Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drveni stolovi za bonsaije  (Posjeta: 8547 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Drveni stolovi za bonsaije
« : 19-11-2008, 15:40:35 »
Prvi stol smo napravili 2004., a kasnije još dva. Noge od starih debelih greda i ostalo od murala.

Premazani su samo sa dvije ruke beltona. Mislim da bi im dobro došlo osvježenje. Da li samo da udarim još dvije ruke betltona preko ili prije ide nekakva zaštita? Crviju nema čini mi se?!

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline alan

Odg: Drveni stolovi za bonsaije
« Odgovori #1 : 19-11-2008, 20:34:31 »
Lazurom dva do tri puta vidjet ćeš koliko drvo upija lazur,ali nemoj uzimati onaj koji je jeftin nego skuplji,recimo sandolin koji je malo gušći.Oni po 25-35 kn su dobri ako ćeš mazati drvo svake godine,a ovi skuplji može svake dvije do tri.Ali prije mazanja  sve dobro izbrusiti brusnim papirom br.100 i dobro natopi lazurom.
 :ange: Još nešto mi pade na pamet,a to je da nebi bilo loše impregnirati lanolinom.To ribari koriste za zaštitu čamaca tj.barki od soli,a ta tehnika se uspješno primjenjuje i kod nas zato što su čamci stalno u vodi.

Offline Marija

Odg: Drveni stolovi za bonsaije
« Odgovori #2 : 19-11-2008, 21:38:51 »
Još nešto mi pade na pamet,a to je da nebi bilo loše impregnirati lanolinom.To ribari koriste za zaštitu čamaca tj.barki od soli,a ta tehnika se uspješno primjenjuje i kod nas zato što su čamci stalno u vodi.

Ne znam koliko je to potrebno? Valjda će se javiti još netko tko radi s drvom. Ima li smisla zaštiti drvo lanenim uljem ili je to pretjerivanje ....


P.S. Ovdje sezona rasta još još nije gotova - sve mediteranske vrste rade - tako da još uvijek ne možemo započeti sa ožicavanjem  :hair:. Zato mi se pituranje stolova čini OK, da ublažim čekanje.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Drveni stolovi za bonsaije
« Odgovori #3 : 20-11-2008, 08:11:52 »
..Zato mi se pituranje stolova čini OK, da ublažim čekanje.

Izradom posuda ublažavam muku čekajući lovačku ....

Čuj sad mojih prstiju pisotip.... čim god da piturala, umješaj 20% rabljenog ulja iz nekog motora.... mirna si najmanje 5g.

Offline DonQuijote

Odg: Drveni stolovi za bonsaije
« Odgovori #4 : 20-11-2008, 08:47:38 »
Sadolin je najbolje rješenje. Istina je da je nešto skuplji od Beltona ali je i višestruko bolji i trajniji. To je dobro uložen novac.
Ima još jedna sitnica, drvo trune od vlage a vlaga dolazi odozdola i diže se kapilarno, vidim da ste stavili branu između zemlje i nogu police ali to nije dovoljno. Idealno bi bilo drvene noge podići nekih 10 cm od tla. Postoje okovi za to. Na taj način ćete policama osigurati tri puta duži život.

Offline Marija

Odg: Drveni stolovi za bonsaije
« Odgovori #5 : 20-11-2008, 08:54:43 »
Sadolin je najbolje rješenje. Istina je da je nešto skuplji od Beltona ali je i višestruko bolji i trajniji. To je dobro uložen novac.
Aha. Hvala.

Ima još jedna sitnica, drvo trune od vlage a vlaga dolazi odozdola i diže se kapilarno, vidim da ste stavili branu između zemlje i nogu police ali to nije dovoljno. Idealno bi bilo drvene noge podići nekih 10 cm od tla. Postoje okovi za to. Na taj način ćete policama osigurati tri puta duži život.
Svi stolovi su na kamenim pločama, imala sam neke ideje mazanja katranom ali to nikada nisam napravila.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline alan

Odg: Drveni stolovi za bonsaije
« Odgovori #6 : 20-11-2008, 09:24:07 »
Citat:
Ne znam koliko je to potrebno? Valjda će se javiti još netko tko radi s drvom. Ima li smisla zaštiti drvo lanenim uljem ili je to pretjerivanje ....

To ovisi samo o tebi koliko želiš zaštititi drvo i koji mu vijek trajanja priželjkuješ :zamisljen:.Nema boljeg rješenja od ovoga,a ako ima još ga nisu izmislili.
A katran možeš staviti samo pazi da se ne očešeš o noge stola ljeti jer ćeš se zaprljati.