove bjele bube su možda od viška vlage al nisam ziher, nek se izjasne iskusniji :)
Najte kaj zamerit :)

Offline ivana777

Odg: Pomoć oko prepoznavanja
« Odgovori #4 : 17-09-2008, 12:13:03 »
Presadila sam svoje drvce :smile:

Na zemlji koju sam kupila,navodno je namjenjena bas za bonsai,pise kako se nakon 6tj nakon sto sam presadila drvce,treba dodavati neko gnojivo(pise koje)u odredjenoj mjeri...pa me zanima sto da radim i dali je to stvarno potrebno?
zemlja se zove COMPO SANA..

iiiii,ako netko ima neki dobar savjet,kako najbolje odrzavati drvce sad kad je hladnije?

Offline Kiki

Odg: Pomoć oko prepoznavanja
« Odgovori #5 : 17-09-2008, 12:24:38 »
Pretpostavljam da si kupila zemlju u baumax-u.

Ja isto imam tu zemlju i super je. Biljke od kad su u njoj rastu ko lude :)

Gnojivo hmmmm. Ja koristim od Gardol-a "Bonsaidunger" ( Mineralno NPK-Gnojivo 1+1+2 ). Mislim da je i to kupljeno u baumax-u ak se ne varam.

A prek zime ak ti je bonsai nutra, nemaš beda, samo pazi da ni baš na radijatoru, kupaoni  :jezik:

Najbolje ti ga je držat na prozoru di ima dosat svjetla, a da nije izložen "izravno" radiatoru.

Ak ti je bonsasi vani, e za to neznam. Nek nadopune iskusniji :)
Najte kaj zamerit :)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pomoć oko prepoznavanja
« Odgovori #6 : 17-09-2008, 12:32:54 »
Teško da tu neko ima više iskustav sa sobnim bonsaima. No možda se varam. Vidim da ste zadovoljni zemljom i prihranom, pa to ubrajam u sticanje iskustva. Kroz neko vrijeme ćete vjerojatno postati najiskusniji na polju sobnih drva iz baucentara, zvanih malsai. Kad je mene nešto interesiralo, kopao sam po netu, no svi ti malsai su mi rikavali jedan po jedan, kao i biljke iz rasadnika. Odustao sam od svega toga.... SRETNO  :great:

Offline ivana777

Odg: Pomoć oko prepoznavanja
« Odgovori #7 : 17-09-2008, 14:52:18 »
hvala vam na odgovorima. :mdr:

zemlju sam kupila u OBI-ju za nekih 30ak kn...a to gnojivo cu morat pogledat... :great:

bonsai mi je inace na stolicu u spavacoj sobi a ima dovoljno svjetlosti a nadam se da ce imat i dovoljno topline kad dodje zima,od radijatora je udaljen,svakako...

slazem se da bonsai drvca koja su uzgajana na veliko i koja su kupovana po trgovackim centrima(kako tko) da brzo ugibaju i tesko se odrzavaju...
a eto,najbolje si je onda sam uzgojiti bonsai al za to treba puno truda,vremena,novaca i volje...

e da,nemam vise onih nekih bijelih bubica po zemlji,pa je to jos jedna dobra vijest,zasada...

iako se moram na kraju svega potuziti da su mi listici poceli zutiti i otpadati,al tek poneki,nadam se da nece sad cijelo drvce, :blush:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pomoć oko prepoznavanja
« Odgovori #8 : 17-09-2008, 14:56:41 »
iako se moram na kraju svega potuziti da su mi listici poceli zutiti i otpadati,al tek poneki,nadam se da nece sad cijelo drvce, :blush:

Ako si ga presadila, nemoj pretjerivati sa zaljevanjem, samo ga tu i tam poprskaj po lišću (mistaj)

Offline stipa0123456789

  • Član
  • ***
  • Postova: 172
  • Lokacija: Sapci kod Sl. broda
  • Total likes: 0
  • Lud ko siba
Odg: Pomoć oko prepoznavanja
« Odgovori #9 : 17-09-2008, 15:05:15 »
U kojem si obiju kupila???
Kad bi ljudi na svijetu govorili samo pametno
nastala bi tišina.

Offline ivana777

Odg: Pomoć oko prepoznavanja
« Odgovori #10 : 17-09-2008, 19:13:01 »
OBI u Slav.Brodu...
tamo sam kupila i svoj bonsai...
pitala sam prodavacicu sta sve imaju za bonsai,pa mi je rekla da ne drze vise tako puno stvari kao prije...eto imaju 2,ili 3 vrste bonsai drvceta(negdje oko 60,70kn su) drze zemlju za njih te gnojiva a posude za bonsai su prije drzali i sada vise nemaju....

Offline Kiki

Odg: Pomoć oko prepoznavanja
« Odgovori #11 : 17-09-2008, 19:55:06 »
Meni isto žute listovi,al niš za zabrinjavat pošto je na početku kad sam ga dobil izgledo ko oronulo kljuse sad je ko pravo drvo  :jezik:


a eto,najbolje si je onda sam uzgojiti bonsai al za to treba puno truda,vremena,novaca i volje...


S ovim se ne slažem baš da treba novca, jel ja kaj setiče financija vrlo malo ulažem snalazim se kak znam i umijem :)

Truda treba, volje naravno, a vremena kako ko ima.

Ja imam za sad 11 malih bonsaija,koje sam počeo radit od sjemena ili pelca male grangice. 2 su stara 3 godine, njih 9 još ni ni leto dan :) pa super izgledaju ( barmeni ).

Bitno je samo da ima svaki dan posvetiš malo pažnje i to je to. Malo pogledaš da nema koja buba koja ga gricka, pogledaš jel zemlja suha i malo mu se diviš  :love: i naravno gledaš u budučnost  :dipl:

Ja osobno obožavam male biljčice pa od nje napravit veliku :) to je umjetnost.


EDIT: More slika nakon presađivnja :)
Najte kaj zamerit :)

Offline ivana777

Odg: Pomoć oko prepoznavanja
« Odgovori #12 : 18-09-2008, 01:56:56 »
saljem sliku novopresadjenog drvceta...

Kiki,posalji i ti koju sliku svojih drvceta,voljela bi vidjeti,bas me zanima kako izgledaju,jer ima ih puno puno vrsta i oblika...!!!! :whistle:

nego,super to tebi ide sa bonsaiima,svaka cast, :great:...nadam se da cu i ja tako jednog dana




Offline stipa0123456789

  • Član
  • ***
  • Postova: 172
  • Lokacija: Sapci kod Sl. broda
  • Total likes: 0
  • Lud ko siba
Odg: Pomoć oko prepoznavanja
« Odgovori #13 : 18-09-2008, 11:39:13 »
Steta sto nemaju vise opreme za bonsai.. Bas sam htjeo otici u OBI da si nesto kupim  :jupi: :jupi: .... Usput odakle si ja sam blizu Sl. Broda  :whistle: :whistle:
Kad bi ljudi na svijetu govorili samo pametno
nastala bi tišina.

Offline ivana777

Odg: Pomoć oko prepoznavanja
« Odgovori #14 : 18-09-2008, 14:05:15 »
Steta sto nemaju vise opreme za bonsai.. Bas sam htjeo otici u OBI da si nesto kupim  :jupi: :jupi: .... Usput odakle si ja sam blizu Sl. Broda  :whistle: :whistle:

pa da,to i ja kazem...al slabo da ces naci bas nekog velikog izbora za bonsai u Brodu,u cvjecarnama pogotovo,al da se naci,samo trebas sve zivo obici :mdr:

ti isto imas bonsai drvce? :zbunjen:

ja sam bas iz Slav.Broda,centar....