Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija  (Posjeta: 10861 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tomica_Zg

Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« : 14-03-2007, 23:30:10 »
pozdrav
ja sam novi član i imam pokoje pitanje... :neutral:
u Zagrebu je voda puna kamenca pa ne znam da li to smeta bonsai-u.
zanima me da li bilo pametno sakupljati kišnicu ili kupiti destiliranu vodu.
molim ako netko zna nešto o tome neka odgovori unaprijed hvala poz............. :glasses:

Offline marinko beg

Odg: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« Odgovori #1 : 14-03-2007, 23:40:25 »
u Zagrebu je voda puna kamenca pa ne znam da li to smeta bonsai-u.
zanima me da li bilo pametno sakupljati kišnicu ili kupiti destiliranu vodu.
Skodi itekako!Kisnica je dobra ako u blizini nije neka tvornica koja izbacuje stetne tvari.
M

Offline Aleksa

Odg: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« Odgovori #2 : 15-03-2007, 21:50:26 »
Ne moras kupovati ni destilovanu vodu! Neka ti odstoji cesmovaca dan-dva i bice ok!

Offline Tomica_Zg

Odg: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« Odgovori #3 : 16-03-2007, 00:25:26 »
u Zagrebu je voda puna kamenca pa ne znam da li to smeta bonsai-u.
zanima me da li bilo pametno sakupljati kišnicu ili kupiti destiliranu vodu.
Skodi itekako!Kisnica je dobra ako u blizini nije neka tvornica koja izbacuje stetne tvari.
M

nema u blizini tvornice koliko bi otprilike mogla stajati u boci i jeli je štetna ako stoji neko vrijeme otprilike 2-3 tjedna unaprijed hvala na odgovoru poz.............. :glasses:

Offline zg_blue_girl

Odg: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« Odgovori #4 : 16-03-2007, 02:43:38 »
Nema veze koliko stoji, što duže stoji to bolje :smile:

Offline Zlatko

Odg: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« Odgovori #5 : 16-03-2007, 11:32:31 »
Koristim gotovo isključivo kišnicu.

Kada stvarno dugo nema kiše, onda je zamijenim s vodom iz vrtnog jezera u kojoj je također značajan udio kišnice.

Za nekoliko značajnijih biljaka imam stalnu rezervu kišnice od 100 litara i stoji mjesecima u rezervi bez bilo kakvih posljedica.

Mislim da nema ničeg prirodnijeg za zalijevanje biljaka od kišnice.

Ne moras kupovati ni destilovanu vodu! Neka ti odstoji cesmovaca dan-dva i bice ok!

Za dan-dva će ispariti klor iz vode, ali minerali i tvrdoča neće nestati. U svakom slučaju je bolje da voda odstoji i poprimi temperaturu okoline, negoli da se uzima neposredno iz vodovoda.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline Tomica_Zg

Odg: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« Odgovori #6 : 19-03-2007, 20:51:25 »
Koristim gotovo isključivo kišnicu.

Kada stvarno dugo nema kiše, onda je zamijenim s vodom iz vrtnog jezera u kojoj je također značajan udio kišnice.

Za nekoliko značajnijih biljaka imam stalnu rezervu kišnice od 100 litara i stoji mjesecima u rezervi bez bilo kakvih posljedica.

Mislim da nema ničeg prirodnijeg za zalijevanje biljaka od kišnice.

Ne moras kupovati ni destilovanu vodu! Neka ti odstoji cesmovaca dan-dva i bice ok!



Za dan-dva će ispariti klor iz vode, ali minerali i tvrdoča neće nestati. U svakom slučaju je bolje da voda odstoji i poprimi temperaturu okoline, negoli da se uzima neposredno iz vodovoda.

evo ja nabavio oko 10 litara za "prvu ruku" biti će dovoljno.kada to potrošim opet odem pa uzmem koliko mi treba.hvala poz................. :glasses:

Offline Kiki

Odg: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« Odgovori #7 : 20-08-2009, 23:18:27 »
Evo malo sam proučavo po forumu dal piše šta o tvrdoj vodi i o njenom utjecju na sam list drva, cvjeta, pošto se drveče mista, pogotovo sd dok su vručine...


Ja sam u svom malom vrteku naišo na "problem", recimo problem.

Prilikom mistanja biljki, neke biljke na svom listu zadržavaju kamenac iz vode, te na tim mjestima počinju žutjeti i polako list odumre, požuti i opadne.

E sad cilj ove teme bi bio otkrit zakaj se to događa baš na nekim boljkama, a ne na svima, i zakaj list odumre.


Recimo biljke na kojima sam naišo na to su: Hrast, Ligustra( živica )

Dok recimo na benjaminu nema traga toga, makar je ona kao osjetljivija biljka...


I ljudi kaj velite, prestat mistat, čistit lišče, pustit vodu da odstoji ( makar ne vidim da pomaže 2 dana stoji al ništa )?


P.S. Ak tema tu ne spada samo ju nek admin premjesti u početnici pitaju, al mislim da bu rasprava pala  :lol:
Najte kaj zamerit :)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« Odgovori #8 : 21-08-2009, 08:13:02 »
...u ZG je voda definitivno tvrda i znam kako grozno izgleda nakupljeni kamenac na drvima i u posudi... ovo kaj veliš za hrast i ligustrum, možda i nije od vode, provjeri boleštine, možda neka caruje na hrastu...
Kišnica dolazi odsvuda i to nas može brinuti a i ne mora, sakupljali je ili ne, ona će padati po drvima. Neko pametno riješenje, osim filtera za vodu (opasno skupe naprave) ne postoji, sve dok si na ZG vodovodu...  :verycool:

...stajanje vode na otvorenom, pomaže samo u hlapljenju klora, no kamenac ostaje, ako ti treba malo vode, potraži neko sredstvo za dodati u vodu, a koje otklanja kamenac... mislim da toga mora biti u prodaji...

Offline DonQuijote

Odg: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« Odgovori #9 : 21-08-2009, 08:26:31 »
Ja sam prošle godine radio novi krov i oluke pa sam si složio finu mogučnost sakupljanja kišnice u velike plastične bačve i to sam redovito koristio, posebno za azaleu. Međutim na ovom proljetnom susretu sa Pallom, on je rekao da ima najtvrđu vodu u Njemačkoj i možda najveću zbirku azalea koje uživaju u toj njegovoj tvrdoj vodi. Pa sam prestao sakupljati kišnicu i mogu primjetiti da imam puno manje komaraca u dvorištu :gigle:
Što se kamenaca tiće, da vidi se na lišću ali nekako računam da baš niti jedno drvo nije za izložbu pa da bi taj kamenac nešto puno smetao i narušavao izgled savršenog drva.
Kiki, skoro bih se kladio da lišću ne smeta taj tanki sloj sivila i da razlog žutila i opadanja lišća ne treba tražiti u kamencu

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« Odgovori #10 : 21-08-2009, 09:46:33 »
Ja također glasujem da kamenac ne uzrokuje otpadanje lišća. Nije lijepo al ne šteti. Bar ne toliko.

Offline Marija

Odg: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« Odgovori #11 : 21-08-2009, 09:57:27 »
Godinama smo zalijevali i mistali vodovodnom vodom bez ikakvih problema po biljke.
Ove godine koristimo vodu iz bunara (kojeg pune podzemni tokovi vode) i nikakvu razliku nismo primjetili na biljkama.
Funkcionira odlično i jedno i drugo!

Kiki vjerovatno imaš neke boleštine na biljkama, to sigurno nije od vode!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Kiki

Odg: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« Odgovori #12 : 22-08-2009, 03:15:50 »
Fala na savjetima :)

Hmmm zanimljivo...

Ja recimo kamenca nemam an tlu, samo po rubu posude  :gigle:

100% sam ziher da mi na živici to smeta biljkama, to čudo skoro pa da nemre pobrat boleštinu  :lol:

Imam puno dvorište te biljke i nikad nije oboljela, samo kaj je prije 20 godina pomrzla i od toga se oporavila :gigle:


Lišče ne odumre odma, i mali je broje listova koji odumre, fora je kaj ispod tog tankog sloja sivima( kamenca ) list požuti s vremenom i počinje se frkat i na kraju i opadne...

Bum poslo slike :P ujutro kad se zbudim.


A kaj ovi preparati za vodu nebi štetili samoj kvaliteti vode?
Najte kaj zamerit :)

Offline Kiki

Odg: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« Odgovori #13 : 22-08-2009, 13:23:14 »
Evo slikice,

Na listovima di nema kamenca, tam nema ovog žutila...

 
Ovo je isti list priej i poslje laganog čiščenja :)
Najte kaj zamerit :)

Offline DonQuijote

Odg: Koju vodu koristiti za zaljevanje bonsaija
« Odgovori #14 : 22-08-2009, 21:29:45 »
Jezušmarja. Ja nisam nikada vidio takav kamenac, pa to se odlomljuje s lista.