Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Grab, razvoj  (Posjeta: 7160 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Aleksa

Grab, razvoj
« : 10-11-2008, 20:06:41 »
S obzirom da već dugo nisam otvorio novu temu evo razloga da to učinim.  :idiot:

Na forumu ima nekoliko slika ovog drveta ali su uglavnom raštrkane po starim temama.

Ovaj grab (Carpinus orientalis) je izvađen početkom 2007 godine. Evo šta je od tada preživio.

Drvo je u prirodi raslo na obronku u glinenoj podlozi. Vađenje nije bilo teško, ali je drvo čekalo u kesi nedjelju dana u podrumu dok ga nismo ponijeli na selo gdje je posadjen. Pošto sam ga posadio, potpuno sam mu srezao sve grane i ostavio samo stablo. Drvo je imalo mnogo dugačkih, debelih grana sa pupoljcima na kraju i morao sam da ih sve otkinem. Ostalo je mnogo ožiljaka, ali meni mnogo ne smetaju. Srediće se kroz godine. Pustio sam drvo da slobodno raste cijelo ljeto kako bi povratilo snagu. Baba ga je dobro održavala pa me je na jesen dočekao žbunić od hiljadu izdanaka izniklih iz panja. Početkom sezone rasta presadio sam drvo, odrezao suvišne grane i skratio one koje bi mi mogle poslužiti. Da bi stao u novu trening 'posudu', morao sam da mu skinem više od pola korijenove bale. Postojala je realna opasnost da se drvo neće primiti ali ipak se primilo uz intenzivnu babinu njegu...  :yupi:

Offline Aleksa

Odg: Grab, razvoj
« Odgovori #1 : 10-11-2008, 20:17:25 »
Opet sam ga pustio da nesmetano raste cijelo ljeto. Zbog drastičnog oštećenja korijena, nije se razrastao kao prethodne godine ali to je meni taman odgovaralo. Na slikama je drvo slikano prekjuce sa pozadinom od babine prastare haljine.  :gigle: 

Opet sam skinuo suvišne grane i ožicao sve što je ostalo. Par važnih grana mi je puklo dok sam ih savijao (ono krckanje je definitivno najgori zvuk na svijetu), ali će se to nadoknaditi sledeće godine...  :mad3: Tek se sada može reći da sam počeo sa pravim oblikovanjem. Neću ga presadjivati još godinu-dvije, treba da raste i skupi snagu jer je pretrpjelo mnogo intervencija za kratko vrijeme.

Sve u svemu, drvo nije neki masterpiece (ovo je moj prvi pravi yamadori), ali mislim da će za nekoliko godina početi da liči na nešto.   :chinaman:

Offline DonQuijote

Odg: Grab, razvoj
« Odgovori #2 : 10-11-2008, 21:10:54 »
To je odlično drvo ali pitam se da li ssi ga baš morao ošišati na nulu? Nekako mi se čini da si imao dosta upotrebljivih grana i da je šteta krenuti od početka kod takvog drva

Offline Marija

Odg: Grab, razvoj
« Odgovori #3 : 10-11-2008, 21:27:23 »
To je odlično drvo ali pitam se da li ssi ga baš morao ošišati na nulu? Nekako mi se čini da si imao dosta upotrebljivih grana i da je šteta krenuti od početka kod takvog drva

Done pa to mu je prvo stablo .... a znaš što sve takva stabla podnesu.


meni se sviđa "Debela plesačica" koja se počela pokazivati .... najbolje se vidi na 3. slici odozdo  :love:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Grab, razvoj
« Odgovori #4 : 10-11-2008, 22:44:24 »
To je odlično drvo ali pitam se da li ssi ga baš morao ošišati na nulu? Nekako mi se čini da si imao dosta upotrebljivih grana i da je šteta krenuti od početka kod takvog drva

Puno sam razmišljao o tome ali nije bilo moguće tako nešto. Ništa mi ne bi značilo da sam ostavio debele patrljke, iz njih se nikad ne bi moglo izvući normalno sužavanje.  Ona debela grana desno je bila jedna od tanjih i vidiš kako će joj trebati još par godina da bi se fino suzila.  Za nekoliko godina će grane odebljati, kod graba to ide brzo.

Doduše, možda bih sada napravio nešto drugačije, ali to je ipak bilo prije 2 godine, od tada se mnogo toga promijenilo.  :hihihi:

Offline helleborus

Odg: Grab, razvoj
« Odgovori #5 : 11-11-2008, 10:14:52 »
Grab izgleda kolosalno. Fenomenalno. I ja se sjećam nekih trenutaka inspiracije kod meni bliske osobe, koja je ne videći nikakvu korist on postojećih grana sve odrezala. (čini se da su neki već odavno doslovno došli do onog Pallovog: sve što ti smeta odreži, ili najmanje je najbolje...). Mislim da se tu često pretjeruje, tak da mislim da si i ti mogao vjerojatno proći bez tolikog rezanja, bar mi tak izgleda na slikama, no kao što kažeš grabovi su tu dosta zahvalne biljke pa relativno brzo bace nove grane... Panj je odličnog muvinga i jako mi se sviđa, mislim da imaš odličan starter.

Offline Andrija Zokić

Odg: Grab, razvoj
« Odgovori #6 : 11-11-2008, 11:55:12 »
Dobro je to Alexa! 8)
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Igor

Odg: Grab, razvoj
« Odgovori #7 : 21-12-2008, 09:56:36 »
Aleksa,
ako pogledam sliku od graba u prirodi, onda se stvarno pitam kako ti je moglo uspijeti ga saditi u posudu.  :mdr: Izgleda da su korjeni daleko udaljeni od stabla ... i pises da si vise od pola korijenove bale skinuo.
Dobra ti je babica, nisam znao da zna carati :haaaahaaaaa: Znas sta: Imam par kriticnih mugo-borova u A i neznam dali ce prezivjet. Pitam se - kako to sa "daljinskim lijecenjem" dijeluje  :lol:

Offline Aleksa

Odg: Grab, razvoj
« Odgovori #8 : 22-12-2008, 19:58:34 »
Jesam se pomučio da ga strpam u posudu, godinu dana je rastao u ogromnoj saksiji... Ni sam ne znam kako se primio kad sam ga srezao...

A što se beb tiče, mislim da to naplaćuje stranim državljanima.... Moramo da izmjerimo koliko ima od mog sela do Bludenza pa će baba u skladu sa tim izračunati cijenu....  :takoTreba:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Grab, razvoj
« Odgovori #9 : 23-12-2008, 08:44:40 »
Iduće godine ga pusti nek raste kud poželi...a onda na konvenciju 2010  :great:

Offline Igor

Odg: Grab, razvoj
« Odgovori #10 : 23-12-2008, 14:26:46 »
Jesam se pomučio da ga strpam u posudu, godinu dana je rastao u ogromnoj saksiji... Ni sam ne znam kako se primio kad sam ga srezao...

A što se beb tiče, mislim da to naplaćuje stranim državljanima.... Moramo da izmjerimo koliko ima od mog sela do Bludenza pa će baba u skladu sa tim izračunati cijenu....  :takoTreba:

Ohoho, to zvuci kao da se mogu nadati jednoj prijateljstvoj ponudbi.  :happy2: Hey, posto zivim u A - to netreba znacit da mi raste novac iz guzice  :lol:

Offline Aleksa

Odg: Grab, razvoj
« Odgovori #11 : 23-12-2008, 18:30:54 »
Jesam se pomučio da ga strpam u posudu, godinu dana je rastao u ogromnoj saksiji... Ni sam ne znam kako se primio kad sam ga srezao...

A što se beb tiče, mislim da to naplaćuje stranim državljanima.... Moramo da izmjerimo koliko ima od mog sela do Bludenza pa će baba u skladu sa tim izračunati cijenu....  :takoTreba:

Ohoho, to zvuci kao da se mogu nadati jednoj prijateljstvoj ponudbi.  :happy2: Hey, posto zivim u A - to netreba znacit da mi raste novac iz guzice  :lol:


Dobro de, provući ću te nekako preko veze kod babe, ionako ona ne zna gdje je Bludenz pa ćemo skratiti razdaljinu... ;)

Offline Igor

Odg: Grab, razvoj
« Odgovori #12 : 24-12-2008, 23:16:17 »
Tako da znas, ja samo placam sa mugotima  :hihihi: