Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Starija bukva za vađenje  (Posjeta: 6414 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sa

Starija bukva za vađenje
« : 10-03-2007, 20:58:24 »
Molim savjet za vađenje starije bukve te da li se može izvaditi pošto je blizu velikog debla, kako je orezati prije vađenja, te savjeti uopće.

Visoka je oko 1m i dosta debelog debla, naravno mogla bi se orezati na cca 70-80 cm.

Hvala.

Offline Marija

Odg: Starija bukva za vađenje
« Odgovori #1 : 10-03-2007, 21:02:01 »
Mislim da nije baš najbolji primjerak i to iz 2 razloga
1. od dna debla prema vrhu se ne stanjuje nego je jednako debela
2. nema granu koja bi mogla preuzeti funkciju vrha ako deblo skratiš


Ovo dvoje su 2 osnovne stvari o kojima moraš voditi računa kada tražiš stabla u prirodi, osim još naravno i dobrog nebarija!  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Starija bukva za vađenje
« Odgovori #2 : 10-03-2007, 21:09:01 »
Tako je blizu velikoj, da je gotovo sigurno da je to zapravo izbojak ik korjena te velike bukve. Ako je baš želiš izvaditi, što je prilično teško, trebaš barem dvije, tri godine pripremanja.  Prvo otkopaš oko nje i vidiš da li je tako kao sam rekao, ako je, onda zatrpaš i ideš tražiti drugu :mdr:
Šalim se  :mdr: prvo odrežeš veliki korjen koji je udaljeniji od glavnog debla, zatrpaš i nadaš se da će preživjeti samo od sitnih korjenčića oko bukve koju želiš izvaditi. Debeli korjen koji vodi prema deblu podvežeš da ne isisa sve iz male bukve i da se na tom mjestu eventualno stvori sitno mnovo korijenje. Iduće godine odrežeš i dio bliži glavnom drvetu i opet pustiš, tek treče sezone vadiš stabalce i onda ima nade da će preživjeti.
Ali iskreno, mislim da ova bukva ne vrijedi toliko truda, jedino ako si zamislio nešto što ja ne vidim.

Offline sa

Odg: Starija bukva za vađenje
« Odgovori #3 : 11-03-2007, 19:33:01 »
A gledaj, jedino što sam ja vidio (kao totalni početnik) je debelo deblo i relativno malu visinu i to me zainteresiralo, a očito još puno moram učiti da bih uopće prepoznao dobar yamadori, aliiii ne odustajem, jednog dana hvalit ćete me svi, kako sam uspio naći tako dobar yamadori  :mdr: :mdr: :mdr: :lol: