Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Penjing  (Posjeta: 12410 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zlatko

Penjing
« : 08-03-2007, 08:17:02 »
Na forumu nije bilo tema o penjingu, a držim da je i to jedan legitimni način uzgoja bonsaia.
Temu nisam otvorio s namjerom da raspravljamo o tome koliko je penjing vrijedan, jer mislim da je to prije svega pitanje osobnog stava, a njega svatko ima pravo zadržati.

Postavio bih jedno pitanje u vezi penjinga na koje do sada nisam našao dovoljno jasan odgovor.

Koja karakteristika ili koje karakteristike, pojedinačno stablo posađeno u bonsai posudu odvajaju od toga da to nije standardni bonsai, već penjing.

Pri tome, dakako, ne mislim na pojedinačno stablo posađeno na način da to već na prvi pogled ukazuje kako se radi o penjingu, već upravo na jedno stablo bez dodatnih elemenata. 
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline Marija

Odg: Penjing
« Odgovori #1 : 17-03-2007, 18:31:39 »
Kolika ja znam penjing je minijaturni pejzaž (biljka, kamenje, pijesak) u posudi  - kineski naziv.

Pojedinačno stablo u posudi je tek u Japanu dobilo ime bonsai.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Zlatko

Odg: Penjing
« Odgovori #2 : 22-03-2007, 22:58:29 »
Ponešto, ali svakako ne dovoljno, znam o penjingu. Zbog toga i imam pitanje na koje nisam dobio odgovor.

Naime, Marinko je u temi "Bonsai klub Zagreb na TV..." ustvrdio slijedeće:

Meni to sve vise lici na penjing nego na bonsai.Mozda oni teze ka kineskoj kulturi uzgajanja minijaturnih drva.

M


Dakle, ne ulazeći u temu koja je zaključena, molio sam odgovor na pitanje u čemu je razlika između bonsaia i penjinga ako je u pitanju pojedinačno drvo u bonsai posudi ( bez dodatnog inventara - stijena i sl. ). Definira li to stil i način oblikovanja ili nešto drugo.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline marinko beg

Odg: Penjing
« Odgovori #3 : 22-03-2007, 23:06:41 »
Naime, Marinko je u temi "Bonsai klub Zagreb na TV..." ustvrdio slijedeće:

Meni to sve vise lici na penjing nego na bonsai.Mozda oni teze ka kineskoj kulturi uzgajanja minijaturnih drva.

M


Definira li to stil i način oblikovanja ili nešto drugo.
I poneki stilovi su razliciti,a pogotovo nacin oblikovanja.Jeste da penjing izgleda prirodniji,dok su japanci preuzeli taj prirodni stil i usavrsili ga.
Evo primjera iz radionice Zagrepcana.Slika 1 je njihova,a posto ja tezim prema japanu ja bih to ovako napravio.

Offline Zlatko

Odg: Penjing
« Odgovori #4 : 22-03-2007, 23:14:35 »
Odgovor je zaista brz.

Ako sam dobro shvatio: pojedinačno stablo u bonsai posudi oblikovano što bliže prirodnom obliku, a osobito uz još poneki detalj ( komad stijene i sl. ) definira tu biljku kao penjing, dok bi više stilizirana biljka ( koja nikako nije nužno i neprirodna ) definirala bonsai.

Sve ono sa stjenama, i grupama istih ili različitih biljaka u penjingu mi je uglavnom jasno. Potpuna mi je nepoznanica bilo razlikovanje upravo pojedinačne biljke. Moglo bi se reći, kineskog i japanskog stila oblikovanja.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline marinko beg

Odg: Penjing
« Odgovori #5 : 22-03-2007, 23:19:34 »
Kinezi recimo upotrebljavaju zracno korjenje koje je kod bonsaia nezamislivo,kinezi oblikuju grane gotovo uvijek horizontalno i grane su im cesto predugacke,dok kod japanaca grane se oblikuju zavisno od stila i pokreta debla.Takodjer ne podnose predugacke grane u odnosu na debljinu i visinu debla.Ima jos razlika....
M

Offline marinko beg

Odg: Penjing
« Odgovori #6 : 22-03-2007, 23:47:33 »
Lindsay Farr's bonsaifarm tv.
Ima vise epizoda,a na nekima se vide i vrtovi u Kini.Tamo se moza vidjeti razlika izmedju penjinga i bonsaia.

M

Offline veljko

Odg: Penjing
« Odgovori #7 : 22-03-2007, 23:51:07 »
Evo citata iz kjige "Bonsai" Wilhelma Elsnera koji kaže da se Kineski bonsai zove punsai,i datira još izvremena dinastije Tsin (265-420 god. naše ere):  "Novi pensai oblici ne postižu sepomoću žice i privezivanja nego stalnom izmjenom rasta i obrezivanja. Ovaj način oblikovanja naziva se Lingnan škola. Na taj način dobivaju se kvrgavi, specifični oblici stabala s djelomično vrlo debelimdeblima i granama, ali relativno slabim i kratkim grančicama.
U posljednjih 200 godina u Japanu je razvitak sličan, ali ovdije rezultati više odgovaraju našem današnjem ukusu. Japanski bonsai su finiji, skladnije oblikovani......

Ako sam dobro razumio, baš je Japanski stil prirodniji od kineskog. U knjizi piše da su nekada Kinezi drva oblikovali po uzoru na neke životinje, čak su im naknadno stavljali oči, jezik i sl.

Bit će mi drago ako sam pomogao.

Offline veljko

Odg: Penjing
« Odgovori #8 : 22-03-2007, 23:53:59 »
Samo mala nadopuna, prethodnog mog posta........ Iako mislim da sve to skupa nije ni previše važno.

Offline marinko beg

Odg: Penjing
« Odgovori #9 : 23-03-2007, 00:05:50 »
Ovaj način oblikovanja naziva se Lingnan škola. Na taj način dobivaju se kvrgavi, specifični oblici stabala s djelomično vrlo debelimdeblima i granama, ali relativno slabim i kratkim grančicama.
Japanski bonsai su finiji, skladnije oblikovani......

Ako sam dobro razumio, baš je Japanski stil prirodniji od kineskog.
U kini postoje mnogo skola,i navodno svaka ima svoj stil.Neke imaju predebele grane a neke ne.
Sto se tice japanskoga stila,kad gledamo drva u prirodi,recimo borovi u Kini,iako podsjecaju na bonsai,ta stabla cesto imaju neke grane koje su predugacke u odnosu na druge i sve su horizontalne.Otuda su Kinezi vadili inspiraciju,a japanci su tim istim drvima dodavali harmoniju,skladnijim i finijim oblikovanjem.Kad bi japanski stil bio prirodniji onda bi japanci mnoge svoje yamadorije vadili iz prirode i odmah ih sadili u posudu bez da ih dodatno oblikuju.Jedino bi ih kao Kinezi korigirali uz pomoc spaga.

M

Offline hknezovi

Odg: Penjing
« Odgovori #10 : 23-03-2007, 09:39:51 »
Naime, Marinko je u temi "Bonsai klub Zagreb na TV..." ustvrdio slijedeće:

Meni to sve vise lici na penjing nego na bonsai.Mozda oni teze ka kineskoj kulturi uzgajanja minijaturnih drva.

M


Definira li to stil i način oblikovanja ili nešto drugo.
I poneki stilovi su razliciti,a pogotovo nacin oblikovanja.Jeste da penjing izgleda prirodniji,dok su japanci preuzeli taj prirodni stil i usavrsili ga.
Evo primjera iz radionice Zagrepcana.Slika 1 je njihova,a posto ja tezim prema japanu ja bih to ovako napravio.

Takav crtež posjedujem i ja osobno, ali to je završna detaljna faza koju kod strobusa nije moguče postići tokom prve godine obrade. S obzirom da je ovo novopečeni primjerak prvenstveno se sad služim kineskim stilom oblikovanja grana kako bi dobio potrebnu gustoću i završio oblikovanje kao što si i nacrtao. Da je u pitanju čempres to bi bila druga priča.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline marinko beg

Odg: Penjing
« Odgovori #11 : 23-03-2007, 10:49:45 »
Pensai znaci isto sto i bonsai,ali barem na zapadu svi upotrebljavaju rijec penjing,sto je Marija vec objasnila sto znaci.
Na zapadu se definiira kao "kineska umjetnost uzgajanja mini drveca".
Postoji 14 skola,tj stilova.Necu ja sad u detalje sve nabrajat ali mislim da je Sichuan style jean od najljepsih,zato sto je to ona prekrasna pokrajina puna dolina i vertikalnih,kamenih brda po kojima rastu borovi(I Kimura je napravio umjetnicko djelo na kamenu po uzoru na Sichuan),i oni sigurno tamo vade inspiraciju.Inace penjing je baziran na principu Taoisma.
Ima tri kategorije penjinga,a ovo je bolje da napisem na engleskom jer svakako bolje zvuci:

1- Tree penjing(essentually bonsai)
2- Landscape penjig
3- Water and Land penjing

M

Offline Aleksa

Odg: Penjing
« Odgovori #12 : 23-03-2007, 15:37:38 »
Pensai znaci isto sto i bonsai,ali barem na zapadu svi upotrebljavaju rijec penjing,sto je Marija vec objasnila sto znaci.
Na zapadu se definiira kao "kineska umjetnost uzgajanja mini drveca".
Postoji 14 skola,tj stilova.Necu ja sad u detalje sve nabrajat ali mislim da je Sichuan style jean od najljepsih,zato sto je to ona prekrasna pokrajina puna dolina i vertikalnih,kamenih brda po kojima rastu borovi(I Kimura je napravio umjetnicko djelo na kamenu po uzoru na Sichuan),i oni sigurno tamo vade inspiraciju.Inace penjing je baziran na principu Taoisma.
Ima tri kategorije penjinga,a ovo je bolje da napisem na engleskom jer svakako bolje zvuci:

1- Tree penjing(essentually bonsai)
2- Landscape penjig
3- Water and Land penjing

Ova treca kategorija... Da li oni u posudu stvarno stavljaju vodu ili ostavljaju prazan prostor? Pitam jer sam na netu nalazio razlicita misljenja o tome.



Offline marinko beg

Odg: Penjing
« Odgovori #13 : 23-03-2007, 15:42:08 »
Pa bilo bi normalno ako je to water penjing,mada netko vodu imitira sa pijeskom u boji.

M

Offline Aleksa

Odg: Penjing
« Odgovori #14 : 24-03-2007, 12:51:19 »
I jos jedno pitanje... Kada se napravi penjing, i drvece posadi u kamen... Kako se i koliko cesto presadjuje? Presadjuje li se uopste?