Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bukva, razvoj  (Posjeta: 13606 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Igor

Bukva, razvoj
« : 16-11-2008, 17:07:51 »
Bok svi skupa,

u travnju 2007 sam bio u Svicarskoj na posijeti kod Jürga Rufera. Tamo sam vidio jednu bukvu (visina 50 cm) koja je bila opticno i od cijene "multi simpatiko".

Tjedan dana poslije kupnje je bukva lijepo procvijetala, i uvijek mi je nju bilo drago gledati. Lisce je bilo tamno zeleno i obris krosnje je bio dobar. U jesenu 2007 sam se odlucio da sklonim sve lisce, da i uzivam njen zimski karakter. Nazalost sam se razocarao, jer sam vidio da su grane jedan zivi kaos.

Raspored grana je bio samo na ljevoj i na desnoj strani - naprijed i otraga je stablo bilo slabo.







O.K. pitao sam se sta mi je vaznije. Jesam li zadovoljan sa time, da mi je bukva samo u proljecu i ljeti dobro - ili ISTO u zimi. Odlucio sam se za drasticno rezanje.  :pilanje:

Rijesio sam se par grana sa strane, tako da sam stablo balansirao. Bilo mi je jasno da ce potrajati, dok se grananje opet stvori.







I posto je bukva ove godine dobro protjerala, sam nju danas oblikovo.











Evo rezultat:








Pozdrav
Igor

Offline Aleksa

Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #1 : 16-11-2008, 17:32:08 »
Jedno baš fino i elegantno drvce sa osličnim sužavanjem.  Sviđa mi se jer je jednostavno. Samo mislim da bi joj bolje odgovarala manja posuda...  :great:


A 8. slika je genijalna... Bukva, žice, kliješta, čaša s mlijekom i tvoje lice kao fokusna tačka... Po izrazu se vidi koliko te oblikovanje namučilo...  :gigle:

Offline Marija

Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #2 : 16-11-2008, 18:35:11 »
A 8. slika je genijalna... Bukva, žice, kliješta, čaša s mlijekom i tvoje lice kao fokusna tačka... Po izrazu se vidi koliko te oblikovanje namučilo...  :gigle:
Pa normalno da ga je namučilo kad pije čisto mlijeko - Igore, drugi puta pokušaj s kakaom - bolji su rezultati.  :girl:



Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Igor

Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #3 : 16-11-2008, 20:39:38 »
Jedno baš fino i elegantno drvce sa osličnim sužavanjem.  Sviđa mi se jer je jednostavno. Samo mislim da bi joj bolje odgovarala manja posuda...  :great:

A 8. slika je genijalna... Bukva, žice, kliješta, čaša s mlijekom i tvoje lice kao fokusna tačka... Po izrazu se vidi koliko te oblikovanje namučilo...  :gigle:

Pa normalno da ga je namučilo kad pije čisto mlijeko - Igore, drugi puta pokušaj s kakaom - bolji su rezultati.  :girl:

Aleksa,

radi jedne druge posude si mislim, da je bukva svejedno jos u razvoju. Tako da nije jos potrebno nju mjenjati. Posto bukve imaju na vrucim danima stvarno jaku transpiraciju, mislim da su premalene ili tijesne posude opasne. No vazno je, da je posuda duboka.
Samo dobro da neznas kakve grimase ja pravim kad popijem pivcek :ajme:   :mdr:


Marija,

ja mlijeko nemjesam. Ja pijem mlijeko kao James Bond svoj Martini ==> "Shaken but not stirred".  :verycool: Tako da prije nego sto dodjem do rezultata, ja dozivim zivu akciju ... uffff  :P90:




Offline gal

Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #4 : 17-11-2008, 07:56:44 »
...jako dobro si to napravil! Grane- raspored, pokret i smjer rasta djeluje vrlo prirodno.  :great:

Offline DonQuijote

Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #5 : 17-11-2008, 10:47:59 »
ccc mlijeko, kakao   :nono:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #6 : 17-11-2008, 11:04:28 »
O.K. pitao sam se sta mi je vaznije. Jesam li zadovoljan sa time, da mi je bukva samo u proljecu i ljeti dobro - ili ISTO u zimi. Odlucio sam se za drasticno rezanje.  :pilanje:

Sviđa mi se estetika koju si postigao na bukvi. Super!

Naravno ima i ali.....

Sve grane su pri vrhu stabla, grane su vrlo snažne i dominantne, to sada izgleda super, no već za dvije sezone, siguran sam da če čvorovi gdje grane izlaze iz stabla, odebljati i gornji dio debla učiniti kvrgavijim i debljim od donjeg dijela bez grana. Pall bi rekao (a možda i još neko) da je osim estetike, važna i hortikultura. Po mom umišljanju, sve gornje grane bi morao srezati sve do prvog pupa od debla. Da, sve bi izgledalo ružnije, no donje grane bi preuzele ulogu hranitelja stabla i ojačale ga u donjem djelu, dok bi ti vrh, konstantno morao šišati. To te ne treba sekirati, bacat će na sve strane. Ostaje ti izbor:
1. imati simpatično drvo iduće 3g. sa tenzijom poružnjivanja svake iduće godine...
2. za 3g imati fenomenalno formirano stablo, sa jakim osnovnim granama ispod kojih je impresivno deblo, sa krošnjom od tanjih i srazmjernijih grana.

Valjda se da naslutiti kaj pričam  :chinaman:

Offline Goran Cajko

Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #7 : 17-11-2008, 12:56:19 »
Sve grane su pri vrhu stabla, grane su vrlo snažne i dominantne, to sada izgleda super, no već za dvije sezone, siguran sam da če čvorovi gdje grane izlaze iz stabla, odebljati i gornji dio debla učiniti kvrgavijim i debljim od donjeg dijela bez grana.

Ne znam zašto to misliš. Samim jačim orezivanjem gornjih i puštanjem donjih grana, će se dobit isti rezlutat. Jedina razlika je da u ovoj drugoj varijanti može imat malo veće drvo...

Ja bi trenutno ostavio kako je, ali bi sigurno u narednim sezonama dao dodatnu pozornost jačini rezanja pojedinih grana, kako bi izbjegi kontra zadebljanja.


Igore   8) 8) 8)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #8 : 17-11-2008, 13:01:45 »
Ne znam zašto to misliš. Samim jačim orezivanjem gornjih i puštanjem donjih grana, će se dobit isti rezlutat. Jedina razlika je da u ovoj drugoj varijanti može imat malo veće drvo...

Zato jer su gornje grane "prejake"

Ja bi trenutno ostavio kako je, ali bi sigurno u narednim sezonama dao dodatnu pozornost jačini rezanja pojedinih grana, kako bi izbjegi kontra zadebljanja.

To sam i rekel ...  :tuptup:
sa razlikom da bi odmah jače rezao neke grane

Offline Goran Cajko

Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #9 : 17-11-2008, 13:08:21 »
Ma, OK.
Napisao sam da otprilike dobiješ skoro isto. Ne zaboravite da to nije grab, več bukva koja ne baca pupove samo tak.

Jačim rezanjem moraš graditi gornje grane ispočetka i onako zadebljavat donje grane, a ovako samo moraš zadebljavati donje grane.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #10 : 17-11-2008, 13:20:08 »
Ma, OK.
Napisao sam da otprilike dobiješ skoro isto. Ne zaboravite da to nije grab, več bukva koja ne baca pupove samo tak.

Jačim rezanjem moraš graditi gornje grane ispočetka i onako zadebljavat donje grane, a ovako samo moraš zadebljavati donje grane.

Nisam očekivao da ću biti shvačen na prvu  :great:

Da ponovim....
Ne ukloniti gornje grane, samo ih povratno orezati na par pupova (1-2)
Nije bukva grab, ali kad se primi (a ova je) tjera ona ko luda na sve strane, uz agresivno zaljevanje i prihranu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #11 : 17-11-2008, 13:22:02 »
Evo što čovjek napravi kroz 10g. iskustvenog rada na batrljku…. >njena malenkost
Naravno, ne pada mi na pamet!
Lovimo samo impresivne komade…na drva mislim J

Offline Goran Cajko

Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #12 : 17-11-2008, 13:27:11 »
Igor!
Ajd molim te pošalji sliku krošnje. Krupni plan da vidimo potencijalne pupove.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #13 : 17-11-2008, 13:43:10 »
Ako dobro vidim, strelice pokazuju pupove, a crte možebitne rezove. Igore, ako je grana u zelenom krugu, bez pupova, moli se da potjera koji.... obično umru ako nemaju pup.

Offline DonQuijote

Odg: Bukva, razvoj
« Odgovori #14 : 17-11-2008, 13:46:27 »
Po mom mišljenju to ne treba rezati i riskirati da se grana ubije. Čemu?
Bukva iz svakog pupa potjera 3-5 novih pupova godišnje. Dovoljno je gornje skraćivati a donje ostavljati i za dvije- tri godine imamo dobar omjer debljine grana.  :dunno: