Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bukva, razvoj  (Posjeta: 13609 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #15 : 17-11-2008, 13:58:17 »
OK, sve opcije su otvorene.

Igore, volio bi da me podsjetiš na ovu temu kroz 3g. i prezentiraš što si radio na bukvi i kako je ona reagirala  :great:

Offline Goran Cajko

Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #16 : 17-11-2008, 14:01:39 »
Ako dobro vidim, strelice pokazuju pupove, a crte možebitne rezove.

evo porezano....

Meni to nikako ne izgleda...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #17 : 17-11-2008, 14:08:14 »
Ako dobro vidim, strelice pokazuju pupove, a crte možebitne rezove.

evo porezano....

Meni to nikako ne izgleda...

Kao što rekoh u prvom javljanju, hortikulturalni zahvati ne uključuju dobar estetski dojam u prvim trenucima, no mi gradimo drvo za budućnost.
I ne treba izgledati dobro, treba se znati što želimo postići i kako to dobiti. Godine će pokazati i nadograditi iskustvo svakog od nas.
A možemo učiti iz iskustva drugih, pa malo skratiti vrijeme  :chinaman:

Offline Goran Cajko

Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #18 : 17-11-2008, 14:18:39 »
Ja samo kažem sa takvim rezanjem gubimo razgranjenje koje imamo i da ćemo debljanjem donjih grna izbjeći kontra zadebljanja. Drvo je vrlo mlado, te baš zbog toga nije ga potrebno drastično rezati, več, iskoristiti dobar potencijal iz postoječih grana...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #19 : 17-11-2008, 14:23:16 »
Ja samo kažem sa takvim rezanjem gubimo razgranjenje koje imamo i da ćemo debljanjem donjih grna izbjeći kontra zadebljanja. Drvo je vrlo mlado, te baš zbog toga nije ga potrebno drastično rezati, več, iskoristiti dobar potencijal iz postoječih grana...

Kruna (krošnja) nije bitna, nebari je bitan ( i karakter debla)

Jednom sam jednom tipu, godinu dana objašnjavao kako je Kimura napravio "rasplesanog zmaja", tip me nije skužio sve dok nije vidio film  :tlab:

Offline Igor

Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #20 : 25-11-2008, 23:21:29 »

Ako dobro vidim, strelice pokazuju pupove, a crte možebitne rezove. Igore, ako je grana u zelenom krugu, bez pupova, moli se da potjera koji.... obično umru ako nemaju pup.

Bok Mario,

znao sam odmah :mdr: da ce me netko radi ove grane upozoriti. Na prvim fotkama se nevide pupove - ali sam jos jedan bolji shot napravio:




Sviđa mi se estetika koju si postigao na bukvi. Super!

Naravno ima i ali.....

Sve grane su pri vrhu stabla, grane su vrlo snažne i dominantne, to sada izgleda super, no već za dvije sezone, siguran sam da če čvorovi gdje grane izlaze iz stabla, odebljati i gornji dio debla učiniti kvrgavijim i debljim od donjeg dijela bez grana. Pall bi rekao (a možda i još neko) da je osim estetike, važna i hortikultura. Po mom umišljanju, sve gornje grane bi morao srezati sve do prvog pupa od debla. Da, sve bi izgledalo ružnije, no donje grane bi preuzele ulogu hranitelja stabla i ojačale ga u donjem djelu, dok bi ti vrh, konstantno morao šišati. To te ne treba sekirati, bacat će na sve strane. Ostaje ti izbor:
1. imati simpatično drvo iduće 3g. sa tenzijom poružnjivanja svake iduće godine...
2. za 3g imati fenomenalno formirano stablo, sa jakim osnovnim granama ispod kojih je impresivno deblo, sa krošnjom od tanjih i srazmjernijih grana.

Valjda se da naslutiti kaj pričam  :chinaman:

Ja u ovim granima nevidim hendikep za buducnost. Uvijek je ovisno o tome, sto se hoce stvoriti i kako se stablo odrzava.

Moj cilj je, da stvorim jedno filigrano i naturalisticno stablo. Sve sto ona izbije cu stalno pincirati. Forsirati cu, da dobijem jednu kompaktu ali doduse i malo vecu krosnju.
I posto se sa pinciranjem stablu oduzima snagu, sprijecim tome - da se gornji dio jos vise deblja.


Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #21 : 26-11-2008, 07:56:43 »
Bok Igor. Čuj, posuda je jedno dva puta prevelika (prejaka) za ovo drvo. Trebala bi joj duplo plića i nešto uža posuda. Hortikulturne principe razumijem, pa stoga razumijem i tvoje razloge držanja u dubljoj posudi, iako, estetski rezultat nikada neće biti adekvatan, te stoga mislim da to ne može biti razlog kojim se trebaš voditi. Onda bi svo drveće stavljali u prevelike posude. Postoji drveće koje je puno osjetljivije od bukve na transpiraciju pa nije u tak debelim posudama.  Također, čini mi se da bi trebalo očistiti malo zemlje i mahovine s površinskog korijenja i nebarija. Nebari je lijep i šteta što se bolje ne vidi. S promjenom posude dobio bi silno puno na ukupnom dojmu. A, Bože dragi, naravno da ćeš ju morati zalijevati ljeti. I po mogućnosti staviti u polu hlad. Možda u tu pliću posudu staviti miks koji malo bolje zadržava vodu.
Razmisli.
Gornji dio krošnje ja bi osobno još malo radikalnije i dublje orezao.
Inače, drvo je preslatko i elegantno.

Offline Igor

Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #22 : 26-11-2008, 12:57:18 »
Hi. Evo, priznam da je posuda prevelika - ali posto je bukva jos u razvoju, se radi jedne nove posude jos nikako nisam interesirao. Trajati ce jos par godine, dok je budem mogao prezentirati. Mislim, da se tek onda stvarno isplati jednu odgovarajucu pusudu traziti. Ovako kao sto trenutacno izgleda - bi i mogla biti u container-u.
Radi transpiracije imas pravo. U ovoj sezoni sam nju drzao na previse suncanom mijestu, tako da je lisce za 50 % izgorilo. Malo sam se uplasio ;)

Gornji dio krošnje ja bi osobno još malo radikalnije i dublje orezao.
Inače, drvo je preslatko i elegantno.
Sebi, ako bi gornji dio dalje i dublje rezao a doljne grane ne - onda ce stablo jednog dana izgledati kao "bonsai". Za bukve kao sto ja jih poznam, nije tipicno da su dolje grane jace od gornjih.
Molim te, reci mi ako sam te krivo razumio.

LP-Igor

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #23 : 26-11-2008, 13:14:03 »
... ako bi gornji dio dalje i dublje rezao a doljne grane ne - onda ce stablo jednog dana izgledati kao "bonsai". Za bukve kao sto ja jih poznam, nije tipicno da su dolje grane jace od gornjih.
Molim te, reci mi ako sam te krivo razumio.

LP-Igor


Taj dio sam i ja pokušao objasniti prije nekoliko postova, no nije me se baš razumjelo, kao ni sad Sebu. Bitna je jedna stvar....HORTIKULTURA... treba malo u obzir uzeti, kako se hranjiva kreču kroz biljku i kojom radnjom možemo na nekaj utjecati. Odluka je na tebi, ....zadržati trenutni izgled ili ga narušiti kako bi kasnije imao impresivnije drvo. Meni drvo izgleda dobro, no volio bi da izgleda odlično i vjerujem da je to moguće kroz najviše 3 sezone!

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #24 : 26-11-2008, 17:30:33 »
Hi. Evo, priznam da je posuda prevelika - ali posto je bukva jos u razvoju, se radi jedne nove posude jos nikako nisam interesirao. Trajati ce jos par godine, dok je budem mogao prezentirati. Mislim, da se tek onda stvarno isplati jednu odgovarajucu pusudu traziti. Ovako kao sto trenutacno izgleda - bi i mogla biti u container-u.
Radi transpiracije imas pravo. U ovoj sezoni sam nju drzao na previse suncanom mijestu, tako da je lisce za 50 % izgorilo. Malo sam se uplasio ;)

Gornji dio krošnje ja bi osobno još malo radikalnije i dublje orezao.
Inače, drvo je preslatko i elegantno.
Sebi, ako bi gornji dio dalje i dublje rezao a doljne grane ne - onda ce stablo jednog dana izgledati kao "bonsai". Za bukve kao sto ja jih poznam, nije tipicno da su dolje grane jace od gornjih.
Molim te, reci mi ako sam te krivo razumio.

LP-Igor

Ma niš ne brini, sve je super. To s granama je manje bitno. Posuda me puno više smeta. Grane su ok i ovako, ništa tu nije posebno loše. Sve je vrlo opušteno i prirodno. Dapače, super je. Treba joj dvostruko manja posuda. I čist nebari.

Offline Igor

Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #25 : 27-11-2008, 19:26:23 »
... ako bi gornji dio dalje i dublje rezao a doljne grane ne - onda ce stablo jednog dana izgledati kao "bonsai". Za bukve kao sto ja jih poznam, nije tipicno da su dolje grane jace od gornjih.
Molim te, reci mi ako sam te krivo razumio.

LP-Igor


Taj dio sam i ja pokušao objasniti prije nekoliko postova, no nije me se baš razumjelo, kao ni sad Sebu. Bitna je jedna stvar....HORTIKULTURA... treba malo u obzir uzeti kako se hranjiva kreču kroz biljku i kojom radnjom možemo na nekaj utjecati. Odluka je na tebi, ....zadržati trenutni izgled ili ga narušiti kako bi kasnije imao impresivnije drvo. Meni drvo izgleda dobro, no volio bi da izgleda odlično i vjerujem da je to moguće kroz najviše 3 sezone!

Mario,
 
meni se cini da je steta ono rusiti - sto ce jedenom biti vazni dio karaktera. Bio sam na tvom linku od taljanskog foruma. Znam da je ona bukva samo jedan primjer i vidim da je vlasnik sa svojom hortikulturom sigurno ono maksimalno izvuko. Ja sa svojom bukvom tezim drugi cilj.

Kod divljih yamadorija na primjer, je taj postupak oblikovanja kao sto mi ti kazes zakon. Sebina bukva "koljeno", tvoj grab, M & A´s bjelograb itd. ... To sve su odlicne rezultate oblikovanja u pogledu na "first styling".  :dipl:
Samo - ako stablo vec nesto karakteristicno ima, onda se to i ponekad treba podvuc. Ali to je naravno stvar ukusa.




Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #26 : 28-11-2008, 08:14:23 »
Mario,
meni se cini da je steta ono rusiti - sto ce jedenom biti vazni dio karaktera. Bio sam na tvom linku od taljanskog foruma. Znam da je ona bukva samo jedan primjer i vidim da je vlasnik sa svojom hortikulturom sigurno ono maksimalno izvuko. Ja sa svojom bukvom tezim drugi cilj.

Kod divljih yamadorija na primjer, je taj postupak oblikovanja kao sto mi ti kazes zakon. Sebina bukva "koljeno", tvoj grab, M & A´s bjelograb itd. ... To sve su odlicne rezultate oblikovanja u pogledu na "first styling".  :dipl:
Samo - ako stablo vec nesto karakteristicno ima, onda se to i ponekad treba podvuc. Ali to je naravno stvar ukusa.

Naravno Igore da ćeš na drvetu raditi na način kako ti vidiš smisao. Ja drvo vidim samo na fotki i nemam nikakvih emocija prema njemu pa mogu predlagati neke moje vizije. Doma imam "ogroman" broj drva koja su daleko iza tvojeg u treningu i na njima sam slobodniji radit radikalne zahvate, dok na nekima kroz cijelu sezonu nisam ni listek skinuo. Gledam ih i gledam i čekam da sazrije neka vizija ili namjera. Na kraju drvo samo kaže što želi.... vjerujem da kužiš tu pozadinu suživota sa drvima  :great: