Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vrat debla - bankon / nebari  (Posjeta: 8599 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Vrat debla - bankon / nebari
« : 23-10-2008, 10:11:24 »
Koliko sam pročitala bankon ne bi bio zadebljanje debla nego korijenje koje se sraslo, kaj ne?

Tako nekako. O bankonu sam našao malo informacija što je to točno, jedino se spominje u Nakinoj knjizi. Masline i zelenike često imaju bankon kada su stara stabla:
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=121.135
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=416.msg11458#msg11458
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Vrat debla - bankon / nebari
« Odgovori #1 : 23-10-2008, 10:16:19 »
Koliko sam pročitala bankon ne bi bio zadebljanje debla nego korijenje koje se sraslo, kaj ne?

bankon je zadebljanje .... nema to veze sa srastanjem .... neke vrste to karakterizira, posebno mediteranske čini mi se ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Vrat debla - bankon / nebari
« Odgovori #2 : 23-10-2008, 10:17:45 »
Koliko sam pročitala bankon ne bi bio zadebljanje debla nego korijenje koje se sraslo, kaj ne?

Tako nekako. O bankonu sam našao malo informacija što je to točno, jedino se spominje u Nakinoj knjizi. Masline i zelenike često imaju bankon kada su stara stabla:
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=121.135
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=416.msg11458#msg11458

U svakom slučaju spada u pojam koji se odnosi na korijenje, a ne na deblo. Jel bi tu npr. spadali oni japanski javori koji gotovo svi redom imaju takvo korijenje? Zar nije i onaj poznali Pallov javor takvog korijena?

Offline Andrija Zokić

Odg: Vrat debla - bankon / nebari
« Odgovori #3 : 23-10-2008, 10:18:58 »
bankon je zadebljanje .... nema to veze sa srastanjem

Naka spominje upravo srastanje i daje primjer fotografije na kojoj mi najviše to zadebljane liči na ovo kod masline i zelenike sl. vrsta.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vrat debla - bankon / nebari
« Odgovori #4 : 23-10-2008, 10:19:50 »
bankon je zadebljanje .... nema to veze sa srastanjem ....

Upravo to i to se ne objašnjava nikak drugačije nego zadebljanje. Nisam stručnjak, no znam da sam čuo nešto o tome, da ja bankon, akumulator koji biljka puni u uvjetima obilja, da bi imala rezerve (čega?) u uvjetima oskudice.

Offline helleborus

Odg: Vrat debla - bankon / nebari
« Odgovori #5 : 23-10-2008, 10:20:19 »
Koliko sam pročitala bankon ne bi bio zadebljanje debla nego korijenje koje se sraslo, kaj ne?

bankon je zadebljanje .... nema to veze sa srastanjem .... neke vrste to karakterizira, posebno mediteranske čini mi se ....

Evo kaj piše o japanskim pojmovima za vrste korijenja:

Bosai Roots

Nebari~ Exposed roots

Bankon~ Tight massed roots as one.

Kata-nebari~ One-sided roots.

Shiho-Happo Nebari~ Roots in all directions.

Offline Marija

Odg: Vrat debla - bankon / nebari
« Odgovori #6 : 23-10-2008, 10:21:22 »
bankon je zadebljanje .... nema to veze sa srastanjem

Naka spominje upravo srastanje i daje primjer fotografije na kojoj mi najviše to zadebljane liči na ovo kod masline i zelenike sl. vrsta.

Vjerovatno se kada se kaže bankon tu ubrajajau i slučajevi srašćivanja ....

Krivo se razumjemo - kažem za zadebljanje kod masline, zelenike ili planike to nema veze sa srastanjem to je karakteristika koju sa starošću dobije normalno (nebonsai) stablo!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Vrat debla - bankon / nebari
« Odgovori #7 : 23-10-2008, 10:26:45 »
Iz knjige: Bonsai Techniques II - John Yoshio Naka
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: Vrat debla - bankon / nebari
« Odgovori #8 : 23-10-2008, 10:30:36 »
bankon je zadebljanje .... nema to veze sa srastanjem

Naka spominje upravo srastanje i daje primjer fotografije na kojoj mi najviše to zadebljane liči na ovo kod masline i zelenike sl. vrsta.

Vjerovatno se kada se kaže bankon tu ubrajajau i slučajevi srašćivanja ....

Krivo se razumjemo - kažem da zadebljanje kod masline, zelenike ili planike to nema veze sa srastanjem to je karakteristika koju sa starošću dobije normalno (nebonsai) stablo!

Koliko sam shvatila to se zaista ne može zvati nebari jer to očito na apnskom znači nekaj sasvim drugo. Ova 'vrsta' korijena je očito dobila naziv prema nekoj svojoj karakteristici koja se pojavljuje kod nekih vrsta češće ili uvijek,za razliku od drugih. I moguće je da uopće pojam nema veze s bonsaijem. Možda japanci tako jednostavno zovu taj tip korijenja!!?? Pa su pojam samo koristili i u bonsaiju. No, fiziološki i morfološki korijenje koje je u mladosti 'normalno' može jedino sraštavanjem postati ovakvo (bankon). Kao drugu mogućnost vidim jedino da već kao mladica biljka ima takav korijen. (ako je to slučaj kod maslina i ostalog... dobro.. nisam ih baš gledala pa ne mogu ništa tvrditi)

Offline Andrija Zokić

Odg: Vrat debla - bankon / nebari
« Odgovori #9 : 23-10-2008, 10:31:17 »
.... neke vrste to karakterizira, posebno mediteranske čini mi se ....

Mislim da jedan od razloga zašto to imaju mediteranske vrste je to što rastu kamenjaru pa se taj efekt zadebljanja automatski dešava, kao kad bi mladici vezao žicu za njenu bazu s godinama bi baza odebljala.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: Vrat debla - bankon / nebari
« Odgovori #10 : 23-10-2008, 10:37:51 »
.... neke vrste to karakterizira, posebno mediteranske čini mi se ....

Mislim da jedan od razloga zašto to imaju mediteranske vrste je to što rastu kamenjaru pa se taj efekt zadebljanja automatski dešava, kao kad bi mladici vezao žicu za njenu bazu s godinama bi baza odebljala.

Pa da. Zbog kamenja korijenje ne može rasti u svim smjerovima (mislim ispod tla), tako da uglavnom vjerojatno odeblja (sraste ili kako već) na površini ili na nekim 'slobodnim' dijelovima između kamena. Kad se negdje 'dočepa' zemlje tamo vjerojatno toliko jako raste da neminovno korijeni srastu.


Offline Marija

Odg: Vrat debla - bankon / nebari
« Odgovori #11 : 23-10-2008, 10:38:55 »
Moja je nekakva impresija da je bankon i zadebljanje debla .... to ne mora biti tako  :dunno:


Slažem se s vama oboje ... može doći do srašćivanja korijena ali isto tako deblo dole zadebljaje zbog kamenitog terena na kojem raste.
Dobar primjer je jedan bor sa Brača koji raste u kamenu. A. mislim da znaš na kojega mislim - daj stavi fotku.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Vrat debla - bankon / nebari
« Odgovori #12 : 23-10-2008, 10:43:39 »
Dobar primjer je jedan bor sa Brača koji raste u kamenu. A. mislim da znaš na kojega mislim - daj stavi fotku.

Crni bor iz kamena.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: Vrat debla - bankon / nebari
« Odgovori #13 : 23-10-2008, 10:46:15 »
Moja je nekakva impresija da je bankon i zadebljanje debla .... to ne mora biti tako  :dunno:


Slažem se s vama oboje ... može doći do srašćivanja korijena ali isto tako deblo dole zadebljaje zbog kamenitog terena na kojem raste.

Znam na što misliš. I mene to malo vuče na to. Ali onda sam si zamislila neko drvo koje raste skroz između kamena. I onda kad preraste tu rupu počinje taj dio debla odebljavati. Jel tako? No ako takvo drvo vadiš van ispod te 'grbe' mora biti suženi dio koji je nastavak debla pa korijenje, a ako je to zadebljanje samo korijen (kao kod bankona) onda ispod njega nema više suženog debla. Vjerujem da je u tome razlika radi li se o zadebljanju debla ili sraštavanju korijena.

Offline Marija

Odg: Vrat debla - bankon / nebari
« Odgovori #14 : 23-10-2008, 10:53:00 »
Talijanski hrast iz >ove teme je isto iz kamenitog terena u kršu, nisu nužne neke gromade oko njega i da je potpuno zatvoren u kamen, već je dovoljan kamenit teren u kojem nema zemlje u dubljim slojevima - to je nešto kao prirodna posuda .... vrat debla odebljava, kao kod japanskih javorova koji su dugo u posudama....

Nije to do mediteranskih vrsta kako sam ranije napisala, već do krških terena u kojima rastu.  :verycool:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai